Sosyal Medya ve Yeni Nesil Reyting Ölçümleri

Mert Maviş
62

Televizyon tartışmasız 20. yüzyılın en önemli icatlarından birisidir. Yıllar içinde popülaritesini hiç kaybetmeyen ve teknolojik gelişmelerle ilerleme ve değişmeye çok açık olan bu iletişim kanalı; reklamcılık dünyasının da başlıca hareket alanları içerisindedir.

Televizyon izlenme oranlarının ölçümü ve değerlendirilmesi için geleneksel reyting ölçüm sistemlerinin reklam sektörünün ihtiyacı olan verileri karşılayamayacak duruma geldiği son yıllarda görülmektedir. Segmentasyon ve diğer ihtiyaç duyulan verilerin temininde yeni nesil sosyal medya araçlarından ve özellikle Twitter’dan faydalanmanın mümkün olup olamayacağı tartışılmaktadır.

Twitter’ın entegre edildiği televizyon yapımları, değişen televizyon izleme alışkanlıkları, second screen ve time shifting, sosyal medya ve televizyon izleme alışkanlıklarının bireyler üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri, geleneksel reyting ölçüm yöntemleri ile yeni nesil sosyal medya - TV ilişkilerinin karşılaştırılması gibi bölümlerde konuya bir çok farklı açıdan yaklaşılmıştır.

Sosyalleşerek yalnızlaşan toplumların buluşma noktası olan sosyal medyanın televizyon yayıncıları ve reklam sektörü için bir içgörü kaynağı olarak kullanımının gün geçtikçe artacağı görülmektedir.
Read more
Collapse

About the author

İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olan Mert Maviş, aynı üniversitede Pazarlama İletişimi yüksek lisans eğitimini aldı.


2008 yılından beri HAVAS Worldwide'da (eski adı ile Euro RSCG) Senior Media Creative olarak çalışan Maviş, çalıştığı süre boyunca Volvo, Tesco Kipa, Disney, Ferrero, Marshall, Media Markt, Olmeca, İŞ GYO, iddaa, Oley.com ve Borsa İstanbul gibi global ve lokal markalara hizmet verdi. Yaptığı kampanyalar ile MediaCat Felis ve IAB Mixx ödülleri bulunmaktadır.


Email: ben@mertmavis.com

Twitter: https://www.facebook.com/mertmavis

Linkedin: http://tr.linkedin.com/in/mertmavis

Facebook: https://www.facebook.com/mertmavis

Instagram: http://instagram.com/mertmavis

Read more
Collapse
3.9
62 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Mert Maviş
Read more
Collapse
Pages
70
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.