HiperKitap

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

‘’Türkiye’nin ilk ve Tek Dijital Kütüphanesi : Hiperkitap ile binlerce e-kitap cebinizde’’

Hiperkitap, basılı ortamdaki kitapların dijitalleştirilerek bir sistematik dahilinde e-kütüphane platformuna aktarılması ile oluşturulan; otomatik bilgilendirme, ödünç alma, özel kitaplık oluşturma, not alma ve bilimsel yazım gibi birçok özelliği bir arada bulunduran ulusal ve uluslararası kütüphane sistemleriyle uyumlu bir Dijital Kütüphanedir. Hiperkitap Kurumsal Abonelik sistemiyle çalışır. Abone olan kurumlar üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Hiperkitap’ta dil-edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, hukuk, bilgisayar, çevre, kişisel gelişim, mühendislik-teknoloji, ekonomi-finans, tıp ve işletme gibi 28 temel konu başlığında 300 yayıneyinin 17.000’den fazla Türkçe içerikli e-kitabı bulunmakta ve bu sayı hergün artmaya devam etmektedir.

Günümüzde Türkiye’de ve Dünyada 100’den fazla üniversite, onlarca kültür merkezi ve kolej’de bir milyona yakın kullanıcısı bulunan Hiperkitap, herkesin eşit ve adil bir şekilde kültür hizmeti almasını sağlayarak bölgeler arasındaki dijital uçurumu kaldırılmayı, engelliler için engelsiz e-kütüphane sunmayı, kültür varlıklarını koruyup gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamayı ve Türkçe içerikli kaynakların akademik çalışmalarda daha fazla atıf almasına katkı sağlayarak ülkemize katma değer oluşturmaktayı amaçlamaktadır.

Ayrıca Hiperkitap dijital kütüphane platformunda kullanıcılar şahsa özel “e-kütüphanem” hesabını oluşturarak;

· Kendi kitaplıklarını oluşturabilir,
· Yayınları belli süreler ile ödünç alabilir,
· Yayınlar üzerinde not alabilir ve önemli görülen yerlerin altını çizebilir,
· Telif haklarına uygun olarak paylaşabilir,
· Mobil cihazlarında ödünç aldıkları yayınlara offline (çevrimdışı) ortamda ulaşabilirler.
'' Turkey's first and only Digital Library: Hiperkitap with thousands of eBooks in your pocket '

Hiperkitap, created by digitizing the books in printed media and transferring them to the e-library platform within a systematic; It is a Digital Library compatible with national and international library systems that combine many features such as automatic information, borrowing, creating a special library, taking notes and scientific writing. Hiperkitap works with Corporate Subscription system. Access is provided through subscribed institutions.

Hiperkitap has over 17,000 Turkish e-books of 300 publications in 28 main topics such as language-literature, history, philosophy, psychology, law, computer, environment, personal development, engineering-technology, economy-finance, medicine and business. and this number continues to increase every day.

Today, more than 100 universities in Turkey and the world, dozens of cultural centers and colleges close to a million users with Hiperkitap, everyone is equal and fair way digital divide is removed from the region by providing cultural services to take the offer unobstructed e-library for people with disabilities, It aims to create added value for our country by protecting its cultural assets and ensuring that it reaches the next generations and contributing more to Turkish sources.

In addition, by creating a personal "my e-library" account in the Hiperkitap digital library platform;

· You can create your own libraries,
· You can borrow publications for a certain period of time,
· Take notes on the publications and underline the important places,
· You can share in accordance with copyright,
· They can access the borrowed publications on their mobile devices offline.
Read more
Collapse
2.1
141 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Donma ve kapanma gibi bazı sorunlar giderilde.
Yeni kitap görüntüleme eklendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 2, 2020
Size
53M
Installs
10,000+
Current Version
2.1.1
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hiperlink Ltd. Şti.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.