Amaç: Sürekli İyileştirme Süreci

Optimist Yayın Grubu
3
Free sample

200’ün üzerinde üniversite ve işletme fakültesinde ders kitabı olarak okutulan ve yöneticilerin elinden düşmeyen iş ve aşk romanı.


Yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı Dr. Eliyahu M. Goldratt'ın Kısıtlar Teorisi'ni ortaya attığı kitap.


"Bu teori, teslimatta gecikme ve düşük gelir problemleriyle mücadele eden işletmeler için ikna edici bir çözüm sağlıyor."

Harvard Business Review


Amaç kapanmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo'nun hikâyesini anlatıyor. Karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan darboğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet, rakiplerin kurnazlıkları, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri... İmalat ortamında harikalar yaratan isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü? Peki ya Julie? Julie ve Alex ne olacak?


"Fabrika ortamı roman konusu olamazmış sanılabilir; ancak bu kitap çok başarılı."


Tom Peters

Read more
Collapse

About the author

Dr. Eliyahu Goldratt (1947-2011) bir eğitimci, yazar, bilim adamı, filozof ve iş yönetimi lideriydi. Ama hepsinden daha önce başkalarını düşünmeye zorlayan bir düşünce adamıydı. Sıkça geleneklere uymayan, uyarıcı ve “kutsal inekleri kesen” biri olarak tanımlanan Dr. Goldratt, dinleyicilerini iş idaresi yöntemlerini taze ve yeni bir vizyonla sorgulamaları ve yeniden gözden geçirmeleri için cesaretlendirmiştir.

Bireylerin ve organizasyonların:

•   Neyi değiştireceklerine—nasıl bir kaldıraç noktası bulup, kullanacaklarına,

•   Neye değiştireceklerine—nasıl basit, pratik çözümler yaratacaklarına,

•   Nasıl değiştireceklerine—nasıl güvenilir ve istikrarlı bir iyileştirme çevresi oluşturacaklarına,


yardımcı olmak için genel bir çerçeve olan Kısıtlar Kuramını (Theory of Constraints, TOC) yaratmış ve geliştirmiştir.

Dr. Goldratt yeni iş yönetimi felsefelerinin ve sistemlerinin geliştirilmesi konularında dünyaca tanınmış bir liderdi. General Motors, Proctor&Gamble, AT&T, NV Philips, ABB ve Boeing gibi dünyanın en büyük şirketlerinin birçoğu tarafından aranan bir eğitimciydi. Bir fizikçi olan Dr. Goldratt, lisans derecesini Tel Aviv Üniversitesinden, yüksek lisans ve doktora derecelerini Bar-Ilan Üniversitesinden almıştır. İş yönetiminde çığır açan çalışmalarına ek olarak, Dr. Goldratt TOC fikirlerini öğretmenlere ve çocuklara anlatmayı amaçlayan Eğitim İçin Kısıtlar Teorisi (TOC for Education, www.tocforeducation.com) adlı kâr gözetmeyen bir organizasyonun kurucusudur.

Dr. Eli Goldratt’ın The Goal (Amaç) adlı kitabının tüm zamanların en çok satan iş kitaplarından biri olduğu kabul edilir. Amaç’ın Japonya baskısı bir yıldan kısa bir süre içinde 500.000’den fazla satmıştır. Amaç 1984 yılında yazılmasına rağmen, Time’ın yayınladığı—iş yönetimi hakkındaki düşüncelerimizi değiştiren—“En Etkili 25 İş İdaresi Kitapları” özel listesinde yer almıştır.

Dr. Goldratt içlerinde It’s Not Luck (Şans Söz Konusu Değil) (Amaç’ın devamı), Critical Chain (Kritik Zincir), Necessary But Not Sufficient (Gerekli Ama Yetersiz), Isn’t it Obvious (Şimdi Anladım!) gibi iş romanları olan başka birçok kitap yazmıştır. Kitapları 30 dile çevrilmiş ve dünya çapında yedi milyonun üzerinde satmıştır. Kendisi en önemli kitabının—anlamlı bir hayat yaşamanın yanı sıra başarılı bir iş kurmanın dayanağı olması gerektiğine inandığı felsefi prensipleri açıklaması nedeniyle The Choice (Seçim) olduğunu hep söylemiştir.

1990’ların ortasında Avraham Y. Goldratt Enstitüsünden emekli olduktan sonra, “TOC’yi organizasyonları yönetmenin ana yolu yapmak”—Üretim, Tedarik Zinciri&Dağıtımı, Proje Yönetimi ve Perakendede iş verimliliğini iyileştirecek etkili bir platform oluşturmak, karar vermenin kalitesini artırmak, iletişimi iyileştirmek, yeni çözümleri teşvik etmek ve şirketlerin sürekli gelişmesini sağlamak için Goldratt Consulting’i (Goldratt Danışmanlık) kurdu.


Read more
Collapse
4.7
3 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Optimist Yayın Grubu
Read more
Collapse
Published on
Jan 26, 2015
Read more
Collapse
Pages
404
Read more
Collapse
ISBN
9786052202500
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Business & Economics / General
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
 Bitcoin ve öteki kripto paralar uzun bir süredir kullanılıyor. Ancak Bitcoin’in inanılmaz bir şekilde değer kazanmasıyla herkesin gündemine girebildiler.

Peki kripto paralar kara paranın aklandığı teknik platformlardan mı ibaret, yoksa şu anda içinde yaşadığımız ekonomik sistemi uzun vadede yıkabilecek ya da en azından baştan aşağı değiştirebilecek bir potansiyele mi sahip? Yoksa bütün kripto paralar ciddi bir krizle patlayacak birer balon mu?
Bu kitap sadece Bitcoin ve bütün kripto paraların değil, başlangıcından bugüne paranın tarihini de ele alıyor. Kripto paraların doğuşu, kripto paranın kısa tarihindeki önemli ve kritik olaylar, kripto paraları mümkün kılan teknik altyapı ayrıntılarıyla inceleniyor.
Kripto para madenciliğinin ve işlem platformlarının kapsamlı tasvirini, madenciliğin ciddi elektrik tüketimine ilişkin sorular izliyor: Kripto para madenciliğinin harcadığı muazzam enerjiyi düşürmenin ya da sıfıra indirmenin yolları nelerdir?
Kripto para borsalarına ve kripto para ekonomisine ilişkin bölümlerde, dünya ekonomisiyle kripto paraların entegrasyonuna ilişkin örnekler de yer alıyor.
Bütün bu gelişmelerin gerisindeki teknoloji olan BlockChain işlemlerin güvenilir ve saydam olmasını nasıl sağlıyor? BlockChain teknolojisi yakın vadede hayatımızda ne gibi değişiklikler yaratabilir? Belli başlı kripto paralar ve özellikleri nelerdir? Güvenlik sağlamaya yönelik önlemlere ve BlockChain teknolojisine rağmen BlockChain hırsızlıkları nasıl yapılabiliyor? Türkiye’de kripto para ekonomisi ne durumda? Bütün bu soru ve tartışmaların yanıtını elinizdeki kitapta bulacaksınız. Tabii, bu teknolojinin yepyeni olduğu ve hem soruların hem de cevapların çok çabuk değişebildiği uyarısıyla birlikte...

Para Kavramı ve Paranın TarihçesiKripto Para Kavramı ve TarihçeBitcoin - Altcoin - Token ve AltyapıKripto Para MadenciliğiKripto Para İşlem Platformları (Borsalar)Kripto Para EkonomisiBlockChain - Fintech - ICO/IFOBitcoin ve Kripto Para HırsızlıklarıTürkiye’de Kripto Paralarla İlgili GelişmelerKripto Para Endüstrisi Ne Olur?
Duygusal farkındalığınızı artırın

 

Harvard Business Review Duygusal Zekâ Serisi’nde yer alan, son zamanlarda iş dünyasının trend kavramı Mindfulness üzerine hazırlanmış rehber niteliğindeki bu kitap, duygusal farkındalığınızı artırarak ana odaklanabilmenize yardımcı oluyor.

 

HBR Duygusal Zekâ Serisi, okuyucuya profesyonel yaşamın insani tarafı üzerine akıllı ve esaslı bir okuma seçkisi sunuyor. Dizide yer alan Mindfulness, Resilience, Mutluluk, Empati ve Özgün Liderlik gibi kitaplarla alanında uzman onlarca yazar, duygularımızın iş hayatını nasıl etkilediğini çeşitli araştırmalara dayanarak anlatıyor. 

 

Serinin Mindfulness isimli kitabında Karmaşa Çağında Mindfulness bölümünde Alison Beard’la yapılmış röportaj, bize bu yöntemin merak edilen yanlarını açıklarken; Rasmus Hougaard ve Jacqueline Carter’ın kaleme aldığı Mesaide Mindfulness Uygulamaları isimli makalesi pratik uygulamaları anlaşılır bir dille, basitçe anlatıyor, günlük iş rutininizde mindful olabilmeniz için uygulayabileceğiniz adımlar sunuyor. Daniel Goleman, kitabın Yeniden Ayağa Kalkmak bölümünde zor zamanlardan güçlenerek çıkmanın yollarını anlatıyor. David Brendel ise Mindfulness’ın Riskleri makalesi ile anın farkında olmak için meditasyonun değerini ve hayatında yarattığı büyük değişimi bizlerle paylaşırken, mindfulness trendinin ortaya çıkarabileceği tuzaklara dikkat çekiyor. 

 

Mindfulness’ın size sağlayacağı faydalar arasında daha iyi bir performans, yüksek yaratıcılık, derin bir özfarkındalık ve karizma yer alır. Artan iç huzuru saymıyoruz bile…©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.