Horolezecká metodika - 3. díl - Jištění a slaňování

Tomas Kublak - MMPublishing
8
Free sample

V třetím díle Jištění a slaňování je to už vážnější. Vítejte v akci. V tomto díle se naučíte, jak se při výstupu na skálu jistit proti pádu, podrobněji se zde zaměříme na ovládání jistící pomůcky, jak se vyvarovat některých chyb, kterých se lidé často při jištění dopuštějí, jak sestrojit jistící stanoviště a provést sebejištění, a další činnosti, které s jištěním souvisí. Následně pak pokračuje popis slaňování a s ním spojených činností, ať už se jedná o slanění s nouzovou výbavou, sebejištění při slaňování, apod. Nechybí ani rady pro situaci, kdy při slaňování dojde ke komplikacím, tak jak je vyřešit, abychom se z těch skal nebo hor dokázali zase dostat dolů na pevnou zem.
Read more
Collapse
4.8
8 total
Loading…

Additional Information

Publisher
Tomas Kublak - MMPublishing
Read more
Collapse
Published on
Jan 24, 2015
Read more
Collapse
Pages
188
Read more
Collapse
ISBN
9788087715192
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Czech
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.