Bisorye

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Bisorye nedir?
Bisorye, bilinçli tüketicilerin hijyen standartları yüksek, güvenilir restoranları ve gıda işletmelerini kolayca bulabilmeleri için Prof.Dr. Özer Ergün tarafından tasarlanıp geliştirilmiş bir akıllı telefon uygulaması olup çeşitli üniversitelerden uzman bilim adamları ile Tüketici Başvuru Merkezi gibi çok sayıda sivil toplum örgütünün çözüm ortaklığı ile tüketicilerin kullanımına sunulmuştur.

Bisorye uygulamasında neler var ?

1.Uygulamayı ilk indirdiğinizde türkçe ve ingilizce dillerinden birini seçebilirsiniz.

2.Uygulamayı açtığınızda direkt ana sayfadaki hijyenik restoranların gösterildiği haritaya ulaşabilirsiniz .

3.Haritada merak ettiğiniz bir restoranın ismini yazarak bulabilir veya semte ve şehire göre de arama yapabilirsiniz.

4.Haritada görünen bi ikonlarından birine tıkladığınızda çıkan karede o restoranın ismini ve adres bilgilerini görürsünüz. Yine o karedeki detay butonunu tıklayarak restoranın gıda güvenliği derecesini, denetleyen kuruluşun ismini, son denetleme tarihini, denetim kriterlerini ve glutensiz, diyet, organik, vejeteryan yemek seçenekleri ile helal et ve alkollü içki gibi alternatif beslenme seçeneklerini görebilirsiniz .

5.Detaylar sayfasının altında yer alan ”Şikayet bildir“butonunu tıklayarak şikayet ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

6.Detaylar sayfasının en altında bulunan "Paylaş" butonu ile o restoranı arkadaşlarınızla paylaşabilir ve "Beni götür" butonunu tıklayarak ta Google haritasına bağlanıp yol tarifi alabilir, restoran hakkında detaylı bilgi edinebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

7.Ana sayfanın sağ üst köşesindeki “Ara butonuna“ basarak çıkan sayfada “Şehirlere göre“ hijyenik restoranların hangilerinin ve ne kadar sayıda olduğunu öğrenebilirsiniz.

8.Haritadaki filtrele ikonunu tıklayarak restoranları alternatif beslenme seçeneklerine göre de sınıflayarak haritada görebilirsiniz.

9.Ana sayfanın alt kısmındaki liste ikonu ile haritadaki restoranları listeleyebilir ve favori ikonu ile de daha önce favori olarak seçtiğiniz restoranların listesini görebilirsiniz.

10.Ayrıca Bisorye uygulaması ile dünyanın tanınmış birçok şehrindeki sevilen ve tercih edilen restoranları da kişisel önerilerimiz olarak haritada bulabilirsiniz.

11.Ana sayfanın altındaki ayarlar ikonu tıklandığında çıkan bölümlere tıklayarak : Bildirim alabilir, dilinizi değiştirebilir, profilinizi düzenleyebilir, üyeliğinizi silebilirsiniz.

12.Bildirim izni verdiğinizde haritaya yeni bir mekan eklendiğinde bildirim alarak haberdar olabilirsiniz..

13.Ayarlar sayfasının sağ üst köşesindeki çıkış yap ikonunu tıklayarak uygulamadan istediğiniz zaman çıkış yapabilirsiniz.

14.Restoran sahipleri Menüdeki Kurumsal hizmetleri tıklayarak üyelik, denetim,personel eğitimi ve gıda analiz başvurularında bulunabilirler.

15.Menü kısmında dilerseniz Bisorye projesi hakkında detaylı bilgi edinebilir, bizimle iletişime geçebilir, uygulamayı arkadaşlarınızla paylaşabilir veya puanlayabilirsiniz. Yine dilerseniz haritada görmek istediğiniz sevdiğiniz bir restoranı bize önerebilirsiniz.
What is Bisorye?
Bisorye, conscious consumers with high hygiene standards, reliable restaurants and food businesses to find easily Prof.Dr. It is a smart phone application designed and developed by Özer Ergün. It has been offered to consumers through the solution partnership of experts from various universities and numerous non-governmental organizations such as Consumer Application Center.

What's in biscuit application?

1.The first time you download the application you can choose between Turkish and English.

2.When you open the application directly on the main page you can access the map showing the hygienic restaurants.

3. You can find the name of a restaurant you are wondering on the map, or you can search by neighborhood and city.

4. When you click on one of the icons that appear on the map, you will see the name and address of that restaurant. You can see the food safety rating of the restaurant, the name of the supervisory organization, the last inspection date, the inspection criteria and the alternative nutrition options such as gluten-free, diet, organic, vegetarian food and halal meat and alcoholic drinks by clicking the detail button on that square.

5. Click the şikayet Report Complaint “button at the bottom of the Details page to submit your complaints and comments.

6.Details at the bottom of the page "Share" button with that restaurant you can share with your friends and "Take me" button by clicking on the Google map and get directions, you can get detailed information about the restaurant and make reservations.

7. By pressing the kö Search button indeki in the upper right corner of the main page, you can find out which of the hygienic restaurants are kadar by cities ve and how many.

8.You can see restaurants on the map by classifying them according to alternative nutrition options by clicking on the filter icon on the map.

9.You can list the restaurants on the map with the list icon at the bottom of the main page, and you can see the list of restaurants you have previously chosen as favorite with the favorite icon.

10.You can also find popular and preferred restaurants in many famous cities of the world with Bisorye application as our personal recommendations on the map.

11.After clicking the settings icon at the bottom of the main page, you can click on the sections that appear: You can receive notification, change your language, edit your profile, delete your membership.

12.When you give notification permission, you can be notified when a new place is added to the map.

13.You can exit the application at any time by clicking the sign out icon in the upper right corner of the Settings page.

14.Restaurant owners can apply for membership, inspection, personnel training and food analysis by clicking the Corporate services in the menu.

You can get detailed information about Bisorye project, contact us, share the application with your friends or rate it. Again, if you want to see a map you can recommend us your favorite restaurant.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Küçük hatalar giderildi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 18, 2021
Size
30M
Installs
1,000+
Current Version
1.1.2.5
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Prof. Dr. Özer Ergün
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.