Beş Kavram, Beş Deneme: (inanç, özgür irade, yaşamın anlamı, ahlak, mutluluk)

eKitap Projesi & Cheapest Books
Free sample

Bu çalışma ilk olarak ekim 2007`de
bir internet sitesinde (exlibrary.com) e-kitap formunda yayımlandı; daha sonra
birinci kitabımın ikinci bölümünde yer aldı. Bu çalışmayı tekrar gözden geçirip
küçük bazı düzeltmeler yaptım.

Bu kitapçığın ilham kaynağı Thomas
Nagel’in “Her Şey Ne Anlama Geliyor” başlıklı eseridir. 70 sayfalık bu küçük
ama yoğun kitabı okuduğumda hayran olmuştum. Nagel çalışmasının giriş bölümünde
şunları yazmış:“Günümüzün ve geçmişin büyük filozoflarından seçilmiş metinler içeren
birçok harika giriş el kitabı vardır. Elinizdeki bu küçük kitap onların yerine
geçecek türden bir kitap değildir. Onun, yalnızca, konuya olabildiği kadar açık
ve doğrudan bir ilk değerlendirme sunmasını umuyorum.”Ben de aynısını umarak bu çalışmaya
öykündüm ve ortaya bu beş deneme çıktı. Daha önce yayımlanmış bu denemelerin
yeniden yayımlanmasının anlamı haklı olarak sorulabilir. Ben de derim ki belki
yeni bazı okurların ilgisini çekebilir belki de yeniden okunabilir. Bu sefer de
neden yeniden okunsun ki diyenler çıkabilir; ben de Borges’in bir sözünü
aktarmakla yetinirim:“Okumak önemli değildir, önemli olan yeniden okumaktır.”


Yazar HakkındaProf. Dr., 1955 doğumlu. 1976 da Ankara
Üniversitesi Fen Fakültesi kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eskişehir
Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı.
2002 de emekli oldu. Akademik yayınları haricinde felsefe konusunda sobil
yayıncılık tarafından yayımlanmış üç kitabı vardır:

1. “Düşünmek Üzerine Düşünmek” (2009),2. “Zorunluluk ve Sorumluluk” (2012),3. “Nietzsche ve Schopenhauer ile küçük
bir söyleşi” (2018).

Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Publisher
eKitap Projesi & Cheapest Books
Read more
Collapse
Published on
Aug 11, 2018
Read more
Collapse
Pages
66
Read more
Collapse
ISBN
9786056860836
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Philosophy / Epistemology
Philosophy / Ethics & Moral Philosophy
Philosophy / General
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
O halde artık harekete geç! Kendini ve hayatını ertelemeyi bırakıp kımılda! Bir adım at. Hemen bu gün, hatta şimdi. Aksi halde 5-10 yıl sonra yapamadığın hayallerin ve uçup gitmesine izin verdiğin zaman için ağla! Yapabileceğin şeyleri yapmadığın için kafanı duvarlara vur! Arkadaşlarına dert yan! Efkarlan ve üzül! Acıklı müzikler dinle! Zamanın su gibi akmasından şikayet et! Hedeflerini, hayallerini önümüzdeki yıllara ertelemeye devam et! Eğer başarılı olmak istersen, mutlaka olursun. Seni hayalindeki başarıdan ayırabilecek kişi yalnızca sensin. Yani kendi kendini sadece yine sen durdurabilirsin!

 Pazartesi, hafta içi mutsuz, sadece Cuma'dan hafta başına kadar mutlu olan ruh halinden kurtulmalıyız. Yaşamayı beklemek için hafta sonunu, tatili, veya emekliliği beklemek kadar yanlış bir yol olamaz! Aslında farkında olmadan sürekli olarak kendi kendimizi, hayallerimizi ve hedeflerimizi de erteleyip duruyoruz. Sanki gelecek zamanın geleceğine dair elimizde çok güçlü bir kanıt varmışcasına. An'ı yaşamak yerine yine, mutluluğumuzu belirli koşullara bağlamayı ve ertelemeyi tercih ediyoruz. Halbuki mutluluk da mutsuzluk da bizim kendi elimizde. 

Artık başkalarının kariyer yollarında yürümeye çalışmak veya başkalarının projelerini takip etmek yerine kendi projemizi bulmalı ve kendi yolumuzda yürümeliyiz. Bir insanın hayatı, yemek-içmek, uyku, üremek, aylık geçimini temin etmek, para ve servet biriktirmek, bu dünyada gününü gün etmeye çalışmak, ve verildiği kadarını yaşamak kadar basit olamaz. Hayatımızın daha derin bir anlamı ve daha büyük bir amacı olmalı. Çünkü herkesin bu dünyada farklı bir misyonu vardır. Tek cümle ile söylemek istersem, bu kitap kendi kişisel menkıbemizi bulmamız ve peşinden gitmemiz için yazıldı. 

Peki, ya sen? Senin planın ne? Hayat, evren ve kendi yaşamın hakkında ne düşünüyorsun? "Dünyada kendin için mi yoksa başkaları için mi yaşıyorsun?" Hayatının gidişine dair bir planın var mı? Hayatında başarılar mı yoksa keyif mi istiyorsun? Kendi hayat menkıbeni buldun mu? Kendini içinde bulunduğun rutinden kurtarıp değiştirebilecek misin? İçindeki o çok yüksek potansiyeli hayatına yansıtabilecek misin? Bu soruların cevabını verebilecek olan kişi sensin. Eğer "evet, hayatım sadece başkaları tarafından bana ayrılmış bir çerçevede, sadece benden beklenen rolleri oynamakla geçiyor. Bana kendi hayatımı yaşamak için hiç bir seçim hakkı kalmıyor!" diye düşünüyorsan, artık hiç bir şeyin eskisi gibi gitmesine izin veremezsin. Artık hayatının direksiyonuna kendin geçmen gerekiyor. Ancak bunu yaparsan mutlu, huzurlu ve tam olabilirsin.

Bu bir seçim. Senin er yada geç yapmak zorunda olduğun bir seçim. Bu tıpkı Neo'nun Matrix'ten çıkmak için yapmak zorunda kaldığı mavi hap kırmızı hap seçimi gibi bir seçim. Bu bir yol ayrımı, ve sen de kendi seçimini yapmak zorundasın. Neo'nun yaptığı gibi kırmızı hapı alarak Matrix'in içinde hapsolmuş sıradan insanlar gibi olmayı reddederek kendi yolunu mu seçeceksin? Yoksa mavi hapı alıp sessiz ve itaatkar milyonlarca insan yığınlarının yaptığı gibi, işin kolayına kaçıp Matrix'te kalarak, sana dayatılan hayatı mı kabul edeceksin? Yani, sana toplum ve çevre tarafından biçilen rolleri mi uygulayıp, kendi hayatını kurma şansını elinin tersi ile itecek misin? Halbuki bizler; " Bu dünyada ne yapabileceğimizi görmek için varız." Evet, senin seçimin!

©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.