Po lidech a strojích

Zdeněk Záhora
12
Free sample

Když není člověka, ale zůstane po něm jeho svět, nastává doba podivností. Automatizované stroje v prostorách prázdných měst, umělé klastry inteligence a živočišný pohyb jsou to jediné, co naplňuje prostor Země. Do světa po lidech se probudí ROBOT. Má prázdné baterie a svět je pro něj novým místem nelogičnosti… je strojem, jedinečně poškozeným. Aby ospravedlnil přirozený řád věcí, rozhodne se najít člověka. Kráčí sám novým světem, aby zjistil, co se stalo. Jak to, že funguje?

Po lidech a strojích je explorativní sci-fi novela v post-apo čase. Na pódiu konce lidstva zkoumá kniha hranice mezi umělým životem a organickou touhu přežít. Po lidech a strojích je až intimně dobrodružný příběh, který odkrývá proč, jak a jestli vůbec… Existuji?
Read more

About the author

člověk

http://zzahora.cz

Read more
4.2
12 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Zdeněk Záhora
Read more
Published on
Nov 24, 2014
Read more
Pages
237
Read more
Read more
Best For
Read more
Language
Czech
Read more
Genres
Fiction / Science Fiction / Apocalyptic & Post-Apocalyptic
Fiction / Science Fiction / General
Read more
Content Protection
This content is DRM free.
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.