Designing Your Life: How to Build a Well-Lived, Joyful Life

Sold by Knopf
15
Free sample

#1 New York Times Bestseller 

An inspiring and thought-provoking graduation gift: At last, a book that shows you how to build—design—a life you can thrive in, at any age or stage 

Designers create worlds and solve problems using design thinking. Look around your office or home—at the tablet or smartphone you may be holding or the chair you are sitting in. Everything in our lives was designed by someone. And every design starts with a problem that a designer or team of designers seeks to solve.

In this book, Bill Burnett and Dave Evans show us how design thinking can help us create a life that is both meaningful and fulfilling, regardless of who or where we are, what we do or have done for a living, or how young or old we are. The same design thinking responsible for amazing technology, products, and spaces can be used to design and build your career and your life, a life of fulfillment and joy, constantly creative and productive, one that always holds the possibility of surprise.


"Designing Your Life walks readers through the process of building a satisfying, meaningful life by approaching the challenge the way a designer would. Experimentation. Wayfinding. Prototyping. Constant iteration. You should read the book. Everyone else will." 
—Daniel Pink, bestselling author of Drive
 
“This [is] the career book of the next decade and . . . the go-to book that is read as a rite of passage whenever someone is ready to create a life they love.”
—David Kelley, Founder of IDEO

“An empowering book based on their popular class of the same name at Stanford University . . . Perhaps the book’s most important lesson is that the only failure is settling for a life that makes one unhappy. With useful fact-finding exercises, an empathetic tone, and sensible advice, this book will easily earn a place among career-finding classics.”
Publishers Weekly
Read more

About the author

BILL BURNETT is the executive director of the Design Program at Stanford.

DAVE EVANS is an adjunct lecturer in the Product Design Program at Stanford, a management consultant, and a co-founder of Electronic Arts

www.designingyour.life


From the Hardcover edition.
Read more
4.3
15 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Knopf
Read more
Published on
Sep 20, 2016
Read more
Pages
272
Read more
ISBN
9781101875339
Read more
Features
Read more
Language
English
Read more
Genres
Business & Economics / Careers / General
Business & Economics / Careers / Job Hunting
Self-Help / Personal Growth / Success
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
>> Bestseller No. 1 podle New York Times <<

Dostáváte do rukou sadu prakticky ověřených rad: kniha byla napsána podle slavného kurzu Stanfordovy univerzity Designing Your Life, který pomohl již několika tisícům lidí najít svoji kariérní cestu.

Ať už je vám dvacet nebo čtyřicet let, jste-li student nebo zkušený profesionál, možná si stále kladete tyto klíčové otázky: Čím v životě budu? Co by mě skutečně bavilo? Jak najdu svoji práci snů?

Kniha Designérem vlastního života vám může s odpověďmi zásadně pomoct. Naučí vás, jak používat myšlenkové nástroje designérů k vytvoření života, který pro vás funguje nejlépe a přináší vám radost.

Ne, opravdu nejde o to „následovat svou vášeň“, jak radí mnozí. Možná totiž stejně jako 80 % lidí žádnou „vášeň“ nemáte. To ale neznamená, že nemůžete najít zaměstnání, které by vás nejen uživilo, ale i bavilo a naplňovalo smyslem. Autoři knihy vám velmi čtivě poradí, jak na to.

# V knize se dozvíte:

- proč je tak výhodné řešit svůj život jako designér: od pojmenování problému přes prototypování pracovních možností až k výběru té nejlepší
- že nejhorší metodou hledání práce je odpovídat na inzeráty (5% úspěšnost) a jak to dělat lépe
- proč se lidé v úvahách o svém životě „zasekávají" a jak z toho ven
- jak se efektivně učit z chyb a získat imunitu vůči pocitu selhání
- koho zapojit do designování svého života a co tím získáte
- jak neuvíznout v pasti nerozhodnosti

# O autorech

BILL BURNETT pracoval jako designér např. pro Apple nebo v hračkářském průmyslu; za své návrhy získal mnoho ocenění a patentů. Nyní vede designérský studijní obor na Stanfordu, kde vyučuje také kurz Designing Your Life.

DAVE EVANS působí jako designér a konzultant v oblasti firemní kultury, na Stanfordu vede kurzy Produktový design a Designing Your Life.

# Více informací

Web knihy: www.designerem.cz
Sledujte hashtag #lifedesign
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.