Kayseri Mobil Ulaşım

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kayseri Mobil Ulaşım uygulaması yeni tasarım ve özellikleri ile yenilendi.
Kayseri Mobil Ulaşım ile toplu ulaşımda ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere akıllı telefonunuzdan istediğiniz zaman anlık olarak ulaşabilirsiniz.
Uygulama üzerinden dilediğiniz an, istediğiniz durağa ait otobüs güzergâh bilgilerine, varış saatlerine anlık olarak ve otobüse ait konumu cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz.
Yeni Özellikler:
Kullanıcının konumuna göre etrafında yer alan durakları liste ve harita olarak görüntülenirken durağın kullanıcıya olan uzaklığı, durağın yönü ve duraktan hangi hatların geçtiği bilgisi verilir.
Kullanıcılar sıklıkla kullandığı Durak ve ya Toplu ulaşım hattını kişiselleştirme özelliği ile tek tuşla Favoriler bölümünden erişebilir.
Kullanıcılar herhangi bir durağı seçtiklerinde o duraktan geçen toplu ulaşım araçlarının hat bilgilerine erişebilir.
Kullanıcılar bir aracın kaç dk sonra ilgili durağa geleceği bilgisine erişebilir. Dk bilgileri her bir araç için gideceği yöndeki tüm duraklar için ayrı ayrı ve mevcut hız ve geçmişe yönelik trafik yoğunlukları göz önüne alınarak dinamik olarak hesaplanır.
Herhangi bir hat seçildiğinde o hatta ait olan tüm araçların ana duraklardan kalkış saatlerine erişilebilir.
Kullanıcılar bir hat seçtiğinde ise ilgili hattın geçtiği tüm durakları sırası ile liste olarak görüntüleyebilir. Liste üzerinde hat üzerinde eğer otobüs var ise aracın hangi durakta olduğu, kullanıcının ise hangi durağa yakın olduğu bilgisi bu ekranda görüntülenir. Kullanıcı ekran üzerinden gelecek otobüsleri ve kaçırdığı otobüsleri görüntüleyebilir.
Kullanıcılar bir hat seçtiğinde ise ilgili hattın geçtiği tüm durakları sırası ile harita olarak görüntüleyebilir. Kullanıcı ekran üzerinden gelecek otobüsleri ve kaçırdığı otobüsleri görüntüleyebilir.
Harita üzerinde hatta ait tüm araçların konumu gösterilir.
Alarm Kurma
Kullanıcılar otobüse binmek için durakta bekleyerek zaman kaybetmek yerine Ev ya da İş yerinde alarm kurarak zamanlarını daha efektif kullanabilirler. Uygulamada kullanıcı durağa yürüme süresini belirttir. Otobüs bu süre içerisinde durağa yaklaştığında kullanıcıya haber verilir.

Hat Durak arama
Kullanıcılar ilgilendikleri durak ya da hattı arama kısmına yazarak sorgulayabilir ve erişebilir.
Yabancı Dil Desteği

Uygulama İngilizce ve Arapça dillerini desteklemektedir.
Dinamik araç durak takibi

Harita üzerinde ilgili hatta ait araçların anlık olarak yer değiştirmesi görüntülenerek, kullanıcıların aracın yaklaşmasını canlı olarak takip edebilmesi sağlanır.
Görme Engelli Desteği

Salla-Güncelle özelliği ile kullanıcı telefonunu sallayarak durak bilgilerini güncelleyebilir. Erişilebilirlik özelliğini aktive eden görme engelli kullanıcıların sesli olarak uygulamayı kullanabilmesi sağlanır. Bu kapsamda kullanıcılar uygulama menüleri arasında seslendirmeleri takip ederek otobüs bilgilerini öğrenebilir.
Nasıl Giderim Farklı seçeneklerde rota listeleme

Kullanıcılara nasıl giderim toplu ulaşım arama motoru üzerinden tüm toplu ulaşım alternatifleri analiz edildikten sonra en optimum rotalar listelenerek en çok tercih edilen rotalar öneri olarak sunulur.
Nasıl Giderim Rota Detayının Açıklamalı Gösterimi

Kullanıcılar herhangi bir rotayı seçtiklerinde detayında ilgili rota kapsamında hangi durağa yürümeleri gerektiği ve ne kadar sürede yürüyeceği bilgisi, duraktan hangi hatta bineceği, otobüsten hangi durakta ineceği bilgisi detaylı olarak verilir.

Nasıl Giderim Rota detayının harita üzerinde görüntülenmesi

Kullanıcılar dilerse toplu ulaşım ile gidecekleri rotanın detayını harita üzerinde de görüntüleyebilir.

Zamana göre rota sorgulama

Kullanıcılar farklı gün ve saatte çıkmak istediklerinde sadece ilgili tarihi girerek de o tarihe özel rota önerisi alabilirler.

Öneri ve İsteklerin Alınması

Kullanıcılar uygulamalar üzerinden araç ve Hat seçimi yaparak öneri ve şikâyetlerini iletebilir.
Kayseri Mobile Access application has been updated with a new design and features.
Kayseri when you want your smartphone all the information you need can be found in public transport with mobile Transportation instantaneously.
Practice whenever you want out, you want to stop the bus of route information, the location of the bus arrival time instant and you can follow your mobile phone.
New Features:
Located around the user's location based on the distance from the stop list and the map is displayed as the user stops, now that knowledge of which direction and stop at the stop line is given.
Users with the personalization and stop or use public transportation lines that often one-touch access to the Favorites section.
Users can access to the public transport lines that stop passing any information they have chosen to stop.
Users can access information about the next stop after a few minutes the car. Dk information dynamically calculated separately and considering the current speed of traffic for the past and for all pauses for each vehicle in the direction to go.
Any line selected when it is even accessible by car from all the ana durak on the departures.
Users can view all that is related with the line now stops as well as a select list when the line. If the vehicle is on the line on the list if there are bus stops which are, as close to the user's knowledge which stops while this screen is displayed. Users can view screen will come out of the bus and missed the bus.
Users can view the map with all stops as well as the line passes about when a select line. Users can view screen will come out of the bus and missed the bus.
even on the map of the location of all vehicles are shown.
Arming
Users instead of losing time waiting at the bus stop to catch the bus home or they can use their time more effectively by establishing workplace alarms. In practice, the user stops walking and specify the duration. When the bus approached the stop during this period will be notified to the user.

Line Stop search
Users can query their interest stop line or typing in the search of and access.
Foreign Language Support

Application supports English and Arabic.
Dynamic tracking vehicle stop

Even as instantaneous displacement of the vehicle on the map by displaying relevant, provide the means to approach users can follow live.
Visually Impaired Support

Salla-Update feature can update the information stops shaking the phone users. seeing that activate the Accessibility feature is made to use the application as a voice of disabled users. In this context, users can learn the details of the bus by following the voice application menus.
How to arrive at different routes listing options

All public transport over public transport alternatives to search engine users how to go after analyzing the most optimal route recommendations are listed and presented as the most preferred routes.
How do I go the route of the Annotated Detail Views

Users that any route to choose when they covered details on the relevant route which stops need to walk and how long it takes to walk that knowledge, which even will ride the station, information is given in detail will descend on which stops the bus.

How to appear on the map of my route detail Expenses

Users can also view on a map if you wish the details of the route will go with public transportation.

According to the interrogation flying time

Users can also receive specific suggestions that date they want to go a different route just by entering the relevant date, day and hour.

Receiving Requests and Suggestions

Users making tools and applications out of line selection can transmit suggestions and complaints.
Read more
Collapse
2.5
423 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Hata düzeltmeleri, performans iyileştirmeleri.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
July 7, 2020
Size
7.1M
Installs
10,000+
Current Version
2.6.5
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
KAYSERİ ULAŞIM A.Ş
Developer
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 9. Cadde No:2 Melikgazi/Kayseri, Türkiye
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.