Başkası Adına Konuşmanın Haysiyetsizliği

altikirkbes
Free sample

 eklenecek
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Publisher
altikirkbes
Read more
Collapse
Published on
Feb 28, 2019
Read more
Collapse
Pages
186
Read more
Collapse
ISBN
9786052242117
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Education / Philosophy, Theory & Social Aspects
Language Arts & Disciplines / Public Speaking
Philosophy / Eastern
Philosophy / Language
Philosophy / Social
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Okumanın herkesin ağzında pelesenk olduğu fakat uygulamaya tam anlamıyla bir türlü geçilemediği anlar yaşanmaktadır. İlgilisi ilgisizi bir problemden bahsettiği, bir öneride bulunacağı zaman çocuklara, gençlere kitap okumayı tavsiye eder. Hastalık tespit edilmiş hatta teşhis belirlenmiştir kültür be bilgi yetmezliği hastalığına. Bu konuda herkes de teşhis koyabilmektedir.Tedavi uygulamada sıkıntı yaşanmaktadır. Elbette okunmalıdır teknolojinin tuzaklarına teslim olmamak için, Mutlaka araştırma yapılmalıdır popüler kültürün bataklığına düşmemek için. Geleceği inşa etmek ve istiklalin hakkını vermek için yediden yetmişe tüm ahali iyi bir gözlemci olmalıdır ve üretmelidir. Fikir üretmelidir, bakış açısı üretmelidir, eser üretmelidir.

Ebeyvenler benim çocuğum adam olsun, mühendis olsun, doctor olsun, avukat olsun kısaca büyük adam olsun diyor ama okumadan olsun diyor!…

Rakamlar ortada okuma sıralamasında sıfır çekiyoruz…

Peki nasıl olacak bu iş!

Belki de okuma eyleminin davranış halini alması için sadece gençlerin okumasını istemek yerine aile olarak okuma eyleminin kursiyerleri olmak gerekmekmez mi?. Gerçekten de okuyan kişi farklı oluyor. Davranışı ile, bilgisi ile, kültürü ile, hayatı ve olayları yorumlayışı ile farklı oluyor. 

Okuyan kişi özgürlüğün farkına varıyor. Etrafı popüler kültürün ve günlük yaşamın sıradanlığı ile çevrili insan okuyarak dağların zirvelerine çıkıyor, gökyüzünün özgür ve sınırları olmayan dünyasına terfi ediyor. Okuyan kişi gökyüzünün farklı renklerini, denizlerin sonsuzluğunu, kıtaların farklı fakat bir o kadar da çeşitli hallerini yaşıyor. Bireyselliğinin farkında olarak evrensel bir yaşam anlayışı ile buluşan kültürlü ve okuyan insan olayların esiri değil, olayların yönlendiricisi oluyor. Şiiri ve şuuru bilen insan, başkalarının tüketim figüranı olmak yerine kendisinin ve ait olduğu toplumun üretim aktörü oluyor. KISACA ADAM OLUYOR OKUYAN KİŞİ…

Konfüçyüs sadece Çin’e ait değil, bütün dünyaya aittir. O’nun siyasi düşüncesi insanlığın üstün idealinin temelidir. Konfüçyüs, önce prens unvanı ile yüceltilmiş, ondan sonra “Mükemmel Hakim” ve “Taçsız Kral” namıyla kutsanmış ve Çin’de kendi adına tapınaklar inşa edilmiştir. Öğretisi, hükümetin temeli, şahsiyeti ise milletinin en yüksek idealinin temsilcisidir. Öğretilerinin, bilinen Çin mizacına çok uygun olduğu bir gerçektir. Sadece insanla ilgilenen Konfüçyüs bundan dolayı Çin’in Sokrates’i sayılmıştır.

Büyük Çin bilgesi, filozof, siyasal yönetici ve Çin tarihinde resmi din olarak kabul edilen öğretilerin kuramcısı Konfüçyüs, M.Ö 551 yılında, Lu kentinde -şimdiki Shantung eyaletinde- doğdu. Chou hanedanlığı döneminde (M.Ö. 1027-256), Hristiyanlığın doğuşundan yaklaşık beş yüz yıl önce yaşadı. Küçük yaşlardayken babası ölünce, annesi tarafından mütevazı koşullarda büyütüldü.Ambar bekçiliği ve kamu arazisi yöneticiliği yaptı ama asıl isteği,Chou hanedanlığının ilk zamanlarına özgü ahlak değerlerini yaymak, bu hanedanlığın kuruluş döneminde hüküm süren iki kralın, Wen ile Wu'nun ülkülerini yeniden canlandırmaktı. Ama onun dönemi zorlu bir dönemdi. Chou hanedanlığının ilk yıllarının ayırıcı özelliği olan siyasal birlik, siyasal güç, hanedanlığı oluşturan kent devletleri arasındaki çatışmalarla, hanedanlıktan olmayan devletlerin yayılmacı saldırılarıyla, dağlarla vahşi bölgelerden gelen göçebe toplulukların akınlarıyla büyük ölçüde örselenmişti.

Konfüçyüs'ün kenti Lu işgalcilerin denetimi altına girmişti. Konfüçyüs, öğretisine yetke, nüfuz sağlayacak bir kamu görevine atanmayı başaramamıştı. Bundan ötürü, benzer beklentiler taşıyıp benzer güçlüklerle karşılaşan diğerleri gibi Konfüçyüs de, küçük bir öğrenci, izleyici topluluğunun eşliğinde gittiği saraylara, yöneticilere hizmet sunarak gezginci öğreticilik yapmaya başladı.

Konfüçyüs'ün Konuşmaları, Konfüçyüs'ün öğrenci- leriyle yaptığı konuşmaları toplayan, Konfüçyüsçülerin kullandığı en önemli el kitabı ve Çin'in en önemli felsefe yapıtlarından biridir. (*)

Burada, devletin yönetimi, ahlak ilkeleri, toplumsal düzen, dinsel törenler ve sonra ülküsel [ideal] bir insanın ve toplumun nasıl olması gerektiği, belirli terimlerle anlatılmıştır.

©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.