Horolezecká metodika - 4. díl - Na horách

Tomas Kublak - MMPublishing
3
Free sample

Čtvrtý díl Horolezecké metodiky se věnuje činnostem v horách, a je proto prostě nazvaný Na horách. Začne se zde úplně od základu – nejprve se probere postup v horách po běžných stezkách, a následně pak chůze ve volném terénu mimo stezky, a to v různých terénech, jako jsou suťové a travnaté svahy, průstup kosodřevinou, chůze na sněhovo-firnových svazích, apod. Dále je zde probrána důležitá otázka plánování túry v horách, jak podniknout horskou túru, jakou taktiku během horské túry dodržovat, a také je zde popsáno vše, co se týká horských ledovců a postupu po nich. Další částí tohoto dílu jsou zajištěné cesty (tzv. klettersteig / via ferrata), historie jejich vzniku, způsoby jištění a postupu na nich.
Read more
Collapse
4.0
3 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Tomas Kublak - MMPublishing
Read more
Collapse
Published on
Apr 14, 2015
Read more
Collapse
Pages
106
Read more
Collapse
ISBN
9788087715208
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Czech
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.