What's in the Bible: A One-Volume Guidebook to God's Word

Sold by Thomas Nelson
3
Free sample

Explore the most monumental story ever recorded, a story filled with intrigue, drama, and real-life accounts of God at work in the universe. Theologian R.C. Sproul and best-selling author Robert Wolgemuth have collaborated to highlight the essence of God's voice, activity, and purpose throughout the Old and New Testaments in an understandable and thoroughly readable form. Written from the perspective of a theologian and a layman, What's in the Bible is a road map that will help you better comprehend the whole of Scripture.
Read more

About the author

Dr. R.C. Sproul is the founder and chairman of Ligonier Ministries, an international Christian education ministry located near Orlando, Florida. His teaching can be heard on the program Renewing Your Mind, which is broadcast on hundreds of radio outlets in the United States and in 40 countries worldwide. He is the executive editor of Tabletalk magazine, general editor of The Reformation Study Bible, and the author of more than seventy books and scores of articles for national evangelical publications. Dr. Sproul also serves as president of Ligonier Academy of Biblical and Theological Studies, and Reformation Bible College in Sanford, Florida. He currently serves as senior minister of preaching and teaching at Saint Andrew's in Sanford, FL.

In August of 1996, Robert released his first book, She Calls Me Daddy: Seven Things Every Man Needs to Know about Building a Complete Daughter. The book became a bestseller. He is also the author of many other titles including The Most Important Place on Earth: What a Christian Home Looks Like and How to Build One; Seven Things You Better Have Nailed Down before All Hell Breaks Loose and the sequel to his first book, She Still Calls Me Daddy: Building a New Relationship with Your Daughter after You Walk Her Down the Aisle. He has also co-written The Most Important Year in a Man’s Life: What Every Groom Needs to Know with Mark DeVries, and What’s in the Bible with Dr. RC Sproul. His speaking assignments have taken him across America and through several foreign countries. Robert Wolgemuth has served two terms as the Chairman of the Evangelical Christian Publishers’ Association. As a layman, he has taught adult Sunday school classes since 1969 in Texas, Tennessee and Florida. A 1969 graduate of Taylor University, he received an honorary doctorate in 2005. Robert, a widower, is the father of two adult daughters and five grandchildren. In the fall of 2015, Robert married Nancy Leigh DeMoss.

Read more
4.7
3 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Thomas Nelson
Read more
Published on
Dec 29, 2003
Read more
Pages
432
Read more
ISBN
9781418584559
Read more
Features
Read more
Language
English
Read more
Genres
Religion / Christianity / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/69

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yetkin İmanlı' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/137

Bilinmeyen Lütuf

"Biz inanlılar kendimize şu soruyu sormalıyız: Arkadaşlarımızın çoğu iman etmemişken bizler neden iman ettik?" "Onlardan daha akıllı olduğumuz için mi Mesih’e iman ettik?" diye sorar R.C. Sproul, Bilinmeyen Lütuf'ta. "Bizler daha iyi ya da daha erdemli olduğumuz için mi Müjde’ye olumlu yanıt verdik?" "Bu soruların cevaplarını hepimiz biliyoruz" diyerek devam eder Sproul. "Neden ben iman etmişken bazı arkadaşlarımın bu imana gelmediğini yeterli derecede açıklayamam. Yalnızca Tanrı’nın bana karşı olan lütfunun görkemine bakabilirim. O lütuf ki, ne o zaman onu hakettim, ne de şimdi." Bu lütfa karşılık olarak, Isaac Watts’in aşağıdaki sözlerle başlayan tanınmış ilahisini söylemekten daha iyi hiç bir şey yapamayız: Benim Kurtarıcım kanını mı akıttı?Ve benim Kadir Olan’ım öldü mü?Böylesine kutsal bir Baş’ı, benim gibibir solucan için mi adadı? Benim suçlarım içinmiydi,O çarmıhta inlemesinin sebebi?Yüce merhamet! Bilinmeyen Lütuf!Ve ölçüsüz sevgi!

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Yaşam Kilisesi, Turkce, Tevrat, Türkçe Kitaplar, Mezmur, İsa Mesih, Kitap, Seçilmişlik, Mesih, Yaşam Kilisesi, Kilise, Peygamber, Türkçe Kitaplar, Allah, Teoloji / İlahiyat / Tanrıbilim, Kitap, Zebur, Zebur, Peygamber, İncil, Seçilmişlik, Tanrı, Allah, İsa Mesih, Mesih, Hristiyan, Hıristiyan, Mezmur, Tanrı, İncil, Hıristiyan, Kilise, Hristiyan, Turkce, Teoloji / İlahiyat / Tanrıbilim, Reform teolojisi, Tevrat, Reform teolojisi]

Bu kitap ücretsiz olmasına rağmen Google kredi kart detaylarınızı istiyor. Bunları vermek istemiyorsanız bizim websayfamızdan bu kitabı indirebilirsiniz https://hristiyankitaplar.com/play/70

Google Play'da en son çıkan kitabımız 'Yetkin İmanlı' https://hristiyankitaplar.com/tr/node/137

Yorum Bilimi

Kutsal Kitap, her zaman en çok okunan ve en çok dile çelvrilen kitap olmuştur. Hıristiyan olsun olmasın, dünyanın her yöresinden iyi eğitim görmüş insanların ezici çoğunluğu, çarpıcı olduğu kadar öğretici de olan bu kitaba yalnızca dinsel nedenlerle değil, aynı zamanda dünya edebiyat literatürü içinde taşıdığı özgün yer nedeniyle de yakın bir ilgi duymuşlardır. Yıne de, okur Kutsal Kitap'ı nasıl anlayacaktır? Okur, çok farklı kültürlerin ürünü olan ve bundan binlerce yıI önce yazılmış belgeleri doğru ve inandırıcı bir şekilde nasıl yorumlayabilir? Gerçekten de Kutsal Kitap'ı ve onun çok önemli olan mesajını anlamak, bilim adamları ve Tanrıbilimciler dışında kalanlar için, öyle altından kalkılamayacak bir iş sanılmamalı! Aslında Kutsal Kitap'ın bölümlerinin pek çoğu insanlar tarafından olabildiğince anlaşılabilsin diye günlük bir dille kaleme alınmıştır. Yine de bazı temel yorum prensipleri gözardı edildiğinde korkunç denecek yanlış anlamalar ortaya çıkıabiliyor. Prof. Dr. R.C. Sproul, hangi kökenden gelmiş olursa olsun, herkesin Kutsal Kitabı incelemesi ve onun insanın tüm yaşamını değiştirecek bir güce sahip, ve doğrudan doğruya Tanrı'dan gelen mesajını anlaması dileği ile bu temel yorum esaslannın bazılarının bir özetini sunuyor elinizdeki kitapta...

Daha fazla ücretsiz e-kitaplar indirmek için lütfen https://hristiyankitaplar.com/play/ 'e ziyaret edin.

[Anahtar Kelimeler: Mezmur, Zebur, Hıristiyan, Mezmur, Allah, Türkçe Kitaplar, Türkçe Kitaplar, Kitap, Zebur, Mesih, İncil, Kilise, Kültür ve Kutsal Kitap, Tanrı, Yaşam Kilisesi, Tevrat, Yorum Bilimi, Peygamber, Hristiyan, Hıristiyan, Kültür ve Kutsal Kitap, Yaşam Kilisesi, Allah, İsa Mesih, Kitap, Hristiyan, Mesih, Kilise, Yorum Bilimi, İsa Mesih, Peygamber, Tevrat, Tanrı, Turkce, Turkce, İncil]

©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.