NIEŚWIADOMOŚĆ: UKRYTE ZAGROŻENIE

 Radosne i wesołe odruchy małego dziecka rozbawiają ludzi. Poważne decyzje i reakcje na wydarzenia ważne dla dorosłych, jak kryzys ekonomiczny, naturalne katastrofy, wojny czy opresja nie mają dla nich znaczenia. Jeśli tylko nie są głodne, spragnione i nie zgubiły swojej zabawki, są zadowolone i nieświadome tego, co sie wokół nich dzieje. I tak długo jak są zadowolone, bezwiednie zasypiają, bawią sie i cieszą.

Jednakże, chociaż nie wydaję się to na pierwszy rzut oka oczywiste, większość ludzi nie różni się wiele od dzieci, jeżeli chodzi o ich stopień uświadomienia. Cecha ta jest szczególnie widoczna w  braku  doceny przez nich tak ważnych spraw, jak istnienie Allaha (Boga) i  Przyszłego Życia, cel ich stworzenia, pewność śmierci i rachunek każdego czynu i myśli z życia obecnego jaki będą musieli  Mu przedstawić w Przyszłym Życiu.

Read more

About the author

1.0
2 total
Loading...

Additional Information

Publisher
A9 GROUP
Read more
Pages
80
Read more
Read more
Best For
Read more
Language
Polish
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.