SANU BABU

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Základy společnosti SANU BABU byly položeny už na podzim roku 1991, když jsme seděli na terase hotýlku Nepal Peace Cottage v Kathmandu, a začínali tušit, že se nám po barevné zemi pod Himalájem bude stýskat. Měli jsme za sebou několikaměsíční poznávání Indie a Nepálu v rámci studentské expedice a před sebou cestu domů. Přesto, že nic nebylo takové jak se píše v příručkách o hinduismu a buddhismu, obje­vili jsme nový svět, okouzlující kulturu, úplně odlišný způsob života. Někdo si nad chladnoucím čajem po­vzdechl, že by bylo príma vzít kus rozevláté atmosféry s sebou do podzimní Evropy.
Zkusili jsme to. Nejprve jsme přivezli pár kousků a prodávali kamarádům a známým. V roce 1993 na tuto činnost navázala obchodní společnost SANU BABU spol. s r.o. Vybudovali jsme velkoobchodní sklad a ote­vřeli první obchod v centru Prahy. Ve stejné době jsme otevřeli prodejní výstavu o Nepálu v Celetné ulici. V současné době provozujeme pět obchodů v Praze. Naše zboží prodává desítky dalších obchodů v bývalých okresních městech, například v Brně, Břeclavi, Plzni, a v Rakovníku. Velkoob­chodní odběratelé k nám jezdí nejen z celé republiky ale i ze zahraničí.
Postupem času jsme naší nabídku rozšířili na nesčetně položek od stovky druhů vonných tyčinek přes origi­nální módu a módní doplňky, stříbrné šperky až třeba po nábytek z Indie. Dovážíme prakticky úplně všechno zboží, které splňuje naší představu o tom, co je etnické a přesto má kvalitu na kterou jsme zvyklí z Evropy.
Stále znovu a znovu se snažíme objevovat nové nápady nepálských a indických výrobců a doufáme, že každá bunda z "jačí" vlny, svetr, soška i stříbrný šperk, který přivezeme, má v sobě kousek barevné uvolněné atmosféry vlahého asijského podvečera, kdy se ve větru třepotají pestré modlitební praporky kolem vysokých stup a v chrámech vadnou květy položené k nohám soch boha Vishnu.
SANU BABU foundations of society were laid in the autumn of 1991, when we sat on the terrace flophouse Nepal Peace Cottage in Kathmandu, and began to suspect that we have to color the ground beneath the Himalayas will miss. We had several months of learning behind India and Nepal in the context of student expeditions and before him the way home. Despite the fact that nothing was as it says in the manuals of Hinduism and Buddhism, we discovered a new world, fascinating culture, a completely different way of life. Someone sighed over the cooling tea, it would be great to take a piece of the atmosphere flowing along in the autumn Europe.
We tried. First, we brought a few pieces and sold to friends and acquaintances. In 1993 this activity was followed by a commercial company SANU BABU, spol. s.r.o. We have built a wholesale store and opened its first shop in the center of Prague. At the same time, we opened a sales exhibition of Nepal in Celetná Street. We currently operate five stores in Prague. Our goods are sold dozens of stores in the former district towns such as Brno, Breclav, Pilsen, and in Rakovnik. Wholesale customers come to us not only from across the country and abroad.
Over time we expanded our offer to a myriad of items from hundreds of types of incense over the original fashion and fashion accessories, silver jewelry to even the furniture from India. We import virtually everything goods that meet our idea of ​​what is ethnic yet has the quality we are used to from Europe.
Again and again we try to explore new ideas Nepalese and Indian producers and we hope that each jacket of "yak" wool sweater, sculpture and silver jewelry that we bring, has a piece of colored relaxed atmosphere of the moist Asian evening, when the wind colorful fluttering prayer flags around the high output and temples wither flowers laid at the feet of statues of the god Vishnu.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Nové funkce a grafické prvky.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 16, 2017
Size
16M
Installs
100+
Current Version
2.9915
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
AppSisto
Developer
Pernerova 676/51, 186 00 Praha 8-Karlín. Czech Republic
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.