Horolezecká metodika - 5. díl - Sníh a led

Tomas Kublak - MMPublishing
2
Free sample

Pátý díl Sníh a led se zaměřuje na určitou specifickou záležitost. Tento díl je určen těm zájemcům, kteří se mimo jiné chtějí věnovat lezení ledů, a pak všem těm, kteří chtějí pokročit dál, a to k akcím v ledovcových horách, kde celoročně leží v terénu sníh, anebo v horách během zimního období. Postup a lezení na sněhu, ledu a v mixu jsou stěžejní témata tohoto dílu. Podrobně se zde probírá, jak budovat jištění a jisticí stanoviště na sněhu a v ledu, jak postupovat v horském terénu na sněhu, je zde popsán lezecký pohyb při lezení na ledu s cepíny, brzdění s cepíny při pádu na sněhovém svahu a další činnosti typické pro pohyb v zimních horách.
Read more
5.0
2 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Tomas Kublak - MMPublishing
Read more
Published on
Dec 7, 2015
Read more
Pages
76
Read more
ISBN
9788087715215
Read more
Read more
Best For
Read more
Language
Czech
Read more
Genres
Sports & Recreation / Mountaineering
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.