KENDİ DÜNYAMIZA DOĞRU: Ruhumuzun Heykelini Dikerken-2

Blue Dome Press
5
Free sample

“Bizim kendi dünyamızı yeniden inşa etmemiz için ilk önce kendi dinamiklerimize güvenme, sahabe safveti çizgisinde onlara teveccüh etme gelmektedir. Bu iman ve teveccühün peşinden kendi değerlerimizle bütünleşme gelmelidir. Bugün Müslümanların temel problemi, inandığı değerlerle bütünleşememeleri, onları tabiatlarının bir yanı, bir derinliği hâline getirememeleridir. Bunun çaresi ilk önce imanî ve insanî değerlerimizin vicdanlarda kendi resmini çizmesi ve vicdan eksenli bir oluşum meydana getirmesi ve sonra da bu iç resmin insanın her türlü tavır ve davranışında ibadetten-muamelata ondan kültür ve sanat faaliyetlerine kadar kendi derinliğini ve rengini soluklamasıdır. ”


Read more
3.4
5 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Blue Dome Press
Read more
Published on
Feb 2, 2016
Read more
Pages
373
Read more
ISBN
9781682369616
Read more
Language
Turkish
Read more
Genres
Religion / Islam / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.