Horolezecká metodika - 6. díl - Záchrana

Tomas Kublak - MMPublishing
3
Free sample

Šestý díl Záchrana pojednává o postupech a lanových technikách, které musíme použít v situaci, kdy se přestalo dařit, a je potřeba se nějakým způsobem dostat z potíží. Může se jednat třeba o pomoc slabšímu spolulezci při lezení, ať už se jedná o spuštění prvolezce od místa, které nedokázal na skále přelézt, nebo vytažení druholezce vzhůru, ale také může jít o evakuaci zraněného spolulezce úplně pryč ze stěny. Rovněž je zde probráno téma vytažení člověka z ledovcové trhliny po proboření se do ní. Součástí tohoto dílu je také kapitola o první pomoci, v rámci které jsou podrobněji probrájí ta medicínské témata, která nějakým způsobem souvisí s lanovými technikami nebo horami, typicky jsou to trauma z visu, podchlazení a omrzliny, atd.
Read more
4.7
3 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Tomas Kublak - MMPublishing
Read more
Published on
May 3, 2017
Read more
Pages
55
Read more
ISBN
9788087715406
Read more
Read more
Best For
Read more
Language
Czech
Read more
Genres
Sports & Recreation / Mountaineering
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.