Horolezecká metodika - 7. díl - Speciality

Tomas Kublak - MMPublishing
3
Free sample

Sedmý díl Speciality je určen pro všechna navazující témata. Je zde zařazeno například technické lezení, zjednodušená forma jednolanové techniky přizpůsobená pro potřeby horolezců, je zde obsáhle popsána problematika sólolezení, jsou zde také představeny některé formy soutěží v horolezectví, jako jsou závody v lezení na umělých stěnách, dále základy orientace v terénu pomocí buzoly, ochrana přírody, a také pojednání o právní odpovědnosti při horolezecví nebo přehled technických norem. Rozhodně nejsou v tomto šestém díle nějaké zbytečnosti, které za to nestojí. Pokud jste došli až sem, tak k tomu, aby jste dovršili určitý souhrn vědomostí, potřebujete znát i řadu z těchto speciálních témat.
Read more
Collapse
4.7
3 total
Loading…

Additional Information

Publisher
Tomas Kublak - MMPublishing
Read more
Collapse
Published on
May 3, 2017
Read more
Collapse
Pages
136
Read more
Collapse
ISBN
9788087715413
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best for
Read more
Collapse
Language
Czech
Read more
Collapse
Genres
Sports & Recreation / Mountaineering
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.