4 KITA 42 ÜLKE SUUDİ ARABİSTAN (1): İbn-i Battûta ve Evliya Çelebi'nin İzinde Amerika’dan Japonya’ya Yolculuk ve Sosyolojik Gözlemler

· 4 KITA 42 ÜLKE Book 1 · Argeda
5.0
1 review
Ebook
146
Pages

About this ebook

Bu kitap serisinde Prof. Dr. Ali Arslan’ın 4 kıta 42 ülkede yapmış olduğu geziler ve bu gezilerde yapmış olduğu sosyolojik gözlem ve yorumları anlatılmaktadır. İlk 15 kitapta, 2018’de 2 ayda peşpeşe gerçekleştirilen Suudi Arabistan, Azerbaycan, İran, Pakistan, Hindistan, Japonya, Malezya, Singapur, Endonezya, İspanya, Fas, Cezayir, Tunus, Bosna-Hersek ve Katar gezileri anlatılmaktadır. Sonraki kitaplarda ise daha önceden çeşitli vesilelerle gitmiş olduğu Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Polonya, Belçika, Avusturya, Çekya, Bulgaristan ve Yunanistan vd. ülkelerdeki gözlem ve yorumlar ele alınmıştır. 

Dünyaca ünlü seyyah İbn-i Battûta’nın ülkesi Fas’a gittiğinde kendisine bir espri ile “Sen Günümüzün İbn-i Battûta’sısın denilince, buradan ilham alınarak geniş bir coğrafi alandaki gezi ve gözlemlerin gerçekleştirildiği bu çalışma, ünlü seyyah İbn-i Butata ve yine aynı şekilde dünyaca ünlü ve Türk okuyucusunun da yakından tanıdığı ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin hatıraları ile bütünleştirilmiştir. Bilimsel bir üslup ve sosyolojik bakış açısı ile yazılan bu kitap serisinde 42 ülkede elde edilen birikimleri ve yorumları inceleme imkanı bulacaksınız. Suudi Arabistan kitabı, serinin birinci kitabıdır. Suudi Arabistan, Mekke ve Medine'deki gezi, gözlem ve sosyolojik değerlendirmeler yer almaktadır.

Ratings and reviews

5.0
1 review

About the author

Prof. Dr. Ali Arslan

Sakarya Üniversitesi

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 

Sosyoloji Bölümü 

1959 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adapazarı’nda tamamladı. Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi’nde, Yüksek Lisans ve Doktorasını Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. 1993-1999 arasında Sakarya Üniversitesi Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği görevi yaptı. (https://aliarslan.sakarya.edu.tr/)1999-2009 arasında kendi şirketi ARGEDA’nın (Araştırma Geliştirme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi) (www.argeda.com.tr) kuruculuğunu yaparak Yönetim Danışmanı ve Genel Müdür olarak çalıştı. Büyük ölçekli kamu ve özel sektör kuruluşlarında çeşitli sürelerde yönetim danışmanlığında bulundu, seminerler verdi, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kamuoyu ve pazar araştırmasını yönetti. 2009 yılında yeniden ara verdiği Sosyoloji Bölümüne döndü. 2011-2012 Akademik yılında, ABD “Portland State” Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. Halen Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve Arapça ile orta düzeyde Almanca bilen Arslan evli ve 3 çocuk babasıdır. 


Moustafa İstanbouli Üniversitesi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Muasker, Cezayir 

Rate this ebook

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.