Superforecasting: The Art and Science of Prediction

Random House
31

NEW YORK TIMES BESTSELLER
WINNER OF THE CMI MANAGEMENT FUTURES BOOK OF THE YEAR AWARD

'A manual for thinking clearly in an uncertain world. Read it.' Daniel Kahneman


What if we could improve our ability to predict the future?

Everything we do involves forecasts about how the future will unfold. Whether buying a new house or changing job, designing a new product or getting married, our decisions are governed by implicit predictions of how things are likely to turn out. The problem is, we're not very good at it.

In a landmark, twenty-year study, Wharton professor Philip Tetlock showed that the average expert was only slightly better at predicting the future than a layperson using random guesswork. Tetlock's latest project – an unprecedented, government-funded forecasting tournament involving over a million individual predictions – has since shown that there are, however, some people with real, demonstrable foresight. These are ordinary people, from former ballroom dancers to retired computer programmers, who have an extraordinary ability to predict the future with a degree of accuracy 60% greater than average. They are superforecasters.

In Superforecasting, Tetlock and his co-author Dan Gardner offer a fascinating insight into what we can learn from this elite group. They show the methods used by these superforecasters which enable them to outperform even professional intelligence analysts with access to classified data. And they offer practical advice on how we can all use these methods for our own benefit – whether in business, in international affairs, or in everyday life.


'The techniques and habits of mind set out in this book are a gift to anyone who has to think about what the future might bring. In other words, to everyone.' Economist

'A terrific piece of work that deserves to be widely read . . . Highly recommended.' Independent

'The best thing I have read on predictions . . . Superforecasting is an indispensable guide to this indispensable activity.' The Times

Read more

About the author

Philip Tetlock is Leonore Annenberg University Professor of Psychology at the University of Pennsylvania. He is the author of several books on politics and psychology, including Counterfactual Thought Experiments in World Politics and the award-winning Expert Political Judgment: How Good Is It? How Can We Know?

Dan Gardner is a journalist, author and lecturer. He is the best-selling author of Future Babble: Why Expert Predictions Fail and Why We Believe them Anyway and Risk: The Science and Politics of Fear, which was published in 11 countries and 7 languages. He lives in Ottawa, Canada.

Read more
4.3
31 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Random House
Read more
Published on
Sep 24, 2015
Read more
Pages
352
Read more
ISBN
9781448166596
Read more
Language
English
Read more
Genres
Psychology / Cognitive Psychology & Cognition
Psychology / Social Psychology
Social Science / Future Studies
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
A New York Times Bestseller and an Economist Best Book of 2015

"The most important book on decision making since Daniel Kahneman's Thinking, Fast and Slow."
—Jason Zweig, The Wall Street Journal
 
Everyone would benefit from seeing further into the future, whether buying stocks, crafting policy, launching a new product, or simply planning the week’s meals. Unfortunately, people tend to be terrible forecasters. As Wharton professor Philip Tetlock showed in a landmark 2005 study, even experts’ predictions are only slightly better than chance. However, an important and underreported conclusion of that study was that some experts do have real foresight, and Tetlock has spent the past decade trying to figure out why. What makes some people so good? And can this talent be taught?
 
In Superforecasting, Tetlock and coauthor Dan Gardner offer a masterwork on prediction, drawing on decades of research and the results of a massive, government-funded forecasting tournament. The Good Judgment Project involves tens of thousands of ordinary people—including a Brooklyn filmmaker, a retired pipe installer, and a former ballroom dancer—who set out to forecast global events. Some of the volunteers have turned out to be astonishingly good. They’ve beaten other benchmarks, competitors, and prediction markets. They’ve even beaten the collective judgment of intelligence analysts with access to classified information. They are "superforecasters."
 
In this groundbreaking and accessible book, Tetlock and Gardner show us how we can learn from this elite group. Weaving together stories of forecasting successes (the raid on Osama bin Laden’s compound) and failures (the Bay of Pigs) and interviews with a range of high-level decision makers, from David Petraeus to Robert Rubin, they show that good forecasting doesn’t require powerful computers or arcane methods. It involves gathering evidence from a variety of sources, thinking probabilistically, working in teams, keeping score, and being willing to admit error and change course.

Superforecasting offers the first demonstrably effective way to improve our ability to predict the future—whether in business, finance, politics, international affairs, or daily life—and is destined to become a modern classic.
>> „Nejdůležitější kniha o rozhodování od Kahnemanovy knihy Myšlení, rychlé a pomalé.“ <<
– Jason Zweig, The Wall Street Journal

# O knize

Z lepšího nahlížení do budoucnosti by měl prospěch každý, ať už jde o nákup akcií, sestavování politických opatření, uvádění nového produktu na trh nebo jen plánování jídelníčku na týden dopředu. Lidé však obecně předpovídají budoucnost velice špatně.

Kniha Superprognózy od jednoho z nejuznávanějších sociologů na světě je průlomovým dílem pojednávajícím o návycích mysli, které vedou k nejlepším prognózám. Profesor Philip Tetlock dokázal, že dokonce i prognózy odborníků jsou jen o málo přesnější než náhodné odhady. Jeho studie však vedla k dalšímu důležitému zjištění: někteří lidé skutečně dokážou předpovídat budoucnost. V posledních deseti letech se Tetlock snažil zjistit, proč tomu tak je. Díky čemu jsou tak dobří? Můžeme se této schopnosti naučit?

Profesor Tetlock tedy čerpá z desítek let výzkumu a z výsledků obrovského prognostického turnaje financovaného americkou vládou. Good Judgment Project zapojuje desítky tisíc obyčejných lidí, kteří se rozhodli předpovídat globální události. Překvapivě se ukázalo, že někteří z nich jsou velice dobří. Překonali referenční hodnoty, své konkurenty i prognostické trhy a zpravodajské analytiky mající přístup k utajeným informacím. Pojmenoval je „superprognostici“.V této průlomové a čtivé knize autoři ukazují, co a jak se od této výjimečné skupiny můžeme naučit. Superprognózy nabízejí první prokazatelně účinný způsob, jak zlepšit naši schopnost předpovídat budoucnost – a to v podnikání, finančnictví, politice, mezinárodních vztazích i každodenním životě. Nás osobně mrazivě pobavily některé méně známé kritické momenty světové politiky 20. i 21. století, kdy se na základě vágních informací a slov typu „možná“ rozhodovalo doslova o existenci lidstva. Superlativ v názvu knihy proto zčásti berte jako ironii: i autor sám v duchu kritického myšlení čtenáře vyzývá k pochybování o tezích, které v knize předkládá.

# V knize se dozvíte:
- Jak moc jsme manipulováni prognózami mediálně oblíbených „expertů“ a proč jsou vlastně oblíbení, když jim předpovědi tak často nevycházejí
- Co to je pohled zpoza špičky nosu
- Jaký je rozdíl mezi liškami a ježky
- K čemu je dobré pochybování- Proč prognostici potřebují zpětnou vazbu- Jak se vyhnout vágním pojmům
- Že k dobrým prognózám nejsou zapotřebí supervýkonné počítače ani záhadné metody
- Kde udělali analytici ze CIA chybu ohledně zbraní hromadného ničení v Iráku
- Co pro superprognostiky znamená jejich tým
- Proč by dobří lídři měli být dobrými prognostiky
- Desatero pravidel pro dobré prognózy v každodenním životě

# O autorech

Philip E. Tetlock je profesor působící na Pensylvánské univerzitě (Annenberg School) a na Wharton School. Zaměřuje se na psychologii a politologii. Společně se svou manželkou Barbarou Mellersovou vede Good Judgment Project, dlouholetou studii předpovídání budoucnosti. Je také autorem knihy Expert Political Judgment a spoluautorem (společně s Aaronem Belkinem) knihy Counterfactual Thought Experiments in World Politics.

Dan Gardner je žurnalista a autor knih Risk: The Science and Politics of Fear a Future Babble: Why Pundits Are Hedgehogs and Foxes Know Best.

# Řekli o knize

„Philip Tetlock je světovým odborníkem na zcela zásadní problematiku. Superprognózy vyprávějí úchvatný příběh o tom, jak se svým týmem zjistil, že obyčejní lidé mohou ve velice vážné hře porazit experty. Je to také příručka pro jasné myšlení v nejistém světě. Přečtěte si ji.“
– Daniel Kahneman, držitel Nobelovy ceny a autor knihy Myšlení, rychlé a pomalé

„Nejlépe posoudíme správnost myšlenky tak, že se pokusíme zjistit, zda předpovídá budoucnost. O kterých myšlenkách, metodách a lidech však můžeme prohlásit, že za sebou mají úspěšné prognózy potvrzené chodem dějin? Odpovědi vás překvapí a mají velký význam pro politiku, politická opatření, žurnalistiku, vzdělávání, a dokonce i pro epistemologii – tedy pro to, jak můžeme co nejlépe poznávat svět kolem nás. Odlehčený vypravěčský styl knihy Superprognózy umně podtrhuje závažnost jejího sdělení.“
– Steven Pinker, profesor psychologie na Harvardově univerzitě a autor knihy The Better Angles of Our Nature

„V této přístupné a poutavé knize Tetlock a Gardner zdůrazňují, že dobrá prognostika musí stát na základech podložených pravděpodobnostním uvažováním. Ať už pracujete v politice, nebo jen chcete přistupovat k rozhodnutím pečlivěji, Superprognózy vám poslouží jako velice užitečný návod.“
– Robert E. Rubin, bývalý ministr financí USA

„Vzhledem k tomu, jak populární u nás začal být žánr ‚chytří lidé radí, jak být chytří‘, jak je Superforecasting čtenářsky přístupná a jak povědomé jméno Tetlock je, odhaduji s padesátiprocentní pravděpodobností její vydání do dvou let, se sedmdesátiprocentní pravděpodobností do let tří. Jakmile se dozvím nějakou relevantní novinku, odhad upravím. Jako správný superfórkástr.“
– Michal Kašpárek, publicista, Finmag.cz

# Více o knize
http://www.superprognozy.cz
http://www.melvil.cz/kniha-superprognozy
Sdílejte s hashtagem #superprognozy
亞馬遜網路書店2015年商業與投資類最佳圖書 

《經濟學人》2015年度最佳圖書 

《紐約時報》暢銷書暨編輯選書 

《華盛頓郵報》暢銷書 

哈德遜書店2015年最受關注商業書籍 

《金融時報》與麥肯錫年度商業書籍獎初選入圍 

公理商業圖書獎商業理論類(金牌) 

BusinessInsider.com 2015年最佳商業書 

BetterRead 2015年度好書 

2015年誠品書店外文書社科類選書 

「繼丹尼爾・康納曼的《快思慢想》後,最重要的一本決策思考書。」 ——傑森・茲威格(Jason Zweig),《華爾街日報》專欄作家 

「我寧願當個組頭,也不要是個該死的詩人。」 ——薛曼.肯特(Sherman Kent),情報分析之父∕前戰略情報局暨中情局資深幹員 

預測是一場憑直覺的賭注,或是可習得的技巧與方法? 

一群平凡人如何作出「超級預測」,打敗情報單位與分析專家? 面對變局,如何利用好的預測迴避風險,改變生活與未來? 

■什麼是預測?預測行為隱藏在你我的日常生活 生活中需要作預測的機會無所不在。一段感情關係將如何發展?颱風登陸的機率有多高?手上的股票應該出脫變現或是乘勝追擊?公司現在推出新產品,有可能大賣嗎?在這個充滿不確定性的世界,人人都想預見未來、掌握先機。 

■為什麼要培養預測技巧?人人都能從預見更遠的未來獲益 俗話說得好:「預測未來很容易,要使它成真卻很難。」預測能力的好壞,小至可以改變個人或團隊的命運,大至足以影響世界局勢。在交易市場,多空的預測若非使你身家翻倍,要不就傾家蕩產;在國家安全上,預測局勢發展的準確度可以造成和平或戰爭之別。我們無時無刻不面臨抉擇的關頭,而「培養精準預測的能力」則是作出好決定的關鍵。 

■打破專家、名嘴的光環。研究證明,不是天才也能料事如神! 你只相信「專家」、「名嘴」的預測嗎?他們的判斷難道比黑猩猩亂射飛鏢、命中紅心來得精準?那可未必!本書作者泰特洛克教授是「良好判斷計畫」共同主持人,他用這項史無前例的研究告訴你:預測是一門思考的科學與藝術!「良好判斷計畫」號召自願者針對500個以上的全球議題進行預測競賽,蒐集超過100萬則數據統計。這批業餘人士連年打敗菁英大學團隊、戰勝能獲取機密資訊的情報分析師,其中預測成績特別出眾的人,作者稱之為「超級預測員」。他們的智力與運算能力或許高於常人,但絕非天才;換句話說,超級預測員就如同你我,只是平凡人。 

■向超級預測員學習洞明世事的思考技巧 

研究結果發現,精準預見未來不需要天賦和超能力。靠著開放的思維模式、收集資訊、側重分析、不斷自我鞭策、時時更新觀點,就能做出比別人準確又值得信賴的判斷。任何有智力、想法與決心的人,都可以培養超級預測員的特有技巧: 

‧蒐集資訊:多與人交流,過濾宏觀、微觀的各種解釋。 

‧多元視角:統整外部與內部觀點,訓練自己以蜻蜓的複眼看事情。 

‧相信「或然率」多過模糊的言語:以「數字」佐證與統計來作預測。 

‧善用群眾智慧,「更新」資訊:不作只知道一件大事的刺蝟,要效法思想多元開放的狐狸。 

‧嘗試、失敗、分析、調整、再試一次:是好預測的保證,更是超級預測員遵循的鐵律。 

■發揮你我預測天賦,掌握未來主導權! 

這是一本深具前瞻性且論述清晰的書,以實證及科學為本,結合歷史事件與名人時事,探討各種與預測相關的層面與議題,從醫學、政治、軍事、心理學、統計學等角度切入,明確告訴讀者:預測能力人人皆有!經過大腦思維與綜合直覺相互撞擊後產生的敏銳判斷力,就是你可以仰賴的「超級預測力」!現在就開始革新你的預測模式、掌握未來的關鍵之鑰吧! 

【本書特色】 

1. 附錄〈給胸懷大志的超級預測員的十誡〉,建構多元思維與視角,是最佳預測典範。 

2. 揭露預測技巧的精華,提供學習預測的有效模式,全面打破你的思維框架。 

3. 立論扎實、妙趣橫生,強調「超級預測來自綜合的直覺與嚴謹的科學」!

本書適合普羅大眾、投資人、企業經營、組織管理者,甚至是國際局勢專家,學習「超級預測」將改變你的腦袋與生活! 

【國內權威推薦】 

——學術界—— 

邱奕嘉/國立政治大學EMBA執行長 葉家興/香港中文大學金融系副教授 溫肇東/國立政治大學科技管理與智慧財產研究所兼任教授 熊秉元/浙江大學法律與經濟研究中心主任 趙坤茂/臺大資訊工程學系系主任 謝明慧/臺大管理學院副院長暨EMBA執行長 

——產業界—— 

許士軍/臺灣董事學會理事長 許毓仁/TED×Taipei共同創辦人、立法委員 詹宏志/PChome Online董事長 葉斯水/健峰企管集團董事長 劉邦寧/中華民國企業經營管理顧問協會理事長 

——媒體界—— 

尹乃菁/NEWS98「世界一把抓」節目主持人 陳鳳馨/NEWS98「財經起床號」節目主持人 楊士範/The News Lens關鍵評論網共同創辦人 鄭國威/PanSci泛科學總編輯 蘭萱/中廣「蘭萱時間」節目主持人 (以上依姓氏筆畫排序) 

【國外好評】 

「菲利普.泰特洛克是重要主題的世界級專家。《超級預測》是他和他的研究團隊如何讓普通人在很嚴肅的比賽中打敗專家的美妙故事。也是一本在不確定的世界中,清晰思考的手冊。讀這本書吧。」——丹尼爾.康納曼(Daniel Kahneman),諾貝爾獎得主,著有《快思慢想》(Thinking, Fast and Slow) 

「泰特洛克的主題,是政治與人類的活動並非不可測的神祕事物。相反地,它們有點像天氣預報,短期的預測是可能辦到且相當準確的……。本書中使用的思維技巧與習慣,是送給任何必須思考未來可能走向的人的禮物。換句話說,是給每一個人的禮物。」——《經濟學人》(The Economist) 

「在這本通俗易懂且輕快活潑的書中,泰特洛克和賈德納將或然性視為良好預測的關鍵。不論你是決策者或其他任何想要在作決定時更嚴謹的人,《超級預測》都是非常有用的指南。」——羅伯.E..魯賓(Robert E. Rubin),前美國財政部長 

「《超級預測》的內容很新,而且包含最佳預測的練習概要……。一般人通常透過小心翼翼的應用而達到的精準度,讓我大為驚奇……。(它給了)我們大家對身邊的混亂世界能夠更理性地了解以及反應的機會。」——《紐約時報》書評(New York Times Book Review) 

「在這本令人著迷的書中,泰特洛克主張,成功的重點在於方法:有遠見不是一種天賦,而是一種特殊思考方式的產物……。在每一章中,作者以具有說服力的訪問、趣聞軼事和歷史脈絡來強化他的研究,採用可取得的真實例子來說明原本可能艱澀難懂的主題。他的文筆如此有魅力,論點如此引人入勝,讀者很快就會被挑戰所吸引——在附錄中,作者提供了一分簡明的訓練手冊,以達到這個目的。對有好奇心的人說,這是一本必讀的野外實地指南。」——《科克斯評論》,星號書評(Kirkus Reviews, starred) 

「這世上沒有一位社會科學家,比菲利普.泰特洛克更讓我崇拜。」——提姆.哈福特(Tim Harford),著有《臥底經濟學家》(The Undercover Economist) 

「要知道一個觀念是否正確的最好方法,就是看看它是否預測未來。但哪些觀念、哪些方法、哪些人,才有經過已知事件證實之非顯而易知的預測成績紀錄?答案會令你吃驚,而且它們對政治、政策、新聞、教育,甚至是認識論——我們如何最有效得到關於世界的知識——都有徹底的影響。《超級預測》的輕鬆風格,掩飾了它所傳達訊息的深奧。」——史蒂芬.平克(Steven Pinker),哈佛大學強斯頓講座心理學教授,著有《人性中的善良天使》(The Better Angels of Our Nature) 

「我們對未來的預測能有多準,說真的?要回答這個問題,沒有比閱讀這本書更好的方法了。你會對專家的能力不再有幻想,但也會被最好的預測員如何預測所啟發——甚至,也許對你自己的成功懷抱希望。」——泰勒.科文(Tyler Cowen),喬治曼森大學莫卡特斯研究中心主任,著有《再見,平庸世代》(Average is Over) 

「數千年來,人們都專心聽著那些帶著信心但很少為此負責的人預測未來。在本書中,泰特洛克和賈德納將我們從我們的愚昧中解放出來。充滿好聽故事和簡單統計數字的《超級預測》,給了我們思考世界複雜性、我們智力的侷限,以及有些人為何能一直比擲飛鏢的猩猩預測得更準的新角度。泰特洛克的研究有可能使國外政策、經濟政策以及你自己的每日決定,發生革命性的劇變。」——強納森.海德特(Jonathan Haidt),紐約大學史坦商學院,著有《好人總是自以為是》(The Righteous Mind) 

「泰特洛克的作品迷人且重要,而且他和賈德納的文筆滿是熱情。」——《金融時報》(Financial Times) 

「《超級預測》是我讀過關於預測的作品裡,最重要的科學研究。」——卡斯.R..桑斯坦(Cass R. Sunstein),《彭博觀點》(Bloomberg View) 

「正如現代醫學的開端,是因少數遠見之士開始收集資料並記錄下結果,相信客觀的『分數』而不是他們自己的直覺。現在也該是對引領公眾意見的專家,作出類似要求的時候了;該是實證預測的時代了。」——《華盛頓郵報》(Washington Post) 

「菲利普.泰特洛克和丹.賈德納的《超級預測》,是2015年出版的最有趣之商業與財經書籍之一 。」——約翰.凱伊(John Kay),《金融時報》(Financial Times) 

「泰特洛克的重要論點之一是,這不是與生俱來的技能:它們是可以教導與學習而得的……。泰特洛克的『給胸懷大志的超級預測員的十誡』,很可能應該坐在大部分商業會議室裡的貴賓席。」——《富比士》(Forbes) 

「全球金融與經濟學界名人,(2015年最佳書籍)首選……歐亞集團創辦人伊恩.布萊默(Ian Bremmer),德意志銀行首席美國經濟學家喬.拉佛納(Joe LaVorgna)以及花旗集團副主席彼得.奧薩格(Peter Orszag),都豎大姆指說讚。」——《彭博商業周刊》(Bloomberg Business) 

「一心想顯示並非所有預測都是騙人把戲的泰特洛克,進行了一項新實驗,告訴你如何可以作出良好預測——那些預測往往比資訊最齊全的專家的預測都更準確。本書充滿卓越的建議——這是我讀過關於預測的最棒建議,而那是我很熱衷的主題……。賈德納讓研究成為易讀的實例以及流暢的內文,且無損其嚴謹……。本書告訴你,你可以在預測上更精進。」——《泰晤士報》(The Times of London) 

「我們如今會預期每種藥在使用前都經過測試。我們應該期望,每個嚮往高位的人都受過訓練,了解為什麼他們那麼容易對複雜的事件作出錯誤的預測……。政治比物理要難,但泰特洛克證明,它不一定要像占星學。」——《旁觀者》雜誌(The Spectator) 

「《超級預測》是一本會讓你更聰明、更有智慧的罕見書籍。行為科學大師之一透露了如何改善預測未來的能力。」——亞當.格蘭特(Adam Grant),著有紐約時報暢銷書《原創者》(Originals) 

「菲利普.泰特洛克的《超級預測》是一本思索決策與未來的共通指南,作者對這個領域的了解無人能及。」——伊恩.布萊默(Ian Bremmer),《彭博商業周刊》2015年最佳書籍 

「《超級預測》指出,你可以從很多不同來源獲得資訊。知識就在我們身邊,不一定要得自專家。」——喬.拉佛納(Joe Lavorgna),《彭博商業周刊》2015年最佳書籍 

「《超級預測》突顯超級預測員的技巧與特質——也就是,那些預測已被證實驚人準確的人——在某種程度上,既嚴謹又清晰可讀。內容與商業、金融、政府及政治直接有關。」——彼得.奧薩格(Peter Orszag),《彭博商業周刊》2015年最佳書籍  

「良好判斷力與良好預測力很罕見,但結果顯示,它們是可傳授的技能。藉由促使預測員競賽,泰特洛克發現了這些技能是什麼,以及它們如何運作,而本書將傳授任何有興趣的讀者這些技能。」——史都華.布蘭德(Stewart Brand),「長遠當代」基金會(The Long Now Foundation)董事長 

「菲利普.泰特洛克因證明大部分專家在預測選舉、戰爭、經濟衰退和其他事件時,不比『擲飛鏢的猩猩』要強而出名。在他這本出色的新書中,泰特洛克再次以他的創新研究為本,傳達了大有希望的訊息。他指出,有些人預測事件的準確度要比靠運氣亂猜的機率高出許多——因此,如果仿效這些『超級預測員』的關鍵思維,我們其他人或許也可以。沒有比這種提高自我能力的風格更聰明、更精密的了。」——約翰.霍根(John Horgan),史蒂文斯科技學院(Stevens Institute of Technology)科學寫作中心主任 

「《超級預測》是既學術又令人愉快的罕見之作。內容科學、具有說服力且無比實用。任何在作預測的人——也就是我們所有人——應該放下手邊正在做的工作,好好把它讀一讀。」——麥可.J..莫柏辛(Michael J. Mauboussin),瑞士信貸銀行(Credit Suisse)全球金融策略主管  

「從戴奧菲神廟的神諭到中世紀占星家到當代過度自信的專家,預測員不是被騙就是騙人。有史以來第一次,《超級預測》揭露了對未來作出誠實、可靠、有效與有用判斷的祕密。」——亞倫.布朗(Aaron Brown),AQR資本管理公司風險長,著有《華爾街的撲克臉》(The Poker Face of Wall Street) 

「蘇格拉底有『認識自己』的洞見,康納曼在《快思慢想》中傳遞科學;而現在,泰特洛克的《超級預測》有了我們全都可以運用的技能。」——璜.路易.裴瑞茲(Juan Luis Perez),瑞銀集團研究中心(UBS Group Research)全球主管 

「本週選書是菲利普.泰洛克的《超級預測》。如果你想知道是否有方法能夠預測選舉結果、金融危機或甚至戰爭,那麼泰特洛克握有答案。他援引心理學與政治學,以及許多眾人皆知的道理,同時引用一般所謂的群眾智慧。這是一本迷人的書,而且會讓你思考。」——〈法里德.札卡利亞全球公共廣場〉(Fareed Zakaria GP),CNN 

「根據泰特洛克的看法,成為一個更好,如果不是超級的預測員的關鍵,和其他任何要努力的目標一樣:練習,練習,練習。」——「街道」網站(The Street) 「泰特洛克和賈德納相信,任何人都可以藉由學習他們的工作方式,而改進他們的預測能力。如果這是真的,努力要這麼做的商業及金融界人士,就會大有收穫——而那些不這麼做的人,損失大了。」——加拿大《金融郵報》(Financial Post) 

「《超級預測》是一本非常好的書。事實上,它是必讀的書——我在之前的任何《今日管理》評論中,從來沒說過這種話……。它應該列入每個經理人和投資人的書單,在關於決策、預測與行為經濟學的當代主題裡。」——《今日管理》雜誌(Management Today) 

「我對社會科學一向採取嚴苛態度,甚至暗示,『社會科學』是種矛盾修辭。然而,我注意到,社會科學有巨大的潛能,尤其是在它結合『嚴格的經驗主義與對絕對答案的抗拒』後。菲利普.泰特洛克的作品就擁有這些特質。」——《科學人》雜誌(Scientific American) 

「我今年讀過最棒的書之一……《超級預測》必讀。」——投資研究網站「尋找阿爾法」(Seeking Alpha) 《哈佛商業評論》(Harvard Business Review)將本書與喬丹.艾倫伯格(Jordan Ellenberg)的《數學教你不犯錯》(The Power of Mathematical Thinking)相提並論。

©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.