Yüzyıllık Yalnızlık

Can Yayınları
31
Free sample

About the author

 Gabriel García Márquez, günümüzün en çok tanınan yazarlarından biridir. 1927'de Aracataca, Kolombiya'da doğmuştur. Oniki çocuğun en büyüğü olan yazar, herzaman anneannesi ve dedesinden öyküler dinlemiştir; dedesinin asker öykülerini, anneannesinin romantik öykülerini... İlk yazısını lisedeyken yayımlamış ve sonra gazeteci olarak çalışmaya başlamıştır. Dünyanın her yerini gezmiş ve birçok yazarın eserini okumuştur. Kısa öyküler ve senaryolar yazmasının ardından bir süreliğine kendisini Meksika'daki evine kapatmış ve en ünlü eserlerinden biri olan "Yüzyıllık Yalnızlık" isimli eserini yazmıştır. Okurlarını büyülü realizm ile tanıştırmıştır, onlara hem öyküler anlatmış hemde bu öykülere fantazi öğeleri eklemiştir.  1982'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır. 2014'de Meksika'daki evinde hayatını kaybetmiştir. 

Read more
4.3
31 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Can Yayınları
Read more
Published on
Jan 10, 2014
Read more
Pages
464
Read more
ISBN
9789750720437
Read more
Language
Turkish
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.