Sözler, Yazılar, Sorular

Propaganda Yayınları
5
Free sample

 Bu kitapta yer alan yazılar, Işık Ergüden’in 1990 ila 2014 yılları arasındaki makalelerinin bir seçkisi. Edebi eleştirilerden tutun da, Türkiye’deki solun mikro-tarihçesine dek çeşitli nüanslarda ve yoğunlukta yazılar sunuyor yazar bize.
İtiraf edelim, tarifi en zor kitaplarımızdan biri “Sözler, Yazılar, Sorular”. Yazarın kafa karıştırıcı, fikir açıcı, bilgilendirici, düşündürücü ve zorlayıcı paragrafları arasında yorucu bir dans belki bu kitap. Nietzsche’ci bir bengi-dönüş, Foucault ile Sade arasında süregiden bir fikri devinim, anarşizm ve sosyalizm arasında kızışan bir aşk ve nefret belki bu yazılar.

Işık Ergüden’in yeni kitabı “Sözler, Yazılar, Sorular” entelektüel bir dimağın bizlerle paylaşımıdır.
Read more

About the author

1960 İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde -ikisini de bitiremeden- okudu, uzun yıllar politik nedenlerle hapis yattı. Fransızcadan tercüme ettiği çok sayıda çeviri kitabı vardır. Sessizliğin Anarşisi, Hapishane Çağı ve Kurgusuz ve Yaşanmamış adlı kitapların da yazarıdır. 

Read more

Reviews

5.0
5 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Propaganda Yayınları
Read more
Published on
May 22, 2014
Read more
Pages
325
Read more
ISBN
9781927893371
Read more
Language
Turkish
Read more
Genres
Literary Collections / Essays
Read more
Content Protection
This content is DRM free.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.