Nevabiğul-Kelim Seçme Şiirler ve Tercümeleri

Kitap Dünyası
1
Free sample

Arapçaya karşı ilginin hayli arttığı günümüzde, bu dili öğrenmek isteyenlere, tercüme konusunda bazı alıştırmalar yaptırmak için Tercüme Çalışmaları adlı bir dizi başlatmayı düşündük ve buna haklı bir üne sahip olan Zemahşerînin Nevabiğulkelimiyle başladık. Nevabiğul-kelim, vaktiyle, Mekteb-i Sultani öğrencilerine okutulmuş ve kısaltılarak 1303 yılında, İstanbulda Osmanlıca tercümesiyle birlikte basılmıştır. Biz bu tercümeyi, Salâhaddin el-Bustaninin tahkikiyle Darul-Arab tarafından neşredilen Arapça nüshayla karşılaştırdık ve her iki nüshada birçok basım hatası tespit ettik ve bunları düzelttik.
Read more
Collapse
5.0
1 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Kitap Dünyası
Read more
Collapse
Pages
128
Read more
Collapse
ISBN
9786053510932
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Best For
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.