Başarılı Liderlik: Yönetim, İletişim ve Psikoloji

ZC Publishing
125

Liderlik  son zamanlarda iş dünyasında en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri halini aldı. 1970-1990 yıllarında özelikle şirketlerde iyi yöneticilik kavramı damgasını vurmuştu.

2000'li yıllarda ise ilerlemek isteyen her kurum, kendisini zirveye taşıyacak bir lider arayışına girdi. Çoğunlukla da şirket sahiplerinin vizyoner lider olmaları tercih edildi.İkinci adam pozisyonunda çalışan kişilerde ise iyi yöneticinin özellikleri arandı. Özellikle ABD'de son 10 yılda liderlik konusu çok tartışıldı ve liderlik dersleri dünyanın en ünlü Post Graduate Okullarının MBA programlarına girdi. Büyük şirketlerin tepe yöneticileri, liderleri MBA programlarında liderlik üzerine dersler verdi, deneyimlerini paylaştı.

Günümüz Türkiye'sinde de lider ve liderlik kavramı toplumun her kesiminde konuşulmaya başlandı. Lider kimdir, nedir ve hangi özelliklere sahiptir diye sorduğumuzda aklımıza gelen ilk tanım; "Lider, özüyle ve zâtî husûsiyetleriyle her zaman kendini hissettiren ve gönüllerde yaşamasını bilen bir şahsiyettir. O, görünüşündeki inandırıcılığı, anlayışındaki derinliği, görüşlerindeki inceliği, hatasındaki genişliği, tespitlerindeki sağlamlığı, öğrenme aşkı, öğretme istidadı ve uhdesine aldığı her şeyin üstesinden gelebilme yeteneğiyle -istemediği halde- dikkatleri üzerinde toplayan, sevilen, sayılan, gözdeleşen, dolayısıyla da binlerin hatta yüz binlerin her zaman uğrunda ölmeye hazır oldukları bir seviye insanıdır." oldu.

Lider, vizyonu ortaya koyandır, tüm şirketi iyi tanımlamış, spesifik, ulaşması zor ancak ulaşılabilir, şirket için  konu ile ilgili bir amaç etrafında birleştirip, tüm şirketi bu vizyona doğru iten, bu vizyonu örgüte çok iyi ileten, genel kabulü sağlayıp, hem insan hem parasal kaynakları bu amaç için doğru bir şekilde dağıtandır.

Bu kitap içerisinde ise liderlik hakkında bilinmesi gerekenleri, bir liderin vasıflarını ve başarılı bir liderliğin nasıl olacağını anlatmaya çalıştık.

Liderlik hakkında hiçbir şey okumadıysanız buradan başlayabilirsiniz.

Read more

About the author

Zeynel A. Çift

Dijital pazarlama, e-ticaret ve kullanıcı deneyimi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Google Play Kitaplar’da yayınlamak üzere e-kitaplar hazırlamaktadır ve sektörel bloglarda da yazarlık yapmaktadır. İlgi alanları: psikoloji, marka yönetimi, stratejik planlama ve kurumsal iletişimdir. Şu anda “Adbando Adworks” de “Kurucu Ortak” olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yazarın web sitesi üzerinden sosyal ağlarına ulaşabilir, hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
https://zeynelcift.com/
info@zeynelcift.com

Read more
4.0
125 total
Loading...

Additional Information

Publisher
ZC Publishing
Read more
Published on
May 11, 2015
Read more
Pages
43
Read more
ISBN
9786056559136
Read more
Language
Turkish
Read more
Genres
Business & Economics / General
Education / Administration / General
Psychology / Personality
Self-Help / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.