Getting Started with Drones: Build and Customize Your Own Quadcopter

Maker Media, Inc.
39
Free sample

Want to make something that can fly? How about a flying robot? In this book, you'll learn how drones work, how to solve some of the engineering challenges a drone presents, and how to build your own--an autonomous quadcopter that you can build, customize, and fly. Your drone will be your eyes in the sky and in places where a human could never get to-much less fit!
Read more

About the author

Terry Kilby has been a maker and creative technology enthusiast his entire life. He has been an audio engineer, electronic music producer, web developer and now, a mobile software engineer. However, the technology that has become his true passion is unmanned aerial systems. He designs, builds and flies his small drones for aerial photography as well as photogrammetry for mapping and 3D modeling.

After earning degrees in art and education from Salisbury University and University of Maryland Eastern Shore, Belinda Kilby taught art for ten years in the Baltimore City Public School System. After creating art through a variety of media throughout her career, it was a natural progression to contribute to her husband Terry's efforts in designing and building small, unmanned aerial vehicles for capturing unique photographic images. Her instructional writing informs and inspires, allowing Belinda to become a voice and advocate for responsible aerial UAV photography and its many beneficial applications for users.

Read more
4.3
39 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Maker Media, Inc.
Read more
Published on
Oct 6, 2015
Read more
Pages
204
Read more
ISBN
9781457183263
Read more
Language
English
Read more
Genres
Technology & Engineering / Aeronautics & Astronautics
Technology & Engineering / Robotics
Technology & Engineering / Sensors
Transportation / Aviation / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Absolutely no experience needed!
Build your drone, step-by-step, with this full-color, hands-on guide!

You’ve heard about drones. You’ve seen drones. Now, build your own—it’s a lot easier than you think!

Drones are the newest frontier for the DIY/maker community, and you don’t need to be a technical expert to build one. John Baichtal, the #1 author of hardware hacking books for beginners, will teach you all the skills you need.

First, Baichtal shows you the amazing drones others have built. Then, he walks you through several complete projects: quadcopters, UAVs, ROVs, and more. Not ready to start from scratch? No problem: Baichtal helps you choose from today’s best new kits.

Hundreds of full-color step-by-step photos teach you every step, every skill. When you’re ready for more advanced concepts, Baichtal explains them in plain English.

Discover what drones are and why they’re so exciting Explore today’s most imaginative projects, from 3D-printed mini quadcopters to floating robot armies Compare kits, from $200 up: Parallax ELEV-8, DJI Phantom 2 Vision+, OpenROV, Actobotics Nomad, Brooklyn Aerodrome Flack, and more Create your own practical Drone Builder’s Workbench Build complete rocket, blimp, waterborne, and automotive drones Construct both fully autonomous and radio-controlled drones Choose and assemble your chassis (airframe), motor, props, flight control, power system, accessories, and software Integrate Arduino to make radio-controlled drones operate autonomously Teach a drone to navigate via RFID tags Learn all the basic electronics and programming you’ll need
Want to know how to use an electronic component? This first book of a three-volume set includes key information on electronics parts for your projects—complete with photographs, schematics, and diagrams. You’ll learn what each one does, how it works, why it’s useful, and what variants exist. No matter how much you know about electronics, you’ll find fascinating details you’ve never come across before.

Convenient, concise, well-organized, and precise

Perfect for teachers, hobbyists, engineers, and students of all ages, this reference puts reliable, fact-checked information right at your fingertips—whether you’re refreshing your memory or exploring a component for the first time. Beginners will quickly grasp important concepts, and more experienced users will find the specific details their projects require.

Unique: the first and only encyclopedia set on electronic components, distilled into three separate volumes Incredibly detailed: includes information distilled from hundreds of sources Easy to browse: parts are clearly organized by component type Authoritative: fact-checked by expert advisors to ensure that the information is both current and accurate Reliable: a more consistent source of information than online sources, product datasheets, and manufacturer’s tutorials Instructive: each component description provides details about substitutions, common problems, and workarounds Comprehensive: Volume 1 covers power, electromagnetism, and discrete semi-conductors; Volume 2 includes integrated circuits, and light and sound sources; Volume 3 covers a range of sensing devices.
 -Uzakta uçan bir cisim gördüm.

- Ufo olmasın?

90’lı yıllarda gökyüzünde hep bilinmeyen cisimler olurdu. Uçakların ışıklarını bile gördüğümüzde şaşkınlıkla “Gerçekten uzaylılar var mı?” sorusuna cevaplar arardık. Star Wars ve Star Trek gibi filmlerin de bu algıda çok büyük rolleri olduğu kesin. Kocaman uzay araçları, uzaylılar ve bizden farklı gözüken farklı dili konuşan insana benzeyen varlıkları izleyerek büyüyen bir neslin bilmediği cisimleri sınıflandırmaya çalışması ve uzay filmlerini unutması imkânsız. Tanımadığımız gezegenlerde yaşamın olduğunu romanlar dışında ilk defa o filmlerde görmüştük. Uçmak Apollo 13 gibi başarısız olan birkaç deneyim ile bizim aklımızda gerçeküstü kalmıştı.

2000’li yıllara geldiğimizde ise, o bilinmeyen uçan cisimlerin teknolojisi çözülmeye başlayınca kendi uçan cisimlerimizi nasıl yaratacağımızı öğrenmeye başladık. Kocaman roketleri hemen yapamadık ama kumandalı araba teknolojisi dronelara dönmeye başladığında bilim ve teknolojide gerçekten sınır tanımaz hale geldik. Ulaşamadığımız eşyalar ve raflar yeni hedeflerimiz oldu ve birçok kez annelerimizden azar yedik. Ama bir de yeryüzünde yürüyen robotların parçalarını pervane ile uçurabilmenin her çocuğun hayali oyunuyken havacılık bilimleri ve teknolojileri ile artık gerçekleştiğini düşünün. Bununla beraber bir de parçaları üretebilmek de peşinden geliyor! İşte bu alanları mümkün kılan insanlar tarafından kurulduğu için Maker Hareketi gençlerimiz için inanılmaz bir fırsat. Hareketi bu kadar heyecan dolu ve yenilikçi yapan özellikler işte tam olarak da bunlar. Artık gençlerimizin her şeyi yaratabilme ve günümüz gerçekliklerini hiçe sayabilmeleri dünyayı daha güzel bir gezegen yapıyor.Maker Media’nın Drone Kullanmaya Başlarken kitabını öncelikle çevirmemin nedeni çocukluğumun bilim dünyasına atıf yapmak ve gençlerimize gerçekten sınırların olmadığını göstermek. Toplumsal rollerin küçükken bize yüklendiği dönemler, bilimin ilerlemesi ve daha ulaşılabilir olması ile yok oluyor. Artık birçok çocuk ve genç robot yapıp geleceğin dünyasını keşifleriyle şekillendiriyor. Bu anlamda kendi öğrencilerime duyduğum saygıyı burada yazmak isterim. Bana fikirlerini anlatırken nasıl mutluluk ve heyecanla dolduğumu anlatamam. Onları dinlerken gerçekten fikirlerinin gerçekleşmesini diliyor ve hem toplumsal hem de bilimsel anlamda imkânsızlıkları nasıl yıktıklarını izliyorum. STEAM gibi akımları yakından takip eden ve hayata geçiren bir takım olarak da çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunu tekrar gözlemliyoruz. Artık tek bakış açılı görüşlerin değil, birçok anlamda değer yaratacak çalışmaların devam edeceğini savunuyoruz. Bu sebeple makerların şahsi çalışmalarında bu kitabı kaynak olarak kullanması için özellikle bu kitabı çevirdik. Kitabın her bölümü, sadece teknik anlamda değil sosyal anlamda da yenilikler yapmak için okuyucuya yol gösteriyor. Hangi boyutta drone projesi yaparsanız yapın, bu kitabın her bölümünde kullanabileceğiniz önemli teorik bilgiye ulaşabilirsiniz.

Özellikle bu kitabın gerçekleştirilmesinde çok büyük emekleri geçen Özgür Emir, Serra İspahani, Esra Yıldırım, Ece Sahutoğulları, Fatik Bayrakçıl, Zeynep Hırca ve tüm ABA InnoLab ile ABA Eğitim ekibine teşekkür etmek isterim.

Maker harekEtinde önemli değerler oluşturan Sina Dumlu, Defne Sönmez, Simay Yazıcıoğlu, Timur Gordon, Başak Tuzcu, Ege Küçükçolak, Ertuğrul Uçar, Cem Özbek, Mert Barutçuoğlu ve Mustafa Gazioğlu’na destekleri için ayrıca çok müteşekkirim. Fark yaratmak için yola çıkan bu gençleri kutlamak gerek.

Bizlerin daha uzun sürede ulaşabileceği detaylara deneyimlerini kullanarak ulaştılar ve bizlere en küçük detayına kadar anlattılar. Uzun süren konuşmalar ve deneyler sonucunda pek çok gencin maker yanını da güçlendirerek onları takıma kattılar.

Fikirler sorulduğunda ve anlatıldığında anlam kazanıyor. Herkes her şeyi aynı anda düşünebilir ama fikirleri düzene sokup hayata geçirmek emek ve sevgi istiyor. Bundan dolayı drone yapmak sadece uçan bircismi yaratmak değil, onu hayata geçirme azminin simgesi. Bu yaratma azmi de günümüz dünyasında artık fikirlerin daha uçuk ve zorlayıcı olması gerektiğini gösteriyor.

Son olarak, Drone Kullanmaya Başlarken kitabını okurken, en yapıcı ve yaratıcı yanınızı kullanmanızı diliyoruz. Bu kitabı okuduktan sonra illa kendi uçan cisminizi inşa etmeyebilirsiniz fakat başka alanlarda da yeni fikirlerinizin oluşmasına izin verin. Unutmayın, emeklemeden yürüyemezsiniz. Deneyin ve kendi çözümlerinizi yaratın!

Genç yaşta cesaret ile yola çıkan tüm makerların yolunun açık olması dileğiyle...

Gamze Sart


©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.