İslami Bilgi Yarışması

7,543
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

----- İslami Bilgi Yarışması -----

İslami konularda kuran, hadis , peygamberin hayatı gibi bir çok çeşitli konularda kendinizi deneyebileceğiniz bir bilgi yarışmasıdır. Allah,Kuran,Hz. Muhammed Sav. , Sahabeler, Namaz,Oruç ,Genel Kültür gibi bir çok kategoride farklı sorularla bilginizi sınayabilirsiniz.

Hem bilgilerinizi test edeceğiniz hem de güzel vakit geçirebileceğiniz eğlenceli bir uygulama.

Zamana karşı yarışın. Ne kadar hızlı çözerseniz o kadar fazla puan alırsınız. Böylece en yüksek puanlar bölümüne adınızı kaydedebilirsiniz.


*** Uygulamam Özellikleri ***

* Puan kaydetme ve yüksek puanları listeleme
* Sade ve hoş tasarım
* Animasyonlu geçişler
* Uyarı sesleri


----- Kurallar -----

* Yarışma boyunca toplam 20 adet soru sorulur.

* Eğer yanlış bir cevap verilirse yarışma biter.

* Her soruyu cevaplamanız için 40 saniye süre vardır. Bu süre biterse yarışma biter.

* Her doğru cevaptan başlangıç olarak 50 puan ilerledikçe puan 50 artar ( örneğin ilk soru 50 puan değerinde, 5. soru 250 puan değerindedir ) ve kalan her saniye için de 20 puan kazanırsınız. Ayrıca eğer soruyu 10 saniye içinde doğru cevaplarsanız ekstra 50 puan daha kazanırsınız. Yani ne kadar hızlı cevaplarsanız o kadar fazla puan alırsınız.

* Yarışma sonunda puanınızı kaydedebilirsiniz. Eğer puanınız yüksekse yüksek puanlar bölümünde listelenir.

* Yüksek puanlar kısmında en yüksek 50 kişinin puanı yayınlanır.

* Eğer soru uzunsa ve bazı şıklar görünmüyorsa soruyu aşağı yukarı kaydırabilirsiniz.

* Uygulamayı ilk açtığınızda sizden bir isim isteyecektir. Puanınız bu yarışmacı adıyla kaydedilecektir. Ayarlar kısmından bu ismi değiştirebilirsiniz.

* Soru konuları karışıktır. Herkesin cevaplayabileceği basit sorular da , az kişinin cevaplayabileceği zor sorular da bulunmaktadır.

-------tags----
Dini Bilgi Yarışması , dini bilgiler , dini bilgi , bilgi , bilgi yarışması , test , dini test , dini test yarışması , test yarışması , test uygulaması , islami bilgi yarışması , islami bilgiler , islami test , İslam , religion , Islamic knowledge quiz , Islamic religious , quiz , yarışma , dini bilgi yarismasi , islami bilgi yarisması
Islamic Quiz ----- -----

Islamic issues Quran, Hadith, the Prophet's life on various topics such as quiz is that you can try yourself. Allah, the Qur'an, the Prophet. Muhammad Sav. , Companions, Prayer, Fasting, with different questions in categories such as general culture can test your knowledge.

'll Be testing both information as well as a fun application you can have a good time.

Race against time. How quickly you solve, the more points you receive. Thus, you can record your name in the high scores section.


Application Features *** ***

* Rate saving and high scores list
* Simple and nice design
* Animated transitions
* Warning tones


----- Rules -----

* Throughout the competition, a total of 20 questions.

* If an incorrect answer is given contest ends.

* Up to 40 seconds to answer each question is time. If after this time the contest ends.

* Each correct answer moves from the starting points of 50 points in 50 increases (for example, the first question worth 50 points, 5 questions are worth 250 points) and you can earn 20 points for each remaining second. Also if your question within 10 seconds if you answer correctly will earn an extra 50 points higher. So how much faster if you answer, the more points you receive.

You can save your score at the end of the competition. If your score is higher high scores are listed in the section.

* High scores 50 people at the highest scores will be posted.

* If your question does not appear on some snazzy question is long and you can scroll up and down.

* When you first open the application you will want a name. Your score will be recorded with the name of the competitor. You can change this name from the Settings section.

* Question topics are mixed. Anyone able to answer simple questions, the less people are able to answer the tough questions.

------- Tags ----
Religious Knowledge Quiz, religious knowledge, religious knowledge, information, quiz, test, religious test, the religious test quiz, test quiz, test application, islamic quiz, islamic information, islamic testing, Islam, religion, Islamic knowledge quiz, Islamic religious , quizzes, contests, religious information, contest, contest information islami
Read more
4.2
7,543 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

+ Yüksek Puanlar bolumu aktifleştirildi.
+ Puanlarınız oyun sonu otomatik olarak kaydedilir.
+ Yeni tasarım
+ Bazı kolaylaştırıcı seçenekler eklendi.
Read more

Additional Information

Updated
February 9, 2016
Size
4.7M
Installs
500,000+
Current Version
8.2
Requires Android
2.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ferhat Erbil
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.