افغانستان و جهان در قرن ۲۰ و ۲۱: Afghanistan & the World in the Twentieth and Twenty first Centuries

Free sample

آقاي محمد سعيد فيضي، با وجود موانع و معاذير صحي كه طي ساليان اخير داشته است، مطالعات خود را در بارة عهد پادشاهان نيمه دوم قرن نزدهم و آغاز قرن بيستم، يعني امير شيرعلي خان، امير محمد يعقوب خان، امير عبدالرحمن خان، و امير حبيب الله خان به سلسله پژوهش هاي سابق ادامه داده و در دو سال گذشته به منابع مختلف مراجعه كرده است كه تاريخ نگاران سابق چون استاد مرحوم ميرغلام محمد غبار، مرحوم عبدالحي حبيبي و مرحوم ميرمحمد صديق فرهنگ از بعضي از آن استفاده نكرده اند. مغرب زمين (يعني كليفورنيا) بدست آقاي محمد سعيد فيضي رسيد. تاريخ نگاران سابق ما شايد از وجود آن خبر داشتند ولي بدست ايشان نرسيده بود. چنانكه مي دانيم انتشارات اميري واقع كابل قسمت چهارم سراج التواريخ را به قلم استاد مرحوم فيض محمد كاتب هزاره كه هرگز چاپ نه شده بود در سه مجلد به چاپ رسانيد. (و اين خدمت ارزنده اي بود) نخستين كسي كه به طور مفصل از آن براي نوشتن يك كتاب، صفحات داراي اهميت را، بطور خاص در بارة رويدادهاي زمان سراجيه و قتل امير در شكارگاه كله گوش، و عواقب اين قتل) اقتباس كرده است.

بعضي مطالب قسمت چهارم سراج التواريخ، به خانواده هاي مشهور افغانستان مانند : خانوادة سراج، خانوادة مستوفي محمد حسين خان (كه ادارة امور مالية كشور و مسايل امنيت و استخبارات را به عهده داشت، ارتباط مي گيرد و نويسندة سرا ج التواريخ اين قسمت كتاب را در اواخر عهد امانيه در قيد قلم آورده است و مي دانيم كه قبلاً پادشاه امر اعدام محمد حسين خان مستوفي را صادر كرده بود. (چنانكه در خاطرات مرحوم استاد خليل الله خليلي خوانده مي شود) و اهل پايتخت وفات سردار نصرالله خان را در زندان ارگ شاهي نتيجة اشاره مخفيانه امير اما نالله خان (برادرزادة متوفي) مي شمردند، بنابر آن نويسندة سراج التواريخ در آن زمان، نظرها و تبليغات پادشاه وقت را رعايت مي كرد و اين همه را از روي لهجة نويسندة بخش چهارم سراج التواريخ مي توان دريافت. خدمت فرهنگي آقاي محمد سعيد فيضي لايق قدرداني مي باشد، يكعده مطالب مهم ديگر را شايد تاريخ نگاران كه امروز فعاليت دارند و فردا خدمت خواهند كرد كشف كنند. مسافه زماني تا مرور يك قرن از استقلال كشور نزديك مي شود و امكان آن موجود است كه شخصيت هاي ديگر (چه افغان و چه خارجي) خاطرات خود را در زمان سابق، نوشته باشند كه سند آن در آينده پيدا شود و حقايق ديگر را روشن كند. اين گونه كشفيات در ديگر كشورها و مناطق جهان بر معلومات مردم راجع به تاريخ ايشان افزوده است. از درگاه پروردگار مهربان براي آقاي محمد سعيد فيضي صحت و عافيت مي خواهم و اميدوارم هر دو جلد تاريخ را دانشمندان، و محققان وطن باكمال علاقه مطالعه كنند.

دكتور روان فرهادي

مارچ 2013 - شمال كليفورنيا


Read more
Collapse

About the author

افغانستان و جهان در قرن ۲۰ و ۲۱

 ketab - sherkat ketab - ketab.com - ketab corp - entesharat mehrandish - شرکت کتاب

 خوانندگان گرامی چنانچه در دریافت و خواندن کتاب، مجلات و یلوپیج شرکت کتاب با مشکلی برخورد کردید خوشحال می شویم که ما را آگاه سازید 

ئسخه دیجیتالی این کتاب با مجوز ناشر اصلی و یا نویسنده و یا هر دو و یا بازماندگان تهیه و در دسترس قرار گرفته است.

با تشکر 

مدیریت شرکت کتاب

Ketab.com

Email: Publishing@ketab.com

Read more
Collapse
4.4
17 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Ketab.com
Read more
Collapse
Published on
Jan 1, 2013
Read more
Collapse
Pages
407
Read more
Collapse
ISBN
9781595844033
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Persian
Read more
Collapse
Genres
History / Middle East / General
History / Military / Afghan War (2001-)
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
دکتر عزت الله همایونفر مرد ادب و تاریخ و سیاست تحصیلاتش را در ایران و فرانسه و بلژیک انجام داده است. خدمات دانشگاهی اش را از معاونت کتابخانه دانشگاه تهران (دانشسرای عالی) تا استادی در دانشگاه های تهران، ملی، پهلوی شیراز، دانشگاه جنگ، دانشکده افسری ارتش و دانشکده پلیس ادامه یافته است.

سخنرانی های او در مدت چهل سال از طریق رادیوها و تلویزیون های داخل و خارج از ایران شنونده های بسیار داشته و تعداد زیادی از آنها به صورت کتاب، به چاپ رسیده اند که اکثرا به مسایل تاریخی، سیاسی و زبان و ادبیات فارسی تخصیص یافته اند.

از دکتر همایونفر هجده جلد کتاب به چاپ رسیده که برخی از آنان به چاپ های مکرر رسیده اند. سلسله سخنرانی های هفتگی او به مدت دو سال زیر عنوان (راز بقای ایران در طول تاریخ) با استقبال فراوانی روبرو بوده است. 

دکتر همایونفر در کار سیاست و تصدی مقامات دولتی چندین بار به مدیر کلی و معاونت چند وزارتخانه رسیده و دوبار به مقام معاونت نخست وزیر و دوبار به مقام وزارت دست یافته است. 

دکتر عزت الله هماینوفر در 23 فروردین 1385 خورشیدی برابر با 12 اپریل 2006 میلادی، در سویس و دور از وطن درگذشت


 

به نقل از رادیو فردا ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ «خمینی در فرانسه»؛ روایت هوشنگ نهاوندی از تحولات منتهی به انقلاب ۵۷ توسط رضا تقی زاده (تحلیلگر مسائل ایران) اقامت آیت‌الله خمینی در پاریس پر حرف و حدیث ترین فصل از انقلاب ایران پیش از پیروزی نهایی آن در بهمن سال ۱۳۵۷ به شمار می‌رود. با وجود صدها کتاب و هزاران مقاله‌ای که تاکنون در این زمینه منتشر شده، بخش‌هایی از این دوران حساس تاریخ معاصر، همچنان در هاله‌ای از ابهام مانده است. کتاب تازه دکتر هوشنگ نهاوندی؛ «خمینی در فرانسه»، حاوی نگاهی نو و مروری است گیرا و خواندنی بر اسناد معتبری که از دوران یاد شده بر جای مانده است. تکیه اصلی کتاب بر نقش و تأثیر سیاست‌های خارجی در ساقط ساختن نظام پادشاهی ایران و زمینه‌سازی‌های لازم برای واگذاری نقش رهبری انقلاب به آیت‌الله خمینی و روی کار آوردن جمهوری اسلامی در ایران و تبعات بعدی آن در جهان است. نقل قول از رونالد ریگان، چهلمین رئیس‌جمهور آمریکا، طی مناظره انتخاباتی وی با رقیب دموکرات خود، والتر ماندل، دایر بر اینکه: «سیاست غلط ما که باعث سقوط شاه ایران شد، لکه سیاهی در تاریخ ایالات متحده است»، چکیده‌ای است از طبیعت نگاهی که کتاب یاد شده به دوران اقامت [آیت‌آلله] خمینی در «نوفل لوشاتو» در حومه پاریس دارد. نقل قول دیگر مؤلف از جورج بوش پدر (چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا)، با این مضمون : «مأموریتی که به ژنرال هویزر به منظور فلج کردن ارتش ایران تفویض شد، یک خطای بزرگ بود»، تأکید دیگری است از نوع نگاه وی به دوران اقامت [آیت‌آلله] خمینی در پاریس. دکتر هوشنگ نهاوندی که علاوه بر تصدی مشاغل سیاسی در سطح وزارت و ریاست دفتر مخصوص فرح پهلوی، نزدیک به دو دهه ریاست دو دانشگاه معتبر تهران و شیراز را عهده‌دار بوده، بی‌شک از پیروان متعارف «نظریه توطئه» نیست. در عین حال فصل فصل کتاب تازه او، حاوی اسنادی است در اثبات توطئه پیچیده‌ای که در مراکز سیاسی و نظامی کشورهای بزرگ، به منظور ساقط ساختن نظام پادشاهی و به قدرت رساندن [آیت‌آلله] خمینی، جریان داشت.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.