Gıybet Risalesi

Nesil Basım Yayın Gıda Ticaret ve Sanayi A.Ş
Free sample

 Namaz, oruç, zekât gibi pekçok farzı eda edip; zina, hırsızlık, içki gibi pekçok günahtan kaçınırken, gıybet sıradan birşeymiş gibi görülür. İbadetlerine titiz, yasaklara duyarlı mü’minlere haram değildir sanki gıybet... Oysa gıybet, Allah’ın yasaklarından bir yasak, haramlarından bir haramdır. İlahî Kitap’taki hükmü şöyledir: “Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz…” Ve şöyle yerilir: “Başkalarını ayıplamayı ve arkadan gıybet yapmayı âdet edinenlere yazıklar olsun!”Mü’min kardeşler, bir başka mü’min kardeşlerini arkadan çekiştirir, hata ve kusurlarını bir bir döker, adeta bundan zevk alırlar. Oysa Allah Resulü’nün (a.s.m.) ifadesi açıktır: “(Gerçek) mü’min, asla sürekli başkalarını ayıplayan, lanetleyen, kötü ahlaklı ve çirkin sözlü (ağzı bozuk) kişi değildir.” 
Yemenli âlim Kádî Ahmed b. Muhammed eş-Şevkânî’nin kaleme aldığı bu eser iki risaleden oluşuyor: İlk risalede “gıybet”le ilgili âyetler, hadisler ve gıybetin haramlığıyla ilgili ilmî değerlendirmeler; ikinci risalede ise, “niyet, ihlas, takva ve yakîn, sabır ve rıza, tevekkül ve tefviz, zühd ve kanaat, tevazu, haset, kibir ve kişinin kendini beğenmesi”yle ilgili ayet ve hadisler yer alıyor.
Read more

Reviews

Loading...

Additional Information

Publisher
Nesil Basım Yayın Gıda Ticaret ve Sanayi A.Ş
Read more
Published on
Aug 1, 2013
Read more
Pages
176
Read more
ISBN
9786051319407
Read more
Read more
Best For
Read more
Language
Turkish
Read more
Genres
Religion / Islam / Rituals & Practice
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
DAVUD SÜLEYMAN
Eğer az şükrederseniz hayatınız az değişir.Eğer şükrü her gün bolca kullanırsanız, hayatınız inanılmaz ölçüde ve hayal bile edemeyeceğiniz biçimlerde değişir. "Kulum sana vermiş olduğum nimetlerin kıymetini bilirsen nimetlerini çoğaltırım. Yükseltirim. Büyütürüm. Bilmezsen elinden alırım."

Nimete hakkıyla şükretmek, berekete bereket katar.

Hiçbir şeyi kuldan değil, Allah’tan istemek, bereket kapısını sürekli açık tutmaktır. 

Halbuki her anımızda bize şah damarımızdan daha yakın olan yüceler yücesi tek yaratıcı ile her an her yerde beraberiz.

Gizlimiz, saklımız, mahremimiz asla yok.

Şimdi bir düşünün ne kadar rezil durumlarda kayıt altına alındığımızı,

utanın benim utandığımdan daha fazla bir utançla..

Bunun farkına vardığınızda bir şeyler istemek değil

tövbe etmek, özür dilemek, af dilemek ilk yapmamız gereken şey olur değil mi??!

“Leyla’ dan geçme faslındayım Mevla yı bulma yollarında..”

Leylada takılı kaldığımızdan asıl olana bir türlü ulaşamıyoruz. Bence ilahi aşkın ön provası Leyla’dan yahut Mecnun’dan geçiyor..

Şu an yazdıklarımın bile ilahi aşktan başka bir sebebi yok.

Göremediğimiz, itiraf edemediğimiz gerçekleri başkalarının da görmesine beni vesile edebileceğinin şükrü, mutluluğuma mutluluk katıyor.

Tüm dünyada 7 milyar insan olmasının benim için pek bir önemi yok desem yeridir.

Çünkü benim için bir ben, birde Rabbim var. Bu sizin içinde geçerli olan en basit gerçek…

Hangi millete hangi dine hangi ırka hangi renge dahil olursanız olun yaratılmışların en şereflisi olarak bu dünyaya gönderildiniz ve sizin dışınızda yaratılan her şey size hizmet etmek için yaratılmışken bu acizliğin sebebi ne?!

©2017 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.