Nauč se to!: Jak se s pomocí vědy naučit učit

Jan Melvil Publishing
3
Free sample

>> Nauč se to! je návod, jak se efektivně porvat s učením a pamatováním si – a pokud jste pedagog nebo lektor, tak i s tím, jak svoje znalosti předávat co nejúčinněji. Schválně, vzpomenete si, kdy vám naposledy někdo radil s tím, jak se vlastně učit? A kolik vám tehdy bylo? <<

# O knize
Většina z nás používá při studiu zastaralé kontraproduktivní metody. Díky novým poznatkům psychologie a dalších věd přišel čas se jich zbavit.

Nejrozšířenější postupy, jako je podtrhávání v textu a jeho biflování, v nás sice vyvolávají dojem, že jsme si látku výborně osvojili, ale už po krátké době z ní umíme pouhý zlomek. Hlouběji a trvaleji si ji osvojíme díky postupům, které nejsou příliš intuitivní. Jde třeba o přerušované učení (při němž látku pozapomeneme a poté se ji pokoušíme vybavit), generování (snahu vyřešit úkol předtím, než se dozvíme řešení) nebo prokládané učení (při kterém se nesnažíme jedno téma dokonale zvládnout naráz, ale záměrně ho střídáme s jinými). Své rady autoři opírají o věrohodné vědecké studie a dokumentují je na pozoruhodných životních příbězích. 


# Přečtěte si Nauč se to!, patříte-li mezi:
- studenty vysokých i středních škol a chcete být při učení produktivnější
- učitele a rodiče, kterým záleží na trvalém osvojení probírané látky žáky a dětmi
- všechny, kdo se celoživotně vzdělávají
- lektory a manažery hledající cesty, jak kvalitně školit své klienty a kolegy

# O autorech

Mark A. McDaniel působí jako profesor psychologie na Washington University v St. Louis. Dlouhodobě se zabývá využitím psychologických poznatků při vzdělávání.

Henry L. Roediger III je taktéž profesorem psychologie na Washington University. Mezinárodního uznání dosáhl především díky výzkumům paměti a falešných vzpomínek.

Peter C. Brown je publicista a spisovatel ze St. Paul v Minnesotě.

# Více o knize
http://www.melvil.cz/kniha-nauc-se-to
Sdílejte s hashtagem #naucseto

Read more

Reviews

5.0
3 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Jan Melvil Publishing
Read more
Published on
Aug 14, 2017
Read more
Pages
280
Read more
ISBN
9788075550316
Read more
Features
Read more
Language
Czech
Read more
Genres
Education / Teaching Methods & Materials / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Timothy Ferriss
 # O KNIZE
Společenství úspěšných a kontroverzních „čtyřhodinových“ knih Tima Ferrisse doplnil další bestseller, který si s ostatními nijak nezadá.


Neortodoxní Timova „kuchařka“ opět namíchala působivý koktejl. Zábava, inspirace, rady i konkrétní návody pomohou rozvinout vaše smysly a dovednosti nejen v prostředí kuchyně. Provede vás světem rychlého učení, ve kterém si sami vyberete vlastní dobrodružství. Timothy Ferrisss používá vaření jako základ pro vysvětlení „meta-učení“ – procesu, v němž se krok za krokem naučíte čemukoliv, ať už jde o pečení steaku nebo basketbal. To je ten skutečný „recept“ Čtyřhodinového šéfkuchaře.


# V KNIZE SE DOČTETE:

Jak vtěsnat 6 měsíců kulinářské školy do 48 hodinJak srovnat krok s génii, kteří stojí za nejslavnějšími restauracemi světaJak připravit špičkového lososa v koupelnovém umyvadle za 20 minutJak využívat potraviny k svádění, ať už na prvních schůzkách nebo při desátých výročíchJak docílit toho, aby se k vám v restauracích a barech chovali jako k VIPJak připravovat úžasné koktejly, jako například bourbon s tónem slaniny nebo horkou čokoládus tequilou a doutníkovým dýmemJak připravit nezapomenutelný piknik v popelniciJak přežít s pomocí toho, co najdete v městském parku, včetně zvládnutí lovu a přípravy holubůJak hovořit za 8 týdnů plynně španělskyJak shodit 9–68 kg s pomocí nízkosacharidové dietyJak se stát za 5 měsíců světovým rekordmanem v tanguJak si zapamatovat za méně než 60 sekund balíček karet

Najdete zde tipy a triky šachových géniů, renomovaných šéfkuchařů, profesionálních atletů, sommeliérů, supermodelek a dalších znalců svých oborů. Tato „kuchařka pro lidi, kteří si nekupují kuchařky“ je návodem, jak mistrovsky zvládnout vaření i život.


# VÍCE O KNIZE


http://melvil.cz/kniha-ctyrhodinovy-sefkuchar

彼得‧C‧布朗 Peter C. Brown
                  突破學習盲點、固化長期記憶,重新打造大腦

學生、家長和教育者都應該知道的驚人學習方法

 

★    ★ 自主學習時代,頂尖人士都重視這樣的能力

★    ★ 將高效能記憶法內化為一生受用的習慣

★  Amazon 學習方法、認知心理類暢銷書;4.8星級讀者評價

★ 兒童青少年心理專家 楊俐容、保長國小校長 周德銘   專文推薦

 

 

建立讓你一生受用的記憶習慣

你將學得更好、記得更久,並立即採取行動

 

許多人相信,智能是與生俱來的,基因已經決定我們無法克服學習的挑戰。事實上,每次學習新的事物,你都在改造大腦──決定智能的因素可以由自己控制。

 

積極學習,擁抱成功

本書以認知心理學家長達十年「學習及記憶管理」的實驗研究,透過說故事的方式,讓讀者了解並體驗高效率的學習原則,不管你希望做什麼,或成為什麼樣的人,如果你想要有競爭力,掌握學習的能力將會讓你加入戰局並維持不敗。

 

實驗結果指出,學習被誤解了。我們以為只要「重複閱讀」和「集中練習」就能拿到高分並達成目標,但死記硬背只會存在短期記憶,無法真正記牢。透過研究得知,最成功的學習是那些自己掌控學習的人,費力學習且經歷挫折將改變大腦,產生新連結,建立心智模式並提升能力。以下是任何人都應該習慣且定期實踐的基本學習方法──

 

ü   從記憶中提取新的學習內容(retrieval):

透過「自我測試」鍛鍊學習系統,取代重複閱讀,成為主要的學習方法。

 

ü   間隔進行練習(space out practice):

學習不只一次,每次練習間隔一段時間,經由「遺忘」重新強化記憶效果。

 

ü   交錯學習(interleaved practice):

在不同的問題間切換,打破學習規律,挑戰自我能力。

 

其他有效且能立刻行動的學習方法,如:詳細闡述法、生成法、反思法、校正法及記憶術…等等。

 

學習沒有上限。

如果想要超越目前的學習能力,你需要更深入並嘗試不同的策略,運用《超牢記憶法》鍛鍊心智,搭建通往高階、終生學習的穩固橋梁。

Mark A. McDaniel
Scientific work on mnemonics and imagery conducted in the 1960s and early 1970s was directed at testing enthusiastic claims of the efficacy of memory tech niques developed by the ancient Greeks and further refined in the popular litera ture by "professional" mnemonists. The early research on imagery and mnemonics confirmed many of these claims and also illuminated the limitations of some techniques (e. g. , bizarre imagery). As such, these seminal studies clearly were valuable in providing a solid data base and, perhaps as important, making imagery and mnemonics acceptable research areas for experimental psycholo gists and educators. After this initial surge of work, however, it seemed that sub sequent contributions met with the attitude that "mnemonic techniques and imagery help memory, what else is new?" This attitude was not completely justi fied, however, given the theoretical insights from the work of such imagery and mnemonics pioneers as Gorden Bower, Allan Paivio, and William Rohwer. In the 1980s this claim is completely unjustified. Research on mnemonics and imagery has grown in exciting ways. Researchers are tapping the area's theoretical potential, both in terms of extending basic memory theories to account for the robust effects produced by mnemonic techniques and in terms of using explanations of mnemonic effects to understand basic memory processes. Individual differences in the use of imagery and mnemonic encoding activities are also being explored. This research has provided valuable information for basic memory theories (e. g.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.