HiperKitap

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

‘’Türkiye’nin ilk ve Tek Dijital Kütüphanesi : Hiperkitap ile binlerce e-kitap cebinizde’’

Hiperkitap, basılı ortamdaki kitapların dijitalleştirilerek bir sistematik dahilinde e-kütüphane platformuna aktarılması ile oluşturulan; otomatik bilgilendirme, ödünç alma, özel kitaplık oluşturma, not alma ve bilimsel yazım gibi birçok özelliği bir arada bulunduran ulusal ve uluslararası kütüphane sistemlerine uyumlu bir Dijital Kütüphanedir. Hiperkitap Kurumsal Abonelik sistemiyle çalışır. Abone olan kurumlar üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Hiperkitap’ta dil-edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, hukuk, bilgisayar, çevre, kişisel gelişim, mühendislik-teknoloji, ekonomi-finans, tıp ve işletme gibi 28 temel konu başlığında 300 yayıneyinin 17.000’den fazla Türkçe içerikli e-kitabı bulunmakta ve bu sayı hergün artmaya devam etmektedir.

Günümüzde Türkiye’de ve Dünyada 100’den fazla üniversite, onlarca kültür merkezi ve kolej’de bir milyona yakın kullanıcısı bulunan Hiperkitap, herkesin eşit ve adil bir şekilde kültür hizmeti almasını sağlayarak bölgeler arasındaki dijital uçurumu kaldırılmayı, engelliler için engelsiz e-kütüphane sunmayı, kültür varlıklarını koruyup gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamayı ve Türkçe içerikli kaynakların akademik çalışmalarda daha fazla atıf almasına katkı sağlayarak ülkemize katma değer oluşturmaktayı amaçlamaktadır.

Ayrıca Hiperkitap dijital kütüphane platformunda kullanıcılar şahsa özel “e-kütüphanem” hesabını oluşturarak;

· Kendi kitaplıklarını oluşturabilir,
· Yayınları belli süreler ile ödünç alabilir,
· Yayınlar üzerinde not alabilir ve önemli görülen yerlerin altını çizebilir,
· Telif haklarına uygun olarak paylaşabilir,
· Mobil cihazlarında ödünç aldıkları yayınlara offline (çevrimdışı) ortamda ulaşabilirler.
'' Turkey's first and only Digital Library: Hiperkitap with thousands of eBooks in your pocket '

Hyperkitap is created by transferring the books in the printed media to a systematic e-library platform by digitizing; It is a Digital Library compatible with national and international library systems which have many features such as automatic information, borrowing, creating special library, taking notes and scientific writing. Works with Hyperkitap Enterprise Subscription system. Access is provided through the subscriber institutions.

Hiperkitap has more than 17.000 e-books with 300 articles published in 28 key topics such as language, literature, history, philosophy, psychology, law, computer, environment, personal development, engineering-technology, economics-finance, medicine and business. and this number continues to increase every day.

Today, more than 100 universities in Turkey and the world, dozens of cultural centers and colleges close to a million users with Hiperkitap, everyone is equal and fair way digital divide is removed from the region by providing cultural services to take the offer unobstructed e-library for people with disabilities, It aims to protect the cultural assets and to reach future generations, and to contribute to the Turkish literature in the academic studies.

In addition, by creating a personal oluştur e-library platform account on the Hyperkitap digital library platform;

· Create their own libraries,
· Can borrow the publications for certain periods,
· Take notes on publications and underline important places,
· Share in accordance with copyrights,
· They can access the publications they borrowed on mobile devices in offline environment.
Read more
Collapse
3.1
10 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Kategori sayfasındaki hata düzeltildi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 14, 2019
Size
16M
Installs
1,000+
Current Version
1.1.2
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hiperlink Ltd. Şti.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.