Arapça Sarf Bilgileri

Kitap Dünyası
2
Free sample

Arapça öğrenmek isteyenlerin öncelikle bu dilin gramerini bilmeleri gerekir. Arapçanın grameri sarf ve nahiv adlı iki bölümden oluşur. Gramerin sarf bölümünü ele alan elinizdeki bu kitap, vaktiyle Mustafa Cemil-Ahmed Naîm tarafından yazılmış ve Mekteb-i Sultanide (Galatasaray Lisesi) okutulmuş olan Sarf Defteri (Miftahül-Münteheb vel-Müktezab vel-Müşezzeb) ile A. Âtıf tarafından yazılan Sarf-ı Arabî ve Nahv-i Arabî adlı kitaplardan istifade edilerek yazılmıştır. Kitabın belli bir seviyeye kadar efradını cami ve ağyarını mani bir özelliğe sahip olduğu söylenebilir. Kitabın bir özelliği de sarf ile ilgili hususların sade bir dille, alanın terimleriyle açıklamalı olarak ve örneklerle anlatılmaya çalışılmasıdır. Yararlı olması dileğiyle
Read more
Collapse
5.0
2 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Kitap Dünyası
Read more
Collapse
Pages
128
Read more
Collapse
ISBN
9786053510239
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.