A Knight's Pilgrimage

The White Shield Trilogy

Book 2
Derick W J Tan
Free sample

Hailed now by many as the Hero of Hylan, Fayte must now travel across the kingdom to grand and historical locations as part of his pilgrimage to receive the Light of the Spirits. A blessing from Sera that would assure him of his knighthood. But tragedy strikes during his journey and Fayte found himself commanded by the King to investigate a new threat to the kingdom of Hylan.

Once again joined by Wilson and his companion Preston, Fayte must journey across Hylan to uncover this plot as he struggles with his past and his feelings for the Princess, Emily Whiteart.

Join Fayte as he battles new enemies and visit the great cities of Iredis, the City of Learning, and Gwedoniar, the Gryphon City, as he sets off to save the kingdom of Hylan once more in... A Knight's Pilgrimage.

Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Publisher
Derick W J Tan
Read more
Collapse
Pages
362
Read more
Collapse
ISBN
9789811138874
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
English
Read more
Collapse
Genres
Fiction / Action & Adventure
Fiction / Fantasy / Action & Adventure
Fiction / Fantasy / Dragons & Mythical Creatures
Fiction / Fantasy / General
Fiction / Fantasy / Humorous
Fiction / Fantasy / Romantic
Fiction / Romance / Fantasy
Fiction / Romance / General
Juvenile Fiction / Action & Adventure / General
Juvenile Fiction / Fantasy & Magic
Juvenile Fiction / Love & Romance
Young Adult Fiction / Action & Adventure / General
Young Adult Fiction / Fantasy / Epic
Young Adult Fiction / Fantasy / Wizards & Witches
Young Adult Fiction / Humorous / General
Young Adult Fiction / Romance / General
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
“Karşıt güçler” kendini, her birimizin içinde var olan büyük ikiliğin üstesinden gelecek bir alternatif olarak sunuyor. Hayatta kaç kez iki alternatifinin de olumlu ve olumsuz sonuçlara sahip olduğu ve bunlardan birisini seçme eyleminin gerçek bir şehitliğe dönüştüğü durumlarla yüzleştik. Hangisinin takip edilecek doğru yol olduğu ve bu seçimin sonuçları hakkında iyice düşünüp taşınmalıyız.

Karşıt güçler “Kahin” serisinin ilk serüveni. Ana karakterler Kahin ve ayrılmaz macera ortağı Renato. İlk adımda Kahin, monotonluktan yorulmuş bir halde, hayallerinin gerçekleşeceği umuduyla dağa doğru kutsal olacağına söz verdiği bir gezi yapmayı teklif ediyor. Dağa tırmandıktan sonra, kendisine yolunda yardım etmeye söz veren bilgelik dolu eski bir koruyucu kadınla karşılaşıyor. Koruyucunun da yardımıyla, imkansızın mümküne dönüştüğü bir yer olan umutsuzluk mağarasına girmesini sağlayacak kimlikleri kendisine veren üç görevi yerine getiriyor. Tuzakları geçip ilerleyerek zamanın ve mekanın sınırlarını aşıp kalbin en derin özlemlerini anlayabildiği geleceği gören güçlü birine dönüştüğü gizli odaya ulaşıyor. Mağaradan ayrılarak koruyucuyu tekrar buluyor ve Renato adlı oğlanla beraber daha da karmaşık bir göreve gönderiliyor. Orada, adaletsizlikleri düzelterek, birilerine kendilerini tekrar bulup dengesiz hale gelmiş karşıt güçleri yeniden bir araya getirmede yardım etmeliler. Böylece heyecan, merak, romantizm ve dram sözü veren ilk büyük maceraları başlıyor.

PUBLISHER: TEKTIME
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.