Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

UND, 1974 yılında Türkiye kara nakliye sektörünün her türlü sorununu ulusal ve uluslararası platformda çözmek amacıyla bir araya gelen sektör temsilcileri tarafından bir meslek örgütü kimliğiyle kurulmuştur. Aradan geçen yıllarda dünyaya hakim olan küresel ekonomi düzeni, hem Türkiye ekonomisini hem de kara nakliyesi sektörünü değiştirmiş ve sektör Türkiye’nin dikkat çekici gelişme gösteren sektörlerinden biri haline gelmiştir.

Değişen dünyaya hakim olan küresel ekonomi UND'nin de yapısını değiştirmiştir. Değişen yapısıyla UND sıradan bir mesleki örgüt kimliğinden vazgeçmiş, kimliğini 2001 yılında yeniden tanımlamıştır.

2001 yılında yapılan Olağan Genel Kurul seçimlerinde, EFQM Mükemmellik Modeli‘ne dayalı katılım esaslı yönetim modelini üyelere sunarak, sektördeki değişim beklentisine cevap veren Ömer Çetin Nuhoğlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Üyelerinin sahip olduğu güçle niceliksel liderliğini, niteliksel liderlikle bütünleştirmeyi hedefleyen UND faaliyetlerini etkinleştirmek ve ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet ağını geliştirmek için üyelerinin ihtiyaçları ve beklentilerine uygun bir organizasyon modeli oluşturmuştur.

UND’nin var oluş sebebi ile ilgili ana ilkelerin oluşturulmasından sorumlu Yönetim Kurulu, ana ilkeleri uygulamaya dönüştürecek olan ve UND’nin motoru olarak tanımlanabilecek İcra Kurulu, ana ilkelerin, UND’nin tüm hedef ve ilkelerinin tüm ülkeye ve hatta dünyaya yayılımını sağlayacak olan temsilcilikler, sorunları yönetime katılarak çözen gönüllüler olan Çalışma Grupları, organizasyon çatısını oluşturmuşlardır.

İcra Kurulu yürütmeden sorumlu iken, UND üyelerinin de icraya katılım süreci başlatılmıştır. Sektörün her bir sorununu çözmeye ya da hedefine ulaşmayı sağlayacak çalışma grupları oluşturulmuş ve gönüllü üyelerin bu çalışma gruplarında aktif olarak “icra”nın içinde yer alması sağlanmıştır. Çalışma grupları UND’de “şeffaf ve katılımcı” yönetim modelinin oluşmasına da temel teşkil etmiştir.

UND’de merkeziyetçi değil, yerinden yönetim anlayışı benimsenmiştir. Bu nedenle, 12 bölge temsilciliği organize edilmiştir. Organizasyonun sektörün dinamikleri yönünde şekil alması amacı ile Hedeflerle Yönetim benimsenmiş ve stratejileri hayata geçirecek tüm projeler, profesyonel bir kadroya sahip organizasyon ile yönetilir duruma gelmiştir.

3.5 milyar dolar yatırımı olan ve yan sektörleri ile birlikte yaklaşık 300.000 kişiye istihdam sağlayan sektörün 940 üyeli öncü kuruluşu olan UND’nin %90’ını temsil ettiği uluslararası karayolu nakliye sektörü toplam ihracatımızın değer bazında yaklaşık % 53’ünü taşımaktadır. Bu faaliyetleri ile her yıl 3-3.5 milyar dolar katma değer sağlamaktadır.

Türk taşımacılarının taşıma yaptıkları ülke sayısı her geçen gün artarken, karayolu taşımacılığı çevre, siyasal vb. nedenlerle her geçen gün daha karmaşık bürokratik bir çarka tabi olmaktadır. İşte, bu nitelikteki bir sektörün temsilcilerine hizmet vermekle yükümlü olan UND bu nedenle vizyonunu ‘Türkiye’de ve dünyada örnek-önder sektör kuruluşu olmak’ olarak revize etmiştir. Çünkü UND üyeleri sadece Türkiye’nin dış ticaretini değil “dünya dış ticaretini” taşımayı hedeflemiştir. Son yıllarda da UND’nin girişimleriyle üçüncü ülkeler arası taşımalarda Türk taşımacılarının payı artmıştır.
UND was founded in 1974 in Turkey to all kinds of problems in the land transport sector with a professional organization identity by industry representatives came together to solve national and international platforms. In the intervening years, the global economy dominated the world order were both Turkey's economy has changed the land transport sector and the industry sector, which has become one of Turkey's remarkable progress.

The global economy that dominates the changing world has also changed the structure of UND. With its changing structure, UND gave up its ordinary professional organization identity and redefined its identity in 2001.

In the Ordinary General Assembly elections held in 2001, Ömer Çetin Nuhoğlu, who responded to the expectations of change in the sector, by presenting the participation based management model based on the EFQM Excellence Model to the members, assumed the position of Chairman of the Board.

Aiming to integrate its members' quantitative leadership and qualitative leadership with the power it possesses, UND has created an organization model that meets the needs and expectations of its members in order to activate its activities and develop its service network at the national and international level.

The Board of Directors responsible for the establishment of the main principles related to the reason for the existence of UND, the Executive Board, which will translate the main principles into practice and which can be defined as the engine of UND, and the representative offices that will ensure the spread of the main principles, all goals and principles of UND to the whole country and even the world, Working Groups, who are volunteers who solve problems by participating in management, have formed the organizational framework.

While the Executive Board was responsible for the executive, the participation process of UND members was also initiated. Working groups were created to solve every problem of the sector or to reach its target, and volunteer members were actively involved in the "execution" in these working groups. Working groups also formed the basis for the formation of a “transparent and participatory” management model at UND.

UND is not decentralized but decentralized. For this reason, 12 regional representative offices were organized. With the aim of organizing the organization in the direction of the dynamics of the sector, Goals Management has been adopted and all projects that will realize the strategies have been managed with an organization with a professional staff.

The international road transport sector, which has a 3.5 billion dollar investment and employs approximately 300,000 people together with its subsidiary sectors, represents 90% of UND, the leading company with 940 members, and carries approximately 53% of our total exports on value basis. With these activities, it provides 3-3.5 billion dollars of added value every year.

While the number of countries that Turkish transporters carry is increasing day by day, road transport is increasing in terms of environment, politics, etc. For reasons, it is subject to a more complex bureaucratic wheel every day. Here, UND sector representatives who are obliged to serve a vision of this nature therefore a "model leaders in the world and Turkey-sector organizations to become 'as revised. Because UND not only the members of Turkey's foreign trade "world trade" has been aiming to move. In the recent years, the share of Turkish carriers in the transportation between third countries has increased with the initiatives of UND.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Hatalar giderildi.
Bildirim özelliği eklendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 23, 2021
Size
23M
Installs
1,000+
Current Version
1.0.2
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Verisay Bilgi Teknolojileri
Developer
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknopark Alanı D2 Blok No : 105 Esenler / İstanbul / Türkiye
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.