Kültür Çıkmazı Dergisi 10. Sayı: İnternetten Yayınlanan Aylık Edebiyat ve Kültür - Sanat Dergisi

İlker Ardıç

Nisan sayımızda, 2 Nisan 1948’de hayata gözlerini yuman,  öyküleri ve romanlarıyla en çok okunan ustalarımızdan biri olan “Sabahattin Ali”yi sizler için tanıttık. Ayrıca Selin Sabcıoğlu “İrfan Kangı” ile sanat üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

Dergimizin içeriğine gelirsek misafir yazarlarımızdan Sevra Fırıncıoğulları, İspanyol yazar “F.G. Lorca”nın Bernarda Alba isimli oyununu derinlemesine inceledi. Özgün Kabacaoğlu ise genç yazarlardan “Çınar Kıyak” ile yayın endüstrisi ve edebiyat üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

Veee…  Özge Özgüner her ay olduğu gibi bu ay da Red Special köşesinde Rock müziğinin önemli bir ismini tanıttı, “Kurt Donald Cobain”…

- “Telefon Kulübesi” öykü dizisinin 7. bölümü.

- “İnziva Yazıları” yazı dizisinin 3. bölümü.

Ve daha birçok şiir, deneme, öyküyle zengin bir sayı daha hazırladık. Lütfen okuduktan sonra #kulturcikmazi etiketiyle görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın :)

Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Publisher
İlker Ardıç
Read more
Collapse
Pages
66
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.