Namaz Tesbihatı, Zikirmatik ve Dualar

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Program maddi bir beklenti olmadan hazırlanmıştır. Reklam içermemektedir.

İçindekiler;

* Zikirmatik
* Namaz Tesbihatı -uzun- (latin ve arapça)
* Ashab-ı Bedir -sesli-
* Şuheda-i Uhud
* Sabah ve Akşam Duaları ve Mealleri -sesli-
* Yemek Duası
* Sekine Duası (latin ve arapça) -sesli-
* Cevşen ve Meali
* Büyük Cevşen ve Meali

Tesbihât Zikir, anma-hatırlama ve insanın hayatı duyarak yaşaması ya da varlığın koridorlarında gezerken hemen her nesneden Allah'a ait bir mesaj alması demektir. Dil, beden ve vicdanla yerine getirilen bir vazife ve kulluk borcu olan zikir o kadar geniş olmalıdır ki, kalb ve diğer azalar zikrettiği gibi insanın hal ve tavırları da zikirden nasibini almalı ve onu görenlere de bir manâda zikir vesilesi olmalıdır. Bu kadar kapsamlı ve önemli olan zikrin ana unsurlarından birisi de tesbihtir. Tesbih, Allah'ı her arızadan, şaibeden , eksiklikten tenzih etmektir. Kur'ân'ın ifadesiyle bütün varlık, kendi özel dili ile sürekli O'nu anar, O'nu hatırlar. İnsan da kâinatı oluşturan varlıkların bu fıtri tespih korosuna iradesiyle katılarak Rabbini en güzel isimleri ile tesbih eder. "Bütün Varlığın Zikir Halkası Tesbihât" kitabında, genel olarak tesbih kavramı ve farz namazlardan sonra yapılan tesbihât anlatılıyor. Kalp ve ruhun gıdası olan tesbih bir yönüyle duadır. Duanın kabule en yakın olduğu zaman dilimi ise farz namazlarının hemen ardındaki zamandır. Kul, “Allahuekber” diyerek masivâ ile irtibatını kesmiş, okuduklarıyla marifet ufkuna yükselmiş, secdeleriyle Rabbine en yakın yere ulaşmış, duygu yüklü bir ruh atmosferine girmiş ve nefis henüz günah işlemeye fırsat bulamamıştır. Bu durumda yapılacak en güzel şey duaya sarılmak ve Rabbimizi tesbih etmektir.
(Yazı Alıntı : Bütün Varlığın Zikir Halkası Tesbihat - Prof.Dr. Abdülhakim Yüce)
The program has been prepared without financial expectations. It does not include advertising.

Contents;

* Zikirmatik
* Prayer tasbihat the -uzun- (Latin and Arabic)
* Companions of the Badr -sesli-
* Suheda-yl Uhudler
* Morning and Evening Prayer and Meal for -sesli-
* Food Prayer
* Sekine Prayer (roman and arabic) -sesli-
* Cevşen and Meali
* Large Cevşen and Meali

Tasbihat chant means of getting a message from God while visiting almost every object in remembrance-remembering and people's lives are due by the presence of live or hallway. Language, body and conscience instead of having a mission and serve debt brought dhikr should be so wide, heart and other decreases of people as chanting state and manners should also get their share of remembrance and should be glorifying the occasion in a sense to people who see it. It's one of the main factors is also extensive and important chanting praise. Rosary, God from every failure, from hearsay, is to beyond the shortcomings. all the assets of the Qur'an's words, he constantly with their own special language to master, he recalls. Human beings make up the universe of assets would glorify the Lord by joining the choir will this inherent rosary with the most beautiful names. "Zikr Ring tasbihat all assets" in the book, generally carried out after the obligatory prayers and glorify the concept tasbihat explained. food of prayer the rosary is a heart and soul that direction. The interval is the time now where the nearest accept the prayer behind the obligatory prayers. Kul, "Allahu Akbar," he cut off her contact with masivâ, what they've read up on the ingenuity horizon, reached the nearest place to the Lord with prostration, emotional entered into a soul atmosphere and yummy has not yet had a chance to sin. This is the most beautiful thing to do cling to prayer and to glorify our Lord.
(Writing Quote: Dhikr Ring tasbihat all assets - Prof. Abdülhakim Almighty)
Read more
Collapse
4.8
1,720 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

- Sekine sayacı uygulama kapanıp açılınca sıfırlanıyordu - düzetildi.
- Cevşen ve Büyük Cevşen deki "sayfa kaydedilsin mi" uyarısı düzeltildi.
- Zikirmatik içerisine yeni virdler eklendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 18, 2018
Size
14M
Installs
10,000+
Current Version
0.3.1
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Yaman Şehzade
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.