Türkiye'de Sıkıyönetimler: 1925-1980

Propaganda Yayınları
Free sample

 Türkiyedeki militarizmin tarihi denince akla gelen ilk isimlerden olan Serdar Şen’in yeni kitabı, ordu ve siyaset ilişkisini serinkanlı, analitik ve tarihsel bir açıdan ele alıyor.

Çalışma, sivil siyasetin ordu ve militarizmle olan grift ilişkisini kapsamlı bir şekilde ele alarak yola koyuluyor. Ardından sıkıyönetimlerin ‘ötekileştirme’ siyasetine, peşisıra da sıkıyönetimlerin ‘dil’ ile ilişkisini inceliyor. Kitap, sıkıyönetimlerin cinsiyetçilik ve ‘erkek kültür’ ile olan bağını işleyip, son olarak da sıkıyönetimlerin gündelik hayatı nasıl düzenleme gayreti içinde olduğunu tartışıyor.

Türkiye’de Sıkıyönetimler, 1925 - 1980 tarihleri arasındaki militarist siyaseti, yakın Türkiye tarihini ve en önemlisi de günümüz siyasetini anlamak isteyenler için vazgeçilmez bir kitap.

Read more

Reviews

Loading...

Additional Information

Publisher
Propaganda Yayınları
Read more
Published on
Nov 24, 2016
Read more
Pages
250
Read more
ISBN
9781927893616
Read more
Language
Turkish
Read more
Genres
History / Middle East / Israel & Palestine
History / Military / Wars & Conflicts (Other)
Read more
Content Protection
This content is DRM free.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Eligible for Family Library

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
ABDULLAH EYMEN
 Kıymetli okuyucular;

Öncelikle ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olması ve bu başarısızlıktaki en büyük etken olan siz değerli vatandaşlarımıza bizler teşekkürü bir borç biliyoruz.

Hepimizin bildiği üzere ülkece büyük bir sınav takviminden geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz coğrafyada özellikle son 10 yıldaki önemli gelişmeler baş döndürücü bir trafik seyri almış durumda,ülkemiz başta olmak üzere tüm Ortadoğu da siyasi-askeri ve ekonomik istikrarın zayıflaması için türlü oyunlar oynanıyor. Bu oyunların bir yenisi 15 Temmuz  akşamı  FETÖ askeri darbesi ile ülkemizde oynanmaya çalışıldı.

Bu darbe girişimi milletimizin feraseti ile şimdilik atlatılmış görünüyor. Akılda kalan açığa çıkmamış birçok soru kafamızı kurcalıyor. Kim bu darbeyi niçin yapmaya çalıştı? Darbe girişiminin zamanlamasına baktığımızda bu darbe geliyorum demiyor muydu? Dış devletlerin bu darbede etkisi ne idi? 

Tabi bu soruları arttırmak mümkün, zamanın her şeyin ilacı olacağı düsturuyla olaylara baktığımızda ilerleyen günlerde kafamızı kurcalayan birçok sorunun cevabı yanıt bulacaktır. Yayınevi olarak darbenin sıcak günlerinde bu kitabı hazırlayarak insanımızın bu darbeye karşı neden reaksiyon verdiğini ve sebeplerini sizlerle paylaşmak istedik.

İstedik ki kitabımızda insanımız gerek uzak gerek yakın tarihimizde olan siyasi yaşamımıza yapılan askeri müdahaleleri hatırlasınlar, darbelerin ne olduğunu bilmeyen geçlerimiz siyasi yaşama müdahalenin ülkemize ne gibi ağır sonuçlar doğurduğunu öğrensinler.

Kitabımızda yer alan konulardan bir diğeri 15 Temmuz askeri darbesinin baş tetikçisi FETÖ örgütünün yapısı, faaliyetleri,siyasi ilişkileri ve gelişimi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Kitabımızda önemsediğimiz en önemli konu darbe gecesi yaşananların kronolojik sıralaması oldu.Bu kronolojiyi hazırlarken basında yer alan resimleri titizlikle seçerek gözler önüne sermeye çalıştık. Ayrıca darbenin başarılı olamaması için o esnada alınmış kritik kararların neler olduğunu da anlatmaya çalıştık.

Tabi ki darbe gecesinde kahramanlıkları ile basında sembol olmuş isimleri ve onların o anlara ait hikayelerini kendi ağızlarından dökülen cümlelerle aktarmaya çalıştık.

Kitabımızda yer alan konuların sonuna ekleme ihtiyacı hissettiğimiz bir bölüm daha düşündük.Belki biraz kitap formatının dışına çıkacaktık.Yayınevimiz bu kitabı hazırlarken ticari kaygı hissetmemesi nedeniyle bu bölümü cesaretle ekledik.

Bizim için en kolay olanı kitabımıza isim bulmak oldu. “MİLLET DESTANI 15 Temmuz” 

İsim bulmak kolay oldu çünkü; Vatanımızın her bir ferdi bu darbeye karşı dimdik ayakta  kalarak canları pahasına demokrasilerine sahip çıktılar. Dünya tarihinde hiç örneği olmayan Askeri bir darbeye karşı sivil bir darbe yapmış oldular.

Bizi en çok zorlayan ise kapak seçimi oldu.Çünkü yüzlerce sayfaya sığan bir kitabın kapağı çok şey anlatmalı idi. Bu konuda onlarca fikir arasından seçeneklerimizi ikiye düşürdük.

Birincisi darbeye konu olmuş bir kitabın kapağında muhakkak askeri postal sembolü olmalıydı. Daha önceleri yapılan kitaplarında bu sembol muhakkak suretle işlenmişti.

Fakat bu askeri darbeye karşı yapılmış bir sivil darbe idi ve bir ilk olması gerekçesi ile milletimizin sembollerinden olan  “Çarık” sembolünü kullanma fikri bizlere çok sıcak geldi.

İkinci kapak fikri ise; askeri darbenin sivil darbeye dönüşmesinde öne çıkan Başkomutanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve bu çağrısı ile sokaklara dökülen tankların önüne siper olan halkımızın resmedilmesi idi.Mademki halk demokrasisine sahip çıkmıştı. Bizlerde yayın evimizde demokratik bir oylama yapmak suretiyle ikinci kapak fikrini kullanmayı seçtik. Umarız isabetli bir karar almışızdır.

Bu vesile ile; başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’ye, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Beyefendi’ye

Bu süreçte Demokrasiye değer katan Siyasi Parti Liderlerine, 15 Temmuz akşamı şehit olan ve yaralanan tüm kardeşlerimize onların kıymetli ailelerine,   

Kitabın hazırlanması esnasında bana tüm desteğini veren ve sabır gösteren sevgili Eşime ve Çocuklarıma ,

Tüm ofis arkadaşlarıma, kitabımızın içeriğinde kullandığımız resim ve röportajlarına yer verdiğimiz  kardeş basın yayın ve internet haberciliği kuruluşlarına,

Dolaylı veya dolaysız kitabımıza konu olarak katkı sağlayan 15 Temmuz Destanının tüm kahramanlarına teşekkür ederim.

Son olarak; 

Değerli okuyucularımız Demokrasi ve Özgürlükler çok Kıymetlidir. Sahip çıkmaya devam edelim.


Abdullah EYMEN

7 Ağustos 2016, İstanbul

©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.