Gerçekname

eKitap Projesi & Cheapest Books
1
Free sample

Canlar, dervişlik hırkamızın ilmekleri ne kadar güzel örülmüş.

Erenler, bugün Gözcütepe’de Hacı Bektaş Veli görülmüş.


Gerçeğe hü! denilmiş, yola sonradan sokulanlar yoldan sürülmüş.


Sonra süzülmüş gerçek, Gerçekname içine dürülmüş.Yüce Allah'a giden yollar yaratıkların nefesleri sayısıncadır. Gerçeğe ulaşmış kişiler bunların arasından, içinde şu dört mertebe bulunan bir yolu tercih edip seçmişlerdir: Şeriat, Tarikat, Marifet, Hakikat.
Hacı Bektaş VeliKul, Çalap Tanrı’ya kırk makamda erişir, dost olur. O kırk makamın onu şeriat, onu tarikat, onu marifet, onu da hakikat içindedir.
Hacı Bektaş VeliAlevi Bektaşilerin ancak nurlu ışığında Allah’ın sevgisine ve dostluğuna giden yollarında yürüyebilecekleri Kırkbudağı, öyle nesiller teslim aldı ki onu cehaletin rüzgarına bıraktılar. Cehalet rüzgarı da öyle bir esti, öyle bir esti ki; Kırkbudağın kandillerini söndürdü, onu ayaklar altına düşürdü! O zaman canlar, bu cehalet karanlığında yollarını çıkaramaz bir halde kaldılar. Hurufiler Canları bu halleriyle buldular. Sinsilikte çok mahirdirler. Bizlerden olduklarını söyleyerek aramıza sızdılar. Hurufiliği Alevi Bektaşiliktir diye öğretip, bizleri yolumuzun tersi olan, kendi yollarına doğru saptırıp götürdüler.Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla; Bismi Şah! Allah! Allah!


Ömürler hayrola, hayırlar fethola, şerler defola.....................


Allah cümlemizi gerçek Hak, Muhammed, Ali, Ehlibeyt yoluna koyup o yoldan ayırmaya.


Hak bizi akıl, idrak, anlayış sahibi kılıp hak ve batılı birbirinden ayırma basireti vere.


Hak, Gerçekname’yi canların Hakk’ı batıldan ayırıp Hakk’a tabi olmalarına vesile kıla.


Hakk’a tabi olup bu yolda Allah’ın sevgisine ve dostluğuna erenlerden eyleye.


Uyduğumuz bu yolla ahir alemde, Ehlibeyt ile cennette komşu eyleye.


Dünya ve ahiret muratlarımız hasıl ola.


Ya Rabb’im senin yüzün suyu hürmetine duamızı dergah-ı izzetinde kabul eyle.


Himmet Pirimiz Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’den, dil bizden, kabulü Allah’tan ola.


Gerçeğe Hü! Mümine Ya Ali!
GERÇEKNAME


YOL


Hakk’tan gelip Hakk’a götüren yol Muhammed Ali yoludur.


Adı Dört Kapı Kırk Makam yolu, gör ne hikmetlerle doludur.İlmin Kapısı Ali’den, Yesevi’den ulaştı Hacı Bektaş Veli’ye,


O gönderdi erenleri, onlar ulaştırdı yolu, nice şanslı talipliye.Onun içindir ki daha çok Alevi-Bektaşi yolu dediler ona,


Takip edip o yolda yürüyenler ulaştılar o en mutlu sona.Ama Pir’den iki yüz yıl sonra yol artık Hakk’a götürmez oldu.


Boşaltılan içi, binlerce Hurufi fikri ve inancıyla dolduruldu.Haydi! Gelin canlar şimdi öğrenelim yolumuzun aslını.


Sökülüp atılsın yoldan, kalmasın hiç ne varsa Hurufilik fasıllı.


Süleyman ÜSTÜNER Dede


Hacı Bektaş-ı Veli’nin, kendisine “Cemalimdir, Cemalimdir.” dediği, baş halifesi ve amcazadesi olan Seyit Cemal (Künyesi: Şeyh Seyyid-i Cemal-i Nureddin) evlatlarındandır. 1962 yılında doğmuştur.


Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunudur. Tüm hayatını iki soru şekillendirmiştir. Birincisi, radyoyu ilk gördüğündehayrette kalarak, radyonun nasıl ses çıkardığı sorusudur. Bu soruyu ilk sorduğunda, “İçinde küçük adamlar var, onlar konuşuyor.” diye cevap almıştır. O halde radyonun içinde küçük insanlar ve bizim dışımızda bambaşka bir dünya olmalıdır diye, düşünmüştür. Bir gün radyo bozulmuş ve radyonun tamiri için eve tamirci çağrılmıştır.


Bu onun için en önemli gündür. Nihayet radyo açılacak ve çok merak ettiği dünya ile küçük adamlar görülecektir. Radyocu gelir ve radyo açılır. Hayal kırıklığı! İçinde bobin, hoparlör, elektronik parçalardan başka bir şey yoktur. Peki, içinde küçük adamlar yoktur ama gerçekten nasıl ses çıkartmaktadır, sorusuna radyo tamircisi dahil olmak üzere kimseden tatmin edici bir cevap alamaz. Bu sorunun en doğru ve en detaylı cevabını bulma arzusu mesleğini seçmesine neden olur.


İkinci soru ise Alevi-Sünni kavramlarını ilk duyduğu günden beri bu farklılığın gerçeğinin ne olduğu sorusudur. Bu soruya aldığı cevaplar da tatmin yönünden radyonun nasıl çalıştığına verilen cevaplardan pek farklı değildir ve ömrünü bu işin gerçeğinin ne olduğunu anlamaya adar. Bu konuda bulabildiği maddi ve manevi ne kadar kaynak ne kadar yazılmış eser varsa bulup objektif olarak okumaya, araştırmaya başlar. “Bulanlar ancak arayanlardır.” Bu maddi ve manevi derin araştırma, Allah’ın izni ve Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin nefesiyle nasip sahipleri için bu eserlerle vücut bulmuştur.

Read more
Collapse
5.0
1 total
Loading...

Additional Information

Publisher
eKitap Projesi & Cheapest Books
Read more
Collapse
Published on
May 24, 2017
Read more
Collapse
Pages
166
Read more
Collapse
ISBN
9786059496407
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Religion / Islam / Theology
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.