Kayseri Ulaşım

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kayseri Ulaşım uygulaması yeni tasarım ve özellikleri ile yenilendi.
Kayseri Ulaşım ile toplu ulaşımda ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere akıllı telefonunuzdan istediğiniz zaman anlık olarak ulaşabilirsiniz.
Uygulama üzerinden dilediğiniz an, istediğiniz durağa ait otobüs güzergâh bilgilerine, varış saatlerine anlık olarak ve otobüse ait konumu cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz.
Özellikler:
Kullanıcının konumuna göre etrafında yer alan durakları liste ve harita olarak görüntülenirken durağın kullanıcıya olan uzaklığı bilgisi verilir.
Kullanıcılar sıklıkla kullandığı Durak ve ya Toplu ulaşım hattını kişiselleştirme özelliği ile tek tuşla Favoriler bölümünden erişebilir.
Kullanıcılar herhangi bir durağı seçtiklerinde o duraktan geçen toplu ulaşım araçlarının hat bilgilerine erişebilir.
Kullanıcılar bir aracın kaç dakika sonra ilgili durağa geleceği bilgisine erişebilir. Dakika bilgileri her bir araç için gideceği yöndeki tüm duraklar için ayrı ayrı ve mevcut hız ve geçmişe yönelik trafik yoğunlukları göz önüne alınarak dinamik olarak hesaplanır.
Herhangi bir hat seçildiğinde o hatta ait olan tüm araçların ana duraklardan kalkış saatlerine erişilebilir.
Kullanıcılar bir hat seçtiğinde ise ilgili hattın geçtiği tüm durakları sırası ile liste olarak görüntüleyebilir. Liste üzerinde hat üzerinde eğer otobüs var ise aracın hangi durakta olduğu, kullanıcının ise hangi durağa yakın olduğu bilgisi bu ekranda görüntülenir. Kullanıcı ekran üzerinden gelecek otobüsleri ve kaçırdığı otobüsleri görüntüleyebilir.
Kullanıcılar bir hat seçtiğinde ise ilgili hattın geçtiği tüm durakları sırası ile harita olarak görüntüleyebilir. Kullanıcı ekran üzerinden gelecek otobüsleri ve kaçırdığı otobüsleri görüntüleyebilir.
Harita üzerinde hatta ait tüm araçların konumu gösterilir.

Alarm Kurma
Kullanıcılar otobüse binmek için durakta bekleyerek zaman kaybetmek yerine Ev ya da İş yerinde alarm kurarak zamanlarını daha efektif kullanabilirler. Uygulamada kullanıcı durağa yürüme süresini belirttir. Otobüs bu süre içerisinde durağa yaklaştığında kullanıcıya haber verilir.

Hat Durak arama
Kullanıcılar ilgilendikleri durak ya da hattı arama kısmına yazarak sorgulayabilir ve erişebilir.
Dinamik araç durak takibi
Harita üzerinde ilgili hatta ait araçların anlık olarak yer değiştirmesi görüntülenerek, kullanıcıların aracın yaklaşmasını canlı olarak takip edebilmesi sağlanır.
Kayseri Transportation application has been renewed with new design and features.
With Kayseri Transportation, you can instantly access all the information you will need in public transportation whenever you want from your smartphone.
You can follow the bus route information, arrival times and the location of the bus instantly from your mobile phone at any time through the application.
Specifications:
According to the location of the user, the stops around it are displayed as a list and map, while the distance of the stop to the user is given.
Users can access the Favorites section with a single button with the feature of customizing the stop or public transportation line that they frequently use.
When users select any stop, they can access the line information of public transportation vehicles passing through that stop.
Users can access the information that a vehicle will arrive at the relevant stop in minutes. Minute information is calculated separately for all stops in the direction of each vehicle and dynamically taking into account the current speed and historical traffic densities.
When a line is selected, the departure times of all vehicles belonging to that line can be accessed from the main stops.
When users select a line, they can view a list of all stops that the relevant line passes through. If there is a bus on the line on the list, the information on which stop the vehicle is at and which stop the user is close to is displayed on this screen. The user can view the coming buses and the buses they missed on the screen.
When users select a line, they can view all the stops where the relevant line passes as a map, respectively. The user can view the coming buses and the buses they missed on the screen.
The location of all vehicles belonging to the line is displayed on the map.

Set an Alarm
Instead of wasting time waiting at the bus stop to get on the bus, users can use their time more effectively by setting an alarm at home or at work. In practice, the user specifies the walking time to the station. The user is notified when the bus approaches the station within this period.

Line Stop Search
Users can query and access the stop or line they are interested in by typing in the search section.
Dynamic vehicle stop tracking
The instant displacement of the vehicles belonging to the relevant line is displayed on the map, enabling users to follow the approach of the vehicle live.
Read more
Collapse
2.5
503 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Güncellemeler yapıldı.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 6, 2021
Size
12M
Installs
50,000+
Current Version
3.4
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
KAYSERİ ULAŞIM A.Ş
Developer
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 9. Cadde No:2 Melikgazi/Kayseri, Türkiye
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.