Nowe opowiadania starego astronoma

Polskie Towarzystwo Astronomiczne
1

Druga część bestsellerowych "opowiadań" profesora Józefa Smaka. Książka obejmuje cykl felietonów na różne tematy astronomiczne. Autor opowiada m.in. o Heweliuszu czterysta lat później, Kapitanie Cooku i Wenus na Tahiti, niezwykłych zaćmieniach, obiekcie Hanny, ciemnej materii i ciemnej energii, a także jak powstał CAMK i jak to było z tajemniczym 13. numerem Uranii.

Niniejsza książka, a właściwie książeczka - podobnie jak moje wcześniejsze "Opowiadania starego astronoma" - jest zbiorem tekstów o tematyce astronomicznej, których treść i charakter są dość zróżnicowane. Są wśród nich artykuły popularne poświęcone wybranym problemom współczesnej astronomii, specyfice obserwacji astronomicznych oraz historii astronomii, a także artykuły i felietony mające po części charakter osobistych wspomnień autora. Czytelnik dowie się z nich - na przykład - o tym, że głównym celem pierwszej wyprawy kapitana Cooka dookoła świata były obserwacje przejścia Wenus przed tarczą Słońca 3 czerwca 1769 roku, o pewnej holenderskiej nauczycielce i odkrytym przez nią niezwykłym obiekcie, a także o zmieniających nasze wyobrażenia o Wszechświecie odkryciach ciemnej materii i ciemnej energii. Pozycję szczególną stanowią trzy artykuły przypominające historię powstania mego macierzystego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. W skład książeczki wchodzą także "lżejsze" felietony, opisujące m.in. moje niezbyt poważne wrażenia z poważnych międzynarodowych konferencji, czy też przypominające primaaprilisowy numer "Uranii" z roku 1955. Niektóre z tych artykułów były wcześniej publikowane w "Uranii - Postępach Astronomii"; kilka innych stanowi zapis wygłaszanych przeze mnie w różnych miejscach odczytów.

Józef Smak

 

Spis treści

Wstęp

Obserwacje astronomiczne wczoraj i dziś

- Jan Heweliusz – czterysta lat później
- Kapitan Cook i Wenus na Tahiti
- Legenda teleskopu Crossleya
- Mars Andrzeja Woszczyka

Trochę astronomii na poważnie

- Gwiazda Przybylskiego
- Altair – spłaszczona gwiazda
- Zagadki DI Her
- Niezwykłe zaćmienia
- Obiekty Hanny
- Ciemna materia
- Ciemna energia

O Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika

- Nasi Mistrzowie
- Jak powstał CAMK
- Komputer PDP 11/45

Astronomiczne rozmaitości

- Nad kartami De Revolutionibus
- Czytając stare książki
- Konferencyjne wspomnienia
- Księżyc, Słońce i Titanic

 

Read more
Collapse

About the author

JÓZEF IGNACY SMAK

Astronom. Emerytowany profesor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych współczesnych polskich uczonych.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, wraz z Bohdanem Paczyńskim był jednym ze współtwórców sukcesów naukowych ośrodka warszawskiego określanego często mianem „polskiej szkoły gwiazd podwójnych”. Przybrała ona materialny wymiar w kolejnej dekadzie, w postaci budynku Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Bartyckiej w Warszawie, jednego z wiodących ośrodków w dziedzinie astrofizyki w Polsce i Europie.

Będąc jeszcze studentem, uczestniczyłem w jednej z pierwszych konferencji o gwiazdach podwójnych w CAMK-u. Zachwyt nad prostotą pokazanej przez Profesora Smaka własnej interpretacji krzywej blasku zaćmieniowej karłowatej U Geminorum, a potem jego modele linii emisyjnych powstających w dyskach akrecyjnych na zawsze określiły również moje zainteresowania naukowe – osobliwe gwiazdy podwójne, najchętniej zaćmieniowe. Na początku lat osiemdziesiątych w Niemczech byłem niemal przy narodzinach modelu tzw. niestabilności termicznej dysków, jednej z najpłodniejszych teorii ostatnich dekad, mając rzadką okazję obserwować dyskusję między niezależnymi odkrywcami przyczyn wybuchów nowych karłowatych: Józefem Smakiem oraz Friedrichem i Emmi Meyerami. Profesor był recenzentem mojego doktoratu i habilitacji. Dla mnie i mojego pokolenia astronomów jest wzorem uczonego i zawsze życzliwego, starszego kolegi.

Nigdy nie stronił od zachwytu nad odkryciami swoich kolegów i uczniów, będąc autorem licznych artykułów popularnych i… anegdot. Nowy zbiór i jednych, i drugich stanowi ta książka, rozbłysła jak gwiazda nowa w plejadzie „Biblioteki Uranii”.

Maciej Mikołajewski

Read more
Collapse
5.0
1 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Publisher
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Read more
Collapse
Published on
Mar 1, 2014
Read more
Collapse
Pages
154
Read more
Collapse
ISBN
9788393827909
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Polish
Read more
Collapse
Genres
Education / General
History / Europe / Eastern
Science / Astronomy
Science / Essays
Science / General
Science / History
Science / Physics / Astrophysics
Science / Physics / General
Science / Space Science
Self-Help / General
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.