Siyasi Siyonizm Tarihi

Abdullah Manaz
2
Free sample

Bu kitapta, Siyasi Siyonizm'in tarihsel temellerini, önemli Siyonist yazarların eserlerinden örnekleri, Max Nordau ve Theodor Herzl gibi büyük Siyonist önderlerin siyasal çalışmalarını, Herzl'in Filistin'de bir yurt edinme konusunda yaptığı görüşmeleri ve Türk Sultanı II. Abdulhamid ile yaptığı görüşmeye ilişkin anılarını bulacaksınız.
Read more
Collapse

About the author

1958 yılında Yozgat – Yerköy’de doğdu. 1978’de Ankara Mamak Lisesi’ni, 1984’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Bölümü’nü bitirdi. 1990’da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Kuran’ın Anlaşılmasında Aklın Rolü” konulu teziyle İslam Felsefesi dalında Doktora çalışmasını tamamladı.

1978 – 1984 yılları arasında Yozgat ve Ankara’da gazetecilik yaptı. 1984 yılında TRT Ankara Televizyonu’nda göreve başladı. Yüzlerce televizyon metni yazdı ve program hazırladı. 1988 yılında Araştırma Bursu ile Suriye’de 1 yıl Arapça eğitimi gördü. 1995 – 1998 yılları arasında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler verdi. 2003– 2004 Yıllarında Ulusal Birlik ve Strateji Vakfı Başkanlığı yaptı. Yurt içinde ve dışında çok sayıda ulusal ve uluslararası konferanslara katıldı. 2012 yılında Yapımcı, Yönetmen, Yönetici ve son olarak Strateji Uzmanı olarak görev yaptığı Türkiye Radyo Televizyon kurumundan emekli oldu.

İslam, Ortadoğu ve Terörizm üzerine 25 civarında kitap yayınladı. Güncel Türkçe makalelerini manaz.net sitesinde, İngilizce makalelerini veteranstoday.com (ABD) sitesinde yazıyor.

Read more
Collapse
4.0
2 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Abdullah Manaz
Read more
Collapse
Published on
Aug 15, 2015
Read more
Collapse
Pages
146
Read more
Collapse
ISBN
9789752550322
Read more
Collapse
Features
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
History / Middle East / Israel & Palestine
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Büyük Ortadoğu Projesi aslında Amerikanın küreselleşme sürecinde dünyaya hakim olma hedefi doğrultusunda dünyanın jeopolitik merkezine yönelik bir yeniden yapılanma projesidir. 

İsrail merkezli olarak ele alınıp değerlendirilirse o zaman Büyük Ortadoğu Projesi'nin büyük İsrail projesi ile aynı anlamda ortaya çıktığı görülmektedir. Yani İsrail'le Amerika'nın birbiriyle kesişen çıkarları doğrultusunda Büyük Ortadoğu Projesi gündeme gelmiştir.Bu kitapda Büyük Ortadoğu Projesi’nin geçmişinde ve geleceğinde neler yaşandığını anlatmaya çalışacağım. 

BOP projesi aslına bakılırsa yeni bir proje değil.İsrail devletinin kutsal topraklarını ele geçirme işlemi ne zaman başladı ise BOP projesi işte o zaman başlamıştır.  

İlk olarak dünya iki kutuplu hale getirilecek ve Türkiye işbirlikçi iktidarları sayesinde ABD’nin her dediğini yapacaktı.Ortadoğu’da ve Türkiye’de iktidarları, KOMÜNİZM korkusu sarmıştı. 

ABD, Türkiye’yi Komünizmden korumak için bol bol para yardımı yapacak ve bu ülkelerin ekonomisini kendine bağımlı hale getirecekti. Bu dönemde ABD’nin besleyip büyüttüğü Arap devletlerinin iktidarları artık sadece ABD’ye secde edeceklerdi.Fakat bazı sorunlar vardı. Arap devletlerinden bazıları ABD’nin planlarına ters düşüyordu. 

ABD, bu devletlere girebilmek için İslami Terör diye bir safsata uydurarak, soğuk savaş döneminde beslediği sözde İslami Terör örgütlerini kendine düşman ilan edecekti.Bu sayede bu devletlere savaş açacak ve gerek petrol yataklarını, gerek boru hattı yollarını ele geçirecekti. Son olarak ikiz kuleleri bombalayarak, sözde İslami terör denilen sahte canavarı doruk noktasına ulaştıracaktı. 

İkiz kuleler olayından sonra tüm Ortadoğu artık ABD’ye ses çıkaramayacak hale gelmişti.İşte tam bu noktada BUSH döneminin BOP projesi bitti ve OBAMA döneminin yeni BOP projesi başladı.Artık ABD kendini temize çıkarabilmek ve Ortadoğu’daki halkı daha fazla alevlendirmemek için stratejik ülkelere yumuşak iniş yapacaktı.Arap devletlerinin baskıcı rejimleri indirilerek daha modern,çağdaş ve yenilikçi rejimler getirilecek, tüm bu devletlerinin başına ise sürü başı olarak Türkiye verilecekti.Artık Ortadoğu’da radikal İslam bitecek ve ABD güdümlü Ilımlı İslam hüküm sürecekti. Peygamberimiz HZ. Muhammed’in seneler önce söylediği “YEŞİL KUBBENİN ALTINDAKİ HAİNLER” büyük bir hızla türeyecekti.

Artık yaşayacağımız son bir aşama kaldı.SEVR anlaşmasında kararlaştırılan parça parça edilmiş bir ORTADOĞU…

BÖL-PARÇALA-YUT gibi demode bir taktik ile Ortadoğu son dönemlerini yaşıyor.

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ (BOP)

Genişletilmiş Ortadoğu İnisiyatifi (Büyük Ortadoğu Projesi-BOP), ABD 43. Başkanı Bush hükümeti tarafından 2004 yılında Büyük Ortadoğu adıyla duyurulmuştu (1)

İslam Coğrafyasını hedef alan BOP; Demokrasi, insan hakları vb örtülü söylemlerinin kandırmacası ile Arap Baharı, Ilımlı İslam dayatmaları adı altında Mezhep ayrımcılığı mikro milliyetçilik eylemleri ile anılan coğrafyadaki Ülkeleri ve toplumları istediği gibi yönetmek/yönettirmek ve kontrol altına alma amacını taşımaktadır 

BOP kapsamında yer alan ve Hüsnü Mübarek dönemini bitiren Mısır, yeni dönemde şeriat dönemine mi geçiyor endişeleri ve tartışmaları içerisinde hiç durulmadı ve huzur bulmadı.

Mısır, doğasında kaos ve karışıklık olan BOP un Arap Baharı dayatması altındaydı ve bu yüzden karışıktı, Baharı yaşamak aldatmacasında Arap sonbaharına doğru sürüklendi.  

Olayların sürekli devam ettiği, muhaliflerlerin hemen her gün Mursi karşıtı gösteriler yaptığı Mısır’da bunca sıkıntı yetmiyormuş gibi birde Yeni Anayası krizi ortaya çıktı.Şeriat getireceği değerlendirmeleri yapılan Yeni Mısır Anayasasına tepkiler bir anda çığ gibi büyüdü ve Mısır'ın dört bir yanında gösteri ve karışıklıkların daha da artmasına neden oldu.

Mısır da karışıklıklar devam etmesine karşın, Devlet Başkanı Mursi nin

-Yargıyı, Muhalefeti, Kamuoyunu, Basını dikkate almak yerine  yangına körükle gitmesi.

-Tahrir’in sayesinde ve Halkın oylarıyla iktidara gelmesine rağmen,  diktatörlük yolunda hayli mesafe kat etmesi ve hatta beni Allah görevlendirdi diyecek kadar ileriye gitmesi.(2)

-Tek adamlık için Kararnameler çıkarması ve bu konuda geri adım atmaması

-Mısırın en Yüksek Yargı Organı’nın kararnameleri geri çekmesi konusunda defalarca uyarılarda bulunmasına rağmen geri adım atmayarak kendi bildiğini okumasi.(3) vb nedenler olayların tırmanmasına neden olmuştur.

En son bardağı taşıran damla ise  Yeni Anayasa oldu. Mursi'yi olağanüstü yetkilerle tek adam yapmayı amaçlayan Yeni Anayasa karşı çıkılmasına rağmen bazı değişiklikler ile kabul edilmesi muhalefet eylemlerinin geri dönülmez noktalara taşıdı.

İşte her gün gösterilerin olduğu ve kendi bildiğini yapan Mursi nin idaresindeki Mısır'da, 3 Temmuz 2013 gecesi  Mısır Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu.

Elbette Demokratik olmayan uygulamalar  gerçek demokrasiler de istenmeyen hoş karşılanmayan durumlardır.

Ancak; BOP=Arap Baharı=Ilımlı İslamın kıskacındaki ve tek adam Mursi nin yönetimindeki Mısır’da Demokrasinin işleyişi ve uygulanışı da ayrı bir tartışma konusudur.

Bazıları darbe dedi, bazıları ise devrim dedi, bazıları ise Demokrasi zarar gördü tezini savundu, bir kesim ise Milli İrade den dem vurdu.

Adı her ne ise Mısır'da gerçek olan Arap Baharı olmadığı tam tersi Arap Sonbaharı olduğu gerçekleridir.

Gelinen noktada Mısır'daki bu gelişmelerden ABD dahil birçok Ülkenin önceden haberi olduğu anlaşıldı. 

Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur boşuna dememişler,

ABD Dışişleri Bakanı Kerry 26-30 Haziran tarihlerinde İsrail ve Filistinli liderlerle dört gün süren yoğun mekik diplomasisinde bulunmuştu.(4)

Bu temaslarda, basına yansımayan konularda gündeme getirilmiş ve bu kapsamda Mısır da ele alınmıştır sanırım.

Bu durumda RTE nin, 3 Temmuz günü yaklaşık bir Haftalık tatilinden döndüğünün gecesi ise Mısırda Askerler yönetime el koymustur. RTE nin Gazze ziyaretini askıya alması tesadüf  olamaz.(5)

Ne tesadüf değil mi  Hani 5 Temmuz da Gazze ye gidecekti. Muhtemeldir ki 

Başbakanın da bir şeylerden haberi vardı. 

Mısır daki durum BOP için bir senaryo ve oyuncu değişikliği çağrıştırıyor. Çünkü son gelişmelere baktığımızda ABD  BOP kapsamında her şeyi birinci elden-Kerry ve ekibi ile yürütüyor. Bu durumla bağlantılı TR-S.Arabistan-Katar BOP işbirliği Mısır'daki olaylar nedeniyle büyük olasılıkla sona erdi. Haliyle bu gelişmelerden BOP da etkilenmiş oldu.Mevcut gelişmeler, ABD’nin BOP Projesini revize etmek zorunda olduğunu göstermektedir. Bu nedenle; ABD, BOP kapsamında  yeni oyuncu ve aktörlere ihtiyacı olduğu izlenimlerini vermektedir ve yeni senaryolar ve yeni aktörlerin gelecekte sahnede olacağını değerlendiriyorum. 

Sonuç olarak; Suriye ve İran operasyonları sekteye uğramıştır. Kısaca; Arap Baharı, Arap Sonbaharına dönüsmüştür. Bu kapsamda;

-Suriye de santranç kilitlendi oyuncular ve yardımcı oyuncular görevlerini ifa edemedi ve vezirler de kullanılmak istenmiyor. Suriye krizi için uluslar arası bir çözüm olabilir.

-Öte yandan; BOP un Suriye ve Türkiye senaryosu tamamlanamadığından BOP-İran ise şimdilik buzdolabına kondu.

-İran ne zaman buzdolabından çıkarılır bilemem ama net olan gerçek; Suriye ve Türkiye deki gelişmelere paralel olarak  ABD ve müttefikleri tarafından İran’a uygulanan ambargoya devam edilecektir.

-Türkiye de yeni senaryolara hazır olmalı, Çünkü Barış Süreci denen Bölünme Süreci Yeni Anayasa ve Suriye deki gelişmeler nedeniyle kısmen tıkanmış durumdadır. (6)

-Ayrıca; Balyoz ve Ergenekon davaları, uzun tutukluluklar,basına sansür, kamuoyunun ve muhalefetin önemsenmemesi, baskı, ötekileştirme ve en son bunlara tepki olarak Gezide başlayan ve Türkiye’ye yayılan eylemler ve bu sorunların karşısında adım atmayan bir İktidar.  

BOP da bunlar yaşanırken birde BOP un baş aktörü ABD'ye bakalım;

ABD, 68 yıl sonra dış ticarette liderliği Çin'e bıraktı. Üstelik; ABD dış ticaret açığı verirken, Çin'in fazlası var. 

Dünyada gücünü kaybetmeye başlayan ABD.nin dış ticarette liderliği Çin'e bırakmak zorunda kalması BOP'da revize yapmasını zorlayabilir.

Bu tespitin  önemli nedenleri var;(7)

-BOP nedeniyle İslam Dünyasını karşısına alma riski,

-BOP harcamalarının bütçesini zorlaması.

-BOP da yolunda gitmeyen durumlar

-Rusya, Çin Avrupa ve 3 Dünya Ülkeleri ve onların tepki ve çekinceleri vb

Eğer ABD, BOP projesine devam ederse, BOP'dan kaynaklanan sorunlar ona büyük bedeller ödetebilir.

Bundan dolayı ABD dış politikasını kökten değiştirebilir veya değiştirmek zorunda kalabilir.

©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.