Playing With Death

Headline

PLAYING WITH DEATH is a gripping, edge-of-your seat contemporary thriller that marks a new direction for legendary historical novelist Simon Scarrow, writing with exciting new talent Lee Francis. Not to be missed by readers of David Baldacci and Michael Crichton.

FBI Special Agent Rose Blake has faced evil and survived.

Haunted by a failed undercover mission, Rose is finding it hard to shake the memories of her close encounter with a ruthless serial killer - one who is still free, and could strike again without warning.

The call to investigate a suspected arson attack that's left a man dead is a welcome distraction. It's not the kind of case usually assigned to the FBI, but nothing about this crime is usual. As Rose digs deeper, she finds herself confronting the sort of imagination her son might see in the fantasy worlds of his video games.

But when your opponent is a killer, nothing feels like a game. . .

Read more

About the author

Simon Scarrow is a Sunday Times No. 1 bestselling author. His many successful books include his Eagles of the Empire novels featuring Roman soldiers Macro and Cato, most recently INVICTUS, BRITANNIA, BROTHERS IN BLOOD and PRAETORIAN, as well as HEARTS OF STONE, set in Greece during the Second World War, SWORD AND SCIMITAR, about the 1565 Siege of Malta, and a quartet about Wellington and Napoleon including the No. 1 Sunday Times bestseller THE FIELDS OF DEATH. He is the author with T. J. Andrews of the novels ARENA and INVADER.

Find out more at www.simonscarrow.co.uk and on Facebook /officialsimonscarrow and Twitter @SimonScarrow

Read more

Reviews

Loading...

Additional Information

Publisher
Headline
Read more
Published on
Jul 13, 2017
Read more
Pages
384
Read more
ISBN
9781472213419
Read more
Features
Read more
Read more
Language
English
Read more
Genres
Fiction / Thrillers / General
Fiction / Thrillers / Technological
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
 Catonovi a Macronovi usiluje o život nebezpečný špeh

Muži císařského tajemníka Narcissa dopadnou na římské ulici posla nebezpečných spiklenců. Při mučení vyzradí podrobnosti plánu, jehož cílem je překazit římské tažení proti Caratacovi, veliteli britských kmenů, které dosud vzdorují Římu. Spiklenci vyslali mezi legionáře špeha, jenž pracuje v utajení. Jeho úkolem je dál podněcovat místní kmeny k boji proti Římanům a zároveň odstranit dva nejschopnější římské důstojníky – prefekta Catona a centuriona Macrona. Narcissus se také dozví, že za spiknutím stojí jeho rival Pallas. Konečné porážce vzpurných britských kmenů tak může paradoxně zabránit mocenský boj mezi nejbližšími spolupracovníky stárnoucího císaře Claudia.

Bratři ve zbrani jsou třináctým svazkem série románů, jejichž hrdiny jsou římští legionáři  Lucius Cornelius Macro a jeho mladší spolubojovník Quintus Licinius Cato.

SIMON SCARROW je britský autor historických románů. Narodil se roku 1962 v Nigérii a poté žil s rodiči v řadě dalších zemí, po příjezdu do Británie vystudoval historii na University of East Anglia a pak učil tento obor na City College v Norwichi. Specializoval se zejména na římské dějiny a pořádal pro studenty poznávací cesty po památkách a muzeích, během nichž si ještě prohloubil znalosti. Poté se rozhodl, že své poznatky zúročí a začne psát knihy, jaké by si rád sám přečetl – napínavé vojenské příběhy z období římské invaze do Británie.

Proslavil se sérií čtrnácti románů o legionářích Macronovi a Catonovi, z nichž třináct již vyšlo česky. Do mobilů a tabletů si lze také stáhnout hru Cato and Macro: The Game.

Mimoto je Scarrow autorem čtyřdílného cyklu Revolution odehrávajícího se za napoleonských válek a románů The Sword and the Scimitar a Heart of Stone. Spolu s T. J. Andrewsem napsal dvě série povídek vydaných nejprve jako e-knihy: Roman Arena a Invader. Simon Scarrow má dva syny a žije v Norfolku.

Více informací naleznete na webových stránkách www.scarrow.co.uk

©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.