Kurân Niçin ve Nasıl Okunmalı

Kitap Dünyası
Free sample

Allah Kelamı Kurân-ı Kerimin hangi amaçla ve niçin okunacağına dair pek çok çalışma kaleme alınmıştır. Buna rağmen Türk okuyucusunun Kurânı okuma ameli tam anlamı ile ıslah edilmemiştir. Bugün Kurân, halkımızca en çok okunan kitap olmaya devam ettiği hâlde, hâlâ ondan, Onun istediği biçimde lâyıkıyla istifade edildiği söylenemez. Hatta Kurânın en fazla vecd ve istiğrak içerisinde okunduğu sanılan yer olan camilerde bile durum böyledir. İşte Bu çalışma, Müslümanların Kurân Okuma Kültürünü inceleyerek onun artılarını ve eksilerini ortaya koyabilme amacına yöneliktir. Çalışmada Kurânın tanımları üzerinde durulup Kurânın ne olduğu ve ne olmadığı ortaya konulmuş, Kurânın iniş gayesi, onu okumanın ve anlamanın asıl amacı Peygamberimiz başta olmak üzere ilk dönem Müslümanlarının hayatlarından örneklerle anlatılmaya çalışılmış, son olarak da hastalara ve
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Publisher
Kitap Dünyası
Read more
Collapse
Published on
Apr 30, 2012
Read more
Collapse
Pages
152
Read more
Collapse
ISBN
9786053510604
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Yüce Yaratıcı, insanı yarattıktan sonra onu başıboş bırakmamıştır. Doğruyu yanlışı ayırt edebilecek akıl gibi bir büyük nimet verdikten sonra, tek başına aklın yeterli olmayacağı ve onun da yanlış yapabileceğini bildiğinden insana vahyetmiş ve onunla iletişim kurmuştur. Allah ile insanın iletişimi kesintisiz devam etmiş, bu iletişimde bir zayıflama söz konusu olduğunda, insan Yaratıcısı ile iletişime kayıtsız kaldığında, yeni peygamberler ve yeni kitaplarla iletişim yenilenmiş ve sağlamlaştırılmıştır. Son olarak son peygambere inan Kurân ile bu iletişim son kez yenilenmiştir. Tüm insanlığa bir çağrı olarak inen Kurân, yetiştirmeyi hedeflediği müminlere yönelik hitaplarıyla onlara özel olarak seslenir. Kurânda, seksen dokuz yerde Ey iman edenler! (Ya Eyyühellezine âmenû) ifadesi yer alıyor. Bu, bir medh/övgü hitabıdır. Bu ifadeyle başlayan ayetler müminlere çok önemli hükümleri bildiriyor. Onların iman sahipleri olduğuna dikkat çekerek imanın gereğini yerine getirmeye ve imanı korumaya çağırıyor. Bu ifadeyle Yüce Allah, inanan kullarını doğrudan muhatap alıyor ve onların imanlarını harekete geçiriyor. Ey iman edenler çağrısının ardından gelen emir ve yasaklar, İslamın en temel ilkeleridir. Bunlar, Müslümanların en fazla riayet etmeleri gereken hususlardır. Zira bugün Müslümanlar, en çok bu konularda gevşeklik göstermektedirler. Bu ilkelere uyulduğu takdirde, Kurânın hedeflediği seçkin ümmet oluşacak ve yeryüzü yeniden cennet günlerini, saadet çağını yaşayacaktır. Bu ayetleri bu inanç, bu bilinç ve bu heyecanla bir kez daha okumak; bu ayetleri her okuduğumuzda yahut işittiğimizde yeni bir heyecanla harekete geçmemiz bizim müminlik borcumuzdur. Zira çağrıda bulunan Yüce Allahtır. Onun çağırdığı kimseler ise, müminim Müslümanım diyen tüm müminlerdir.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.