Zamiluj si přírodu

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

V aplikaci naleznete nápady na hry zaměřené na posilování vztahu k přírodě. Společným jevem všech aktivit je minimum pomůcek, častěji však žádné pomůcky a zpravidla také malá náročnost na přípravu. Aplikace nabízí takové aktivity, ve kterých jde v prvé řadě o rozvíjení schopnosti soustředit pozornost na přírodu, uvědomovat si v ní detaily i celky, reflektovat její estetickou hodnotu a posílit její vnímání jako atraktivního místa.
Najdete tu hry a hříčky méně sofistikované i složité, ale vždy takové, jejichž prvotním cílem je prožitek, nikoliv konkrétní dovednost nebo konečný výrobek. Vybírali jsme jak aktivity pro každého, od malých dětí po dospělé, tak i náročnější a delší prožitkové hry pro využití třeba na táborech.
Jednotlivé hry jsou uspořádané tak, aby se daly třídit podle smyslu, který se ke vnímání přírody rozhodnete využívat (zrak, hmat, sluch, čich a chuť či kombinace), a podle živlu (oheň, země, voda, vzduch), kterému se chcete věnovat. Přednastavené jsou všechny smysly a živly. Vybrat si ale musíte prostředí (potok, rybník, les, louka, skála), specifikovat můžete počasí či denní dobu (noc, sníh a led, déšť) a roční období.
Náročným úkolem bylo dopátrat se u jednotlivých her a aktivit autorů. Často je s dětmi v přírodě hrajeme s obměnami desítky let a při průzkumu literatury pak neumíme zjistit, který autor aktivitu uvedl jako první.
Zásadními autory, kteří dodnes ovlivňují i českou environmentální výchovu v tématu senzitivity k přírodě, jsou Steve van Matre a Bruce Johnson a jejich Procházky po Zemi a pak Joseph Cornell a jeho bestseller Objevujeme přírodu. Jejich hry s nejrůznějšími obměnami s dětmi hrajeme už celá desetiletí. Podrobně popsané jsou právě v uvedených publikacích, proto na ně budeme odkazovat. Další nápady jsou z dílen Chaloupek, Rezekvítku, Lipky nebo SEVERu, jiné převzaté ze starších publikací.
Pokud chcete tento soubor her a fotek v papírové podobě, knížku Zamiluj si přírodu najdete v e-shopech chaloupky.cz a rezekvitek.cz.
In the application you will find ideas for games aimed at strengthening the relationship with nature. The common phenomenon of all activities is the minimum of aids, but more often no aids and usually also low preparation requirements. The application offers such activities, which are primarily about developing the ability to focus on nature, be aware of details and units, reflect its aesthetic value and strengthen its perception as an attractive place.
Here you will find games and games less sophisticated and complex, but always those whose primary goal is experience, not a specific skill or final product. We chose activities for everyone, from small children to adults, as well as more demanding and longer experiential games for use in camps.
The individual games are arranged so that they can be sorted according to the sense you choose to use to perceive nature (sight, touch, hearing, smell and taste or combinations), and according to the element (fire, earth, water, air) you want pay. All senses and elements are preset. However, you must choose the environment (stream, pond, forest, meadow, rock), you can specify the weather or time of day (night, snow and ice, rain) and the seasons.
The challenging task was to find the individual games and activities of the authors. We often play them with children in nature with changes for decades, and when we search the literature, we cannot find out which author mentioned the activity first.
The key authors who still influence Czech environmental education on the topic of sensitivity to nature are Steve van Matre and Bruce Johnson and their Walks on Earth, and then Joseph Cornell and his bestseller Discovering Nature. We have been playing their games with various variations with children for decades. They are described in detail in these publications, so we will refer to them. Other ideas are from the workshops of Chaloupek, Rezekvítek, Lipka or NORTH, others taken from older publications.
If you want this set of games and photos in paper form, you can find the book Love Nature in the e-shops chaloupky.cz and rezekvitek.cz.
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
December 20, 2020
Size
34M
Installs
1,000+
Current Version
1.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Rezekvítek z.s.
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.