BİR ZAMANLAR UZUNADA: İzmir'in Gizemli Adasında Bir Tarih Yolculuğu

· Uluç Hanhan
5.0
2 reviews
Ebook
448
Pages

About this ebook

Atatürk 1934'te Uzunada'daydı. 1916'da İngiliz HMS Monitor 30 Uzunada'da batırıldı. Uzunada'nın meşhur dört Mehmet'inden geride kalanlar. Uzunada'da ilk deniz birliğinin kuruluşu. Uzunada çevresindeki batıklar. Levanten Edmund H. Giraud'nun Uzunada'daki evi. Uzunada'da İngiliz postanesinin açılması. Uzunada'daki Su Sarnıcı. Adadaki esir pazarı. Uzunada Gazetesi. Uzunada'yı ziyaret eden İzmir valileri: Kıbrıslı Kamil Paşa, Rahmi ( Aslan) Bey ve Kazım Dirik. Adanın işgalden kurtarılmasında adaya çıkan Astsubay Emin Çöl'ün anlattıkları. Erbakan ve Türkeş'in Uzunada'daki zorunlu misafirliği. Uzunada'ya işleyen vapurlar. Yunan kaynaklarından Uzunada. Adada bulunan ve Anadolu Rumlarının yaşadığı köyler. Uzunada sözlü tarih çalışmaları. Uzunada'daki bir arazi üzerinde hak iddiası. Uzunada etrafındaki batık gemiler. Arşivlerde Uzunada.
5.0
2 reviews

About the author

1965 yılında İstanbul’da doğan Uluç Hanhan, 1972 yılına kadar İstanbul Beykoz ve Bostancı’da büyüdü. Babası Yüksel Hanhan’ın Türk Deniz Kuvvetleri’ndeki görevi nedeniyle Uzunada’ya tayini çıkan aile, 1972 ile 1975 yılları arası yıl boyunca, 1976‐1981 yıllarında ise yaz aylarında Uzunada’da bulundu.

Hanhan, Uzunada İlkokulu’na başlayarak üç yılı bu okulda okudu. 1975 yılında ailenin İzmir’e taşınmasından ötürü Karşıyaka Aydoğdu İlkokulu’nda mezun oldu. 1977‐1980 yılları arasında Karşıyaka Ortaokulu’na devam eden Hanhan, 1980‐1983 yılları arasında da Karşıyaka Gazi Lisesi’nden mezun oldu. 1983 yılında girdiği o zamanki adıyla “Dz.K.K. Denizcilik Yüksek Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı” adlı Yüksek Denizcilik Okulu (YDO, DYO, İTÜ Denizcilik Fakültesi) Güverte Bölümünü 1987 bitirerek mezun oldu. 1987 ile 1996 yılları arasında Türk ve yabancı bayraklı gemilerde Uzakyol Güverte Zabiti, Uzakyol 1. Zabiti ve Uzakyol Kaptanı yeterlilikleri ile görev yaptı.

1996‐1998 arasında, İzmir merkezli bir kimyasal tanker filosunda güverte enspektörü kadrosunda çalıştı. Denizcilik Yüksek Okulu Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Tekne İmalatçıları Derneği yönetim kurullarında görev aldı. 1998 ile 2007 yılları arasında İzmir’de bir denizcilik kursu yönetimde rol aldı. 2004 yılında Dikili Liman Kılavuz Kaptan Belgesi’ne sahip olan Hanhan, aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başladı ve 2007 yılı başında mezun oldu. Mezuniyet sonrasında 2007 yılı başları ile 2008 yılının yarısına kadar İzmir’deki bir denizcilik şirketinin insan kaynakları müdürü kadrosunda görev yaptı. Haziran 2008’den beri kılavuz kaptan olarak görevine devam etmektedir.
Rate this book

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.