CSS3: CSS3'ün teorisine ait son bilgiler

Fatih Hayrioğlu
4.5
53 reviews
Ebook
236
Pages

About this ebook

 CSS3'ün yeni özellikleri heyecan verici. İnternet mecrasının görselliğini tek başına düzenleme amacı güden CSS, yeni sürümünde buna çok yaklaştı.

Uyumlu web çözümleri ile farklı platformlar için tek elden çözüm üretme imkanı sağlaması, ve birçok avantajı beraberinde getiriyor.
Yeni CSS3 seçicileri ve değerleri elimizi sağlamlaştırdı.
Yazılar ve metinlere tam hakimiyet sağlamamıza olanak sağlıyor. 
Gölgeler, renk geçişi ve filtre efekti gibi görsel ihtiyaçları tam karşılayan çözümler sunuyor.Dönüştürme, geçiş efektleri ve animasyon özellikleri Flash'ı tahtından eder nitelikte.Çoklu kolonlar, esnek kutular ile sayfa planındaki boşlukları dolduruyor.

Daha önce ki kitabımdan da bildiğiniz gibi kendi sitemde (fatihhayrioglu.com) yazdığım makaleleri derleyip bir kitap haline getiriyorum. CSS3 yeniliklerini bir kitap haline getirmek uzun süredir düşündüğüm bir işti. Sonunda bu makaleleri derleyip bir kitap haline getirmeyi başardım.

Ratings and reviews

4.5
53 reviews
Murat Çorlu
August 18, 2015
Türkiye'de CSS denince akla ilk gelen isim hiç kuşku yok ki Fatih Hayrioğlu. Onun büyük emeklerle hazırladığını bildiğim bu kitabının da CSS'in derinliklerine inmek isteyenlere çok faydalı olacağını düşünüyorum.
1 person found this review helpful
Did you find this helpful?
Emircan Demir
November 13, 2017
emek verilmiş, kırıcı olmayayım diyorum ama almayı düşünenlere fikir verme açısından yorumlamalıyım: kitap bir kere öğrenme kitabından çok arşiv-ansiklopedi niteliğinde. css öğreneyim demek için almayı düşünenler unutsunlar, css'den soğursunuz. bunun nedeni kitabın kötülüğü değil, kitabın BİLENLER için yapılmış olması. örnek sayısı olabildiğince az tutulmuş. bazı açıklamalarda örnek ihtiyacı bile duyulmamış. bu, kişiyi pratik yapmaya zorlamak için tercih edilmiş olabilir ama öyle konular var ki örnek olmadan bahsedilen cümleleri anlamak için 4 kere okuduğum oldu. alt seviyedeki birine anlatır gibi anlatmıyor, bu yüzden algılayış tarzı farklı biri için cümleler-açıklamalar inanılmaz yabancı geliyor. kitabın genel tarzı şu; yenilik hakkında KISA TUTULMUŞ teorik tanım(lar), sonra da codepen/jsfiddle linki. konu hakkında bir bilginiz yoksa tanıma öylece boş bakabiliyorsunuz, bir şeylerin oturması için örneği görmeniz şart. defalarca teorik bilgiye öylece boş boş baktım, sayfa atlayıp örneği inceledikten sonra geriye dönerek teorik bilgiyi okudum. ki benim iyi html ve orta derece css bilgim var. mesela bunun eksikliği radial-gradient konusunda öyle çok belli ki. şu kod tam şunu gerçekleştirir denilerek ufak resimlerle desteklenmek yerine hep sondaki kodlarla toplu örnek vermek istenmiş. nokta atışı NE NEYİ gerçekleştiriyor göremiyorsunuz. ayrıca, renklerle ilgili özellikleri anlatan kod örneklerini açtığınızda hex kodların arasında kayboluyorsunuz. yeniliğin biçimini anlatırken daha basit kavranabilmesi için renkler isimle belirtilse çok iyi olurdu. fatih hoca ANLATIM-ÖĞRETİM konusunda görselliğin etkisini göz ardı etmiş. ben şahsen kitabı css öğrenmeme katkısı olması için almıştım, 90 sayfa kala yarım bıraktım. zira kitabı okurken yazarın neden bahsettiğini anlamam için hep bir sekmede w3school açıktı. nihayetinden "bari oradan öğrenirim konuyu" diyerek bu kitabı arşiv olarak saklamaya karar verdim. fakat bu kitap, css'de uzmanlaşmak isteyenler için ilerideki dönemlerinde kesinlikle gerekli. hoca yeri geliyor internette zor bulabileceğiniz değerli konulardan da bahsediyor. fatih hayrioğlu, internette kolayca bulamayacağınız, nadir, güzel bilgilere de sahip. fhoca işinin ehli, bu su götürmez bir gerçek ama css'in başındaki arkadaşlar bu kitaptan önce başka kitaplara-video derslere yönelsinler.
3 people found this review helpful
Did you find this helpful?

About the author

 1978 yılında Trabzon ili Sürmene ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Zeytinburnu’nda tamamladıktan sonra Üniversiteyi Fırat Üniversitesi’nde okudu. Bölümü her ne kadar Çevre Mühendisliği olsa da hayatını web sayfalarına arayüz geliştirerek geçirmektedir.

Çalışma hayatına 2000 yılında başladı. Sırası ile Liste2000, Turkline, PixelPlus, LiveGO.com ve sahibinden.com'da çalıştı, şu an mobiwan'da çalışıyor.

Daha önce sitesinde yayınlandığı CSS'e Başlangıç (2008) e-kitabından sonra bu ikinci kitabı.

Rate this ebook

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.