Yeni İşimiz Dış Ticaret

eKitap Projesi & Cheapest Books
Free sample

Ticaret sosyo-ekonomik bir olgu. İnsanlar, ilk çağlardan beri ticaret yapıyorlar. Ticaret, çok genel olarak, “malın veya hizmetin, para, mal veya bir başka hizmet karşılığında el değiştirmesi” olarak tanımlanmakta. Bu el değiştirme işlemi, eğer uluslararası yapılıyorsa ismi de doğal olarak “uluslararası ticaret” veya “dış ticaret” olmakta.

Dış ticareti, ticaretten ayıran özellikler pek de fazla değil. Sosyolojik açıdan ele aldığımızda, ortak amaç, insanın (müşterinin) ihtiyaçlarının karşılanması ve bu amaca ulaşırken ihtiyacı karşılayan satıcının (üretici veya tacir) o işten fayda sağlamasıdır. Bu faydayı sağlarken de genel kural, elbette, ucuza alıp pahalıya satmak. Teknik olarak ele aldığımızda ise, dış ticareti ticaretten ayıran iki farklı özellik ortaya çıkmakta. Aslında bu özellikler dış ticarette olan ancak yurt içi ticarette yer almayan iki işlem, gümrük ve kambiyo uygulamalarıdır. Bu uygulamalar, ilgili mevzuatlar ile belirlenmiş ve ufak tefek farklılıklar dışında hemen hemen aynı mantık ve uygulama esasları ile bütün ülkelerin dış ticaret mevzuatlarında yer almakta.


Bir düşünelim, ülkelerin hazinelerine giden kazanç kalemleri nelerdir? En başta elbette herkesin aklına gelecek olan vergi. Ancak vergi acaba gerçekten o ülkenin bir kazancı mıdır? Bir ülkenin gerçek kazancı, o ülkenin elde edeceği döviz gelirleridir. Yani turizm ve ihracat gelirleri. Ülkelerin tarımsal ve sanayi üretimlerinin artması, ürün kalitesinin yükselmesi ülkenin ekonomik olarak güçlenmesi için yeterli değildir. Üretim sonucu elde edilen ürünlerin yurt dışına pazarlanması ve satılması şarttır. Bu pazarlama ve satış işini yapacak olanlar da yetişmiş dış ticaretçilerdir.


Bir ülke, mühendise, doktora, öğretmene, askere ne kadar ihtiyaç duyuyorsa, dış ticareti bilen insanlara da o derece ihtiyaç duyar.


Ülkemizin 2002 yılı sonundan itibaren ivmeli bir şekilde artan dış ticaret hacmi, bu alandaki eleman açığının gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisini benimsediği 1980 sonrasında, geçen yaklaşık 35 yıla rağmen bu alanda yetişmiş eleman sayısı, ihtiyaçların çok çok gerisinde kalmıştır. Bunun en önemli sebebi eğitim eksikliğidir.


Bu nedenle seminerlerim dışında, konunun mümkün olduğunca geniş kitlelere yayılabilmesi ve uygulamaya yönelik pratik bilgilerin bu kitlelere mevzuat dilinden uzak, yalın ve basit bir anlatım ile aktarılabilmesi için YENİ İŞİM DIŞ TİCARET adlı kitap tarafımdan kaleme alınmış ve ilk baskısı 1999 yılında piyasaya çıkmıştır.


Kitabın hazırlanmasındaki esas amaç, sizlerin, dış ticaret yaparken ihtiyaç duyacağınız pratik bilgilere sahip olmanızın, hatta bu kitabı takip ederek ihracat, ithalat, transit ticaret yapabiliyor hale gelebilmenizin sağlanmasıdır.


Elinizdeki 12. Baskı kitabın sayfa sayısının fazlalığı ve kitap basım maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak e-kitap olarak hazırlanmıştır. E-kitap EPUB ve PDF formatında satın alınabilir. Kitapta konular, dış ticaret faaliyetlerine yeni başlayacak bir firmanın ihtiyaç duyacağı sıra ile anlatılmıştır. Uygulamalara ağırlık verilen bir kitap olduğu için, mümkün olduğunca mevzuata “kısa kısa” alıntılarla değinilmiş, gerekli görülen yerlerde ilgili mevzuata referans verilmiştir.

Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Publisher
eKitap Projesi & Cheapest Books
Read more
Collapse
Published on
Apr 19, 2019
Read more
Collapse
Pages
500
Read more
Collapse
ISBN
9786057861948
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Business & Economics / International / Economics
Business & Economics / International / Marketing
Business & Economics / Sales & Selling / General
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Dış ticaret çok basit anlatımı ile bir ülkede üretilen malın o malla ihtiyaç duyulan bir başka ülkeye satılmasıdır. Malın bir ülkeden satılmak suretiyle bir başka ülkeye gönderilmesi süreci gerek ilgili ülke mevzuatları gerekse uluslararası ticaret uygulamaları nedeniyle bazen son derece karmaşık bir hal alabilir. Hele bu sürece dahil olan alıcı ve satıcılar süreç hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip değilse o dış ticaret işlemi ne yazık ki hukuki bazı müdehaleler gerektirebilir.

Bazı üretici ve müşteriler dış ticaret konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmamalarına rağmen çoğu zaman gerek zorunluluktan gerekse dış ticaretin sağlayacağı faydaları bilerek ihracat ve ithalat yapmak isterler. Böyle durumlarda esas işi alım satım olmayan ancak üretici ve müşterilerin bir dış ticaret işini gerçekleştirebilmelerini sağlayan kişi ve yapılar devreye girer.


İşte kitabın konusu bu; dış ticarette üretici ve son kullanıcılar dışında para kazanan bu diğer kişi ve yapıların tanıtılması, iş planlarının anlatılması, risk ve kazanç oranlarının incelenmesi, tavsiyeler, uyarılar.


Elinizde tuttuğunuz kitabın dünyada bir eşi yok. Geçmişte olmadı. Belki gelecekte de olmayacak. Peki ben neden böyle bir kitap yazdım ve kitap neden 8 baskı yaptı ? Eğitimlerimden mezun olan girişimcilerin sık sık "hocam eğitimi aldık, çok iyiydi ancak bu bilgileri biz şimdi nerede ve nasıl kullanacağız?" diye sorular geliyordu. Yani girişimcilere olta ve yemi veriyordum ama yemi iğneye nasıl takacaklarını, nerede avlanacaklarını ve oltayı suya nasıl atacaklarını öğretmiyordum. İşte bu kitap bu eksikliği gidermek için yazıldı; dış ticaret bilgisinin sahada nasıl kullanılacağını ve nasıl para kazanılacağını anlatmak için.


Umarım size de faydalı olur...

©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.