PHP, MySQL, JavaScript & HTML5 All-in-One For Dummies

John Wiley & Sons
18

Get the basics on four key web programming tools in one great book!

PHP, JavaScript, and HTML5 are essential programming languages for creating dynamic websites that work with the MySQL database. PHP and MySQL provide a robust, easy-to-learn, open-source solution for creating superb e-commerce sites and content management. JavaScript and HTML5 add support for the most current multimedia effects. This one-stop guide gives you what you need to know about all four! Seven self-contained minibooks cover web technologies, HTML5 and CSS3, PHP programming, MySQL databases, JavaScript, PHP with templates, and web applications.

  • Addresses how PHP, MySQL, JavaScript, and HTML5 are vital tools for creating dynamic, database-driven websites and are especially important for e-commerce sites
  • Serves as essential reading for web designers who are new to these technologies, offering a crash course covering all of these powerful technologies in this handy volume of seven self-contained minibooks
  • Covers how to program in PHP and how to create and administer a MySQL database as well as how to manipulate MySQL data via a web interface
  • Shows how to create a secure website and how to code popular e-business applications such as login programs and shopping carts

With seven books in one, PHP, MySQL, JavaScript & HTML5 All-in-One For Dummies will turn your website into the center of attention in no time at all.

Read more

About the author

Steven Suehring is a technology architect and the author or editor of several popular technology books. Janet Valade is a technical writer, web designer, programmer, and systems analyst. She has conducted various tech seminars and written several books, including PHP & MySQL For Dummies, 4th Edition.

Read more
3.9
18 total
Loading...

Additional Information

Publisher
John Wiley & Sons
Read more
Published on
Mar 15, 2013
Read more
Pages
720
Read more
ISBN
9781118231340
Read more
Features
Read more
Read more
Language
English
Read more
Genres
Computers / Programming / General
Computers / Web / Design
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Interaktivní prvky WWW stránek a vlastní webové aplikace už nejsou díky této publikaci zapovězeny ani úplným začátečníkům. Praktický výukový průvodce vás krok za krokem provede základy vývoje v JavaScriptu. Své vědomosti a dovednosti budete zdokonalovat postupně na praktických příkladech a bez zbytečné teorie. Pomocí výukových cvičení se snadno naučíte přesně to, co potřebujete pro tvorbu vlastních webových aplikací v JavaScriptu. S knihou mimo jiné zvládnete: - Psát kód JavaScriptu v textovém editoru či vývojovém prostředí - Porozumět šesti datovým typům JavaScriptu a pracovat s nimi - Vytvářet podmínky, cykly a vlastní funkce - Používat objektový model dokumentu (DOM) k tvorbě či změně elementů HTML - Kontrolovat vstupní data formulářů a odpovídat na ně - Vytvářet efekt přechodu mezi obrázky - Naprogramovat interaktivní prezentaci obrázků či fotografií - Používat JavaScript ke změně kaskádových stylů (CSS) - Vyvíjet interaktivní webové aplikace pomocí Ajaxu Na konci kapitol najdete cvičení, v nichž si můžete ihned ověřit nabyté znalosti. Všechny zdrojové kódy byly pečlivě lokalizovány do češtiny a okomentovány, takže se v nich snadno vyznají i úplní začátečníci. Čtenáři si mohou z webové stránky knihy na adrese http://knihy.cpress.cz/k1615 stáhnout balík s kódy všech příkladů a cvičení použitých v knize. O autorovi: Steve Suehring je mezinárodním konzultantem píšícím o programování, bezpečnosti, sítích a administraci operačních systémů. Vystupuje na konferencích a jako redaktor působil také v několika populárních technologických časopisech.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.