Efsanevi Yazılar: Son Yıllarda Akıllarda Kalan Cümleler

KB Yayınları
94
Free sample

 GİRİŞ

Başarı ve başarısızlık herkese sihirli ve korkutucu kelimeler gibi geliyor. Son yıllarda ülkemizde de bu konuları işleyen bir çok kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji kitapları yayınlandı. Bu kitaplarda okuyucunun en çok dikkatini çeken ve sıkılmadan okuduğu kısımlar hiç kuşkusuz hikayeler, sözler ve slogan kelimeler olmuştur.

Bu derlemede bu tür kitapları okudukça planladığım bir düşüncedir.

Bu tür kitaplarda bizlere sürekli “slogan bulun”, size başarıyı çağrıştıracak kelimeler bulun”, “okuduğunuz hikayelerde gerçeği yakalayın”, “çocuğu böyle eğitin”, “mutluluk budur”  deniyordu. Ama hiçbir kitap önümüze slogan kelimeler, bizi harekete geçirecek sözler ve üzerinde düşünmemizi sağlayacak hikayeler sunmuyordu.  Kitapların içerisinde küçük pasajlar olarak sadece yer bulabiliyordu kendine. Bu derleme sizlere bir çok alternatif sunacak, sunulanlardan seçmeniz istenecek. Derlemeyi okurken okuyucu pasif değil aktif hale gelecek. Çünkü okuduğu hikayenin, yazıların, sözlerin yorumlarını kendisi yapacak. Bu kişinin içinde bulunduğu duruma göre ona yollar gösterecektir.

Bir gün öğrencilere bir söz okudum. “insan bir nehirde iki defa yıkanmaz” diye. Onlardan yorumlarını, kendilerine bu sözün ne anlattığını sordum. Kimisi ÖSS sınavı insanın karşısına bir defa çıkar dedi, kimi ırmak pis olduğu için yıkanmaz dedi, kimi zaman sürekli akıyor bunu kullanalım dedi, kimi de evdeki sorunlarının zamanla aşılacağını anladığını söyledi.  Herkes kendisine göre bir sözden sonuçlar çıkardı.

DERLEMENİN HİKAYESİ;

Elinizdeki bu eser ortalama bir çanta dolusu hikaye, yazı, espri ve sözlerden küçük bir kısmı olarak derlenmiştir. Bu derleme temel olarak dört bölümden oluşmakta;

1.  Bölüm: Efsanevi Hikayeler;

hikayelerin insan üzerinde oldukça önemli i bir yeri vardır. İnsana hayatı direk anlatmakta, o hayatın içine çekmekte. Osmanlıda, İslam tarihinde ve bir çok yabancı klasiklerde ortak bir nokta vardı. Olay hikaye olarak anlatılıyordu.  Karşıdaki de hikayeden sonuç çıkarmaya çalışıyordu. Bundan dolayı derlemedeki hikayelere son veya hikayenin ne demek istediğini koymamaya özen gösterdim. Okuyucunun sonucu kendisinin çıkarmasını sağlamayı amaçladım. Bu derlemedeki hikayeler genelde başarı, eğitim, aşk, mutluluk, üzüntü gibi konulardan oluşmakta. Ancak hikayeleri bu şekilde bölümlemekten uzak durmaya çalıştım. Sizlere hayatı anlatması için. Hayatta kimi zaman mutlu oluyoruz, kimi zaman üzülüyoruz. Kimi zaman önümüze çıkan fırsatlarla karşılaşıyoruz. Kimi zamda aşık oluyoruz, kimi zaman çocuğumuzla problemimiz oluyor. bu derlemede de hikayeleri konu başlıklarına göre sıralamaktan daha ziyade insanın hayatı gibi inişli, çıkışlı, virajlı, düz yapmaya çalıştım.

2.  Bölüm: Efsanevi Yazılar;

yazılar  vardır insanın hayatına yön veren, yazılar vardır düşünce akışımızı değiştiren, yazılar vardır sayfalar dolusu değil ama en az o kadar bilgi içeren. Bu bölümde bu tür yazıları bulacaksınız kısa ama çok şey anlatan. Kimileri size slogan olacak evinizin en güzel yerine asacaksınız. Kimisini öğrencilerinize sunacaksınız.

 

3.  Bölüm: Efsanevi Espriler;

derlemeyi okurken birazda gülümsemeniz, gülerken düşünmeniz için, gülerken bazı gerçeklerin farkına varmanızı sağlamak için bu bölüm kondu.

4.  Bölüm: Efsanevi Sözler;

sözler vardır sayfalar dolusu bilgi içeriri sözler vardır herkesi harekete geçiren. Bu bölümde de yine size slogan olabilecek, karşılaştığınız durumlarla baş etmenizi sağlayabilecek. Her güne bir söz sloganıyla 365 güne 365 söz konmuştur. Sözleri mümkün olduğunca çağına imza atmış, kitleleri etkileyebilmiş kişilerden seçmeye özen gösterdim.

Bu derlemeyle önemli bir boşluğu doldurmanın, internet de, kitaplarda, duvarlarda, ağızlarda olan sözleri yazıya dökmenin ve derlemenin mutluluğunu ve gönül rahatlığını hissediyorum. Zevkle okuyacağınıza inanıyor, eleştiri ve önerilerinizi ayildizpdr@gmail e-posta adresine bekliyorum.

Read more
Collapse

About the author

kb yayınları kişisel gelişim alanında derleme içerikleri sizlere ulaştırmayı amaçlayan dijital içerik üreticidir.

Read more
Collapse
4.4
94 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Publisher
KB Yayınları
Read more
Collapse
Published on
Feb 1, 2019
Read more
Collapse
Pages
492
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Business & Economics / Personal Success
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.