1.Sınıf Bilsem Sınavı

Everyone
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Çocuğum Zeki Mi?
MEB Bilsem Grup Tarama Sınavına Hazırlık Uygulaması olarak 1.sınıf öğrencilerine yönelik 15 adet deneme sınavı hazırladık. Bu deneme sınavlarında metin içeren soruları barındırmadık.Böylece daha başarılı bir ölçme değerlendirme imkanı sunduk.
Kaliteli grafik tasarımları ve basit arayüzü ile reklamsız deneme çözerek daha iyi odaklanabileceksiniz sorulara.
Sınavlarınızda başarılar dileriz.
Bilsem Hazırlık uygulaması ile çocuğunuz zeki mi öğrenin.

BİLİM VE SANAT MERKEZİ (BİLSEM) NEDİR?
Bilim ve Sanat Merkezi, örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel yetenek (zihinsel), görsel sanatlar veya müzik alanında özel yetenekli olduğu uzmanlar tarafından tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için okul saatleri dışında destek eğitimi vermek üzere açılmış olan bağımsız bir özel eğitim kurumudur.
Bilim ve Sanat Merkezleri örgün okullara alternatif bir eğitim kurumu değil, örgün eğitim kurumlarını destekleyici bir eğitim kurumudur.

BİLİM VE SANAT MERKEZİ´ NE HANGİ SINIFLARDAN ÖĞRENCİ ALINMAKTADIR?
Bilim ve Sanat Merkezi’ ne hangi sınıf seviyelerinden öğrenci alınacağı, her yıl Bakanlıkça belirlenmektedir. Bakanlık kararı doğrultusunda 2016-2017 yılında ilkokul 1,2 ve 3. sınıflardan tanılama yapılmıştır.

BİLSEM ÖĞRENCİ ALIM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
Bilim ve Sanat Merkezlerine alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek amacıyla her yıl Bakanlıkça belirlenen tanılama takvimi çerçevesinde, Bakanlıkça belirlenen sınıf seviyelerinden öğrenciler, Bakanlıkça hazırlanan gözlem formları kullanılarak e-okul üzerinden sınıf öğretmenlerince genel yetenek (zihinsel), görsel sanatlar veya müzik alanında özel yetenekli adayı olarak gösterilir.
Aday olarak gösterilen öğrenciler, Bakanlıkça belirlenen bir tarihte, Bakanlıkça hazırlanan grup tarama sınavına alınır.
Grup tarama sınavı sonuçlarına göre Türkiye genelinde Bakanlıkça her yıl her sınıf seviyesi için belirlenen baraj puanlarını geçen öğrenciler sertifikalı uzmanlar tarafından bireysel incelemeye alınır. Bireysel incelemede öğrencilere geçerli, güvenilir ve standart bir zeka testi uygulanır.
Görsel Sanatlar ve/veya müzik yetenek alanında aday gösterilen ve grup tarama sınavı sonuçlarına göre görsel sanatlar ve müzik yetenek alanları için her yıl Bakanlıkça belirlenen baraj puanlarını geçen öğrenciler İl Tanılama Komisyonu tarafından görsel sanatlar ve/veya müzik yetenek alanında bireysel incelemeye alınır.
Her üç alanda yapılan bireysel inceleme sonuçlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce her sınıf seviyesinde ve her yetenek alanı için belirlenen Türkiye barajını geçen öğrencilerin Bilim ve Sanat Merkezine kayıtları yapılır.
https://icons8.com/ for icons special tnx.
Is my child clever?
We prepared 15 practice exams for 1st grade students as the Preparation Application for MEB Bilsem Group Screening Exam. We did not include questions with text in these trial exams.
You'll be able to focus on better questions by solving ad-free trial with quality graphic designs and simple interface.
We wish you success in your exams.
Find out if your child is clever with the Prep app.

WHAT IS THE SCIENCE AND ART CENTER (BİLSEM)?
The Center for Science and Arts is an independent private school opened to provide support training outside of school hours to students who are recognized by special talents in general talent (mental), visual arts or music, attending formal education institution.
Science and Art Centers are not an alternative educational institution to formal schools, but an educational institution that supports formal education institutions.

SCIENCE AND ART CENTER - WHAT CLASSES ARE STUDENTS TAKING?
Each year, the Ministry determines which grade levels students will be admitted to the Science and Art Center. In line with the decision of the Ministry, in 2016-2017, diagnoses were made in primary schools 1,2 and 3.

HOW DOES THE BILSEM STUDENT PROCESS PROCESS?
In order to determine the special talented students to be admitted to Science and Art Centers, students from the grade levels determined by the Ministry within the framework of the diagnostic calendar determined by the Ministry each year, using the observation forms prepared by the Ministry as general talent (mental), visual arts or music as special talent candidate in the field of visual arts or music. It is shown.
Students who are nominated as candidates are taken to the group screening exam prepared by the Ministry on a date determined by the Ministry.
Students who pass the threshold scores determined for each grade level each year, according to the Ministry in Turkey Group screening test results to individual examination by certified experts. In the individual examination, a valid, reliable and standard intelligence test is applied to the students.
Students who are nominated in the field of visual arts and / or music talent and who pass the dam scores determined by the Ministry for visual arts and music talent fields according to the results of the group screening exam are taken to the individual examination in visual arts and / or music talent field by the Provincial Diagnostic Commission.
According to all three areas made individual examination of the Ministry of Education Special Education and Guidance Services General Directorate for each grade level and the designated Turkey dams for every ability of the students are enrolled in the Arts and Sciences Center.
https://icons8.com/ for icons special tnx.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

- İlgili uygulama ile bağlantı kuruldu.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
December 28, 2019
Size
19M
Installs
50,000+
Current Version
1
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
rMc
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.