Psikoloji Sözlüğü

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Ülkemizde çok sayıda İngilizce eğitim verilen psikoloji bölümü bulunmakta, öğrenciler, uygulama alanlarına çıktıklarında terimlerin Türkçe karşılıkları konusunda sorun yaşamaktadırlar. Psikolojinin uluslararası alan yazını İngilizce’dir. İngilizce yayın izleyen öğrencilerle Türkçe eğitim yapan üniversitelerdeki akademisyenler ise İngilizce terimlerin Türkçe karşılıkları konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Psikoloji Sözlüğü uygulaması bu sıkıntıları, İngilizce psikoloji terimlerinin Türkçe karşılıklarını içeren bir kaynak olarak çözmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, psikoloji bilimine olan ilgi giderek artmakta, farklı meslek alanlarından gelen kişiler psikoloji ile ilgili yayınlar okumakta, etkinlikler izlemektedirler. Bu gibi kişiler okudukları eserlerde ya da izlediği etkinliklerde geçen psikoloji terimlerinin ne anlama geldiğini bilmek istemektedir. Aynı talep, psikoloji lisans öğrencilerinden de gelmektedir. Psikoloji Sözlüğü bu talepleri, İngilizce terimlerin Türkçe karşılıklarına ek olarak, terimlerin tanımlarını da vererek karşılamaktadır.

Psikoloji Sözlüğü’nün temel hedef kitlesi, psikoloji eğitimi alan öğrenciler, uzmanlık alanı ya da mesleği psikoloji olmayan ancak psikoloji yayın ve etkinliklerini izleyen kişilerdir. Bu hedef kitle nedeniyle, sözlükteki tanımlar yüksek akademik düzeyde değil, "kolej" düzeyinde, okuyucuyu yormayacak bir kapsam ve uzunlukta tutulmuştur.

Psikoloji Sözlüğü’nde, İngilizce terimler için, ülkemizde kullanılmakta olan Türkçe karşılık ya da karşılıklar; terimin sözlük formatında verilen tanımı/tanımları; terimle ilişkili olan ve terimin karşılaştırılması gereken diğer terimler verilmektedir. İnternet okuyucusu bu ek terimleri tıklayıp diğer terimleri de okuduğunda, sözlüğe girmesine neden olan terim hakkında etraflı bilgi edinebilecektir. Sözlükte, örneğin “özümseme” terimi verildiğinde, internet okuyucusu ilişkili terim olarak “bilişsel gelişim” terimine; farklı terim olarak da “uzlaştırma” terimine yönlendirilmektedir.
In our country there are many in the psychology department of English education, students, the application of terms when they are experiencing problems with Turkish counterparts. international field of psychology and English literature. The following English publications in Turkish education students and academics in the universities is experiencing difficulties the Turkish counterparts of the English term. Psychology Dictionary application these problems, solves psychology as a source of Turkish equivalents for the English terms.

our country as well as in the world, increasing interest in the science of psychology, people from different professional fields are reading publications about psychology, are watching events. Such people are in the works they read or watch the activity in the past wants to know what it means psychology terms. The same demand comes also from psychology undergraduates. Dictionary of Psychology these demands, in addition to the Turkish equivalent of the English term, giving meets the definitions of terms.

The main target audience of Psychology Glossary, psychology, education, students, non-specialized field or profession of psychology, but people are watching their psychology publications and events. Due to this audience, not in the dictionary defines a high academic level, "college" level is kept at a scope and length will not tire the reader.

Psychology dictionary, for terms in English, Turkish money or money that are being used in our country; The definition given in the dictionary format / definitions of terms; It is other terms associated with the term, and the term should be compared. Internet readers also read other terms when clicking on these additional terms, will be able to obtain comprehensive information about the terms that led to the dictionary entry. In the dictionary, such as "assimilation" Given the terms, terms related to Internet readers as "cognitive development" refers to; Unlike the term "settlement" it is directed to the query.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Offline veritabanı ve online arama özelliği geliştirilmiş, görsel iyileştirmeler yapılmış sürüm.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 1, 2018
Size
59M
Installs
5,000+
Current Version
1.7
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Neurometrika-Tech
Developer
Mustafa Memal Mh Dumlupinar Blv Tepe Prime No 266 C Blok No 90 Cankaya Ankara Turkey
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.