Headliner - hudební časopis

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Vybíráme půl milionu pro Headliner. Začínáme v březnovém čísle s Marpem na titulu

Pohyblivá titulní strana Headlineru je v březnu docela jiná než obvykle. Po čtyřech letech, kdy pro vás děláme časopis zdarma a platíme vše z vlastní kapsy, totiž potřebujeme vaši pomoc. Spustili jsme crowdfundingovou kampaň na Hithit.cz, ve které vybíráme půl milionu korun, aby Headliner zůstal takový, jak ho znáte. Na obálce Headlineru nás v unikátním videu krom Marpa podpořila Vypsaná fixa, Mydy Rabycad, Kato z Prago Union, Jelen, Debbie nebo Wild Tides.

Uvnitř vás už čeká Headliner, tak jak ho znáte. Proč je na titulu zrovna Marpo, objasňuje velmi otevřený rozhovor, který s ním vedl Honza Vedral. Společně mluvili nejen o nové desce Dead Man Walking, jejíž produkce stála milion, okolnostech Marpova konce v Chinaski, chystaném boxerském zapase s Rytmusem, ale i o problémech doma a dalších démonech, se kterými se nejambicióznější tuzemský rapper v posledním roce potýkal.

Obsahově je 49. číslo Headlineru opravdu nabité. V rozhovoru Lucie Drugdové přinášíme první konkrétní informace o nové desce Báry Polákové, Iva Boková obsáhle vyzpovídala Joe Satrianiho, mluvili jsme s popovými sympaťáky z Milky Chance, éterickou Caro Emerald, divokými Wolf Alice i hipíky ze Sundara Karma.

Za pozornost stojí Vegyho výslech, ve kterém podrobil palbě otázek Maniaka. Kdo je největší hrdina největšího loňského hiphopového beefu? Přinášíme také velké materiály o skvělých deskách a kapelách Ghost Of You či The Atavists. Markéta Zelená připravila přehled nejdůležitějších jmen současné grime scény, včetně Stormzyho, který nás dostal svým vystoupením na Brit Awards.

Je nám velkou ctí, že na stránkách Headlineru můžeme přivítat některé autory z přílohy Tři veteráni, která zanikla se smrtí Vojty Lindaura. Josef Vlček bude dál psát o rádiových (s)hitech v rubrice On Air a pokračuje i v unikátním seriálu Slavíci o historii československé populární hudby. V aktuálním Headlineru navíc nabízíme první část velkého portrétu Pavla Zajíčka z DG 307. Těšit se můžete i z kreseb a textů od Vlastimila Třešňáka v jeho rubrice „eNTé“.

Headliner si už čtyři roky můžete do svých tabletů a chytrých telefonů stahovat zdarma. Krátce po vydání se také objeví i na webu casopis.headliner.cz. Aby to tak bylo i nadále, potřebujeme teď vaši pomoc. Více o tom, jak se stát partnerem Headlineru, se dozvíte na adrese www.hithit.cz/headliner.

Děkujeme za podporu.
We choose half a million for the Headliner. We started in the March issue of MARPAT to title

The movable cover page in March headliner is quite different than usual. After four years, when you do a magazine for free and pay all of their own pockets, because we need your help. We have launched a campaign dedicated crowd funding platform for Hithit.cz in which we choose half a million crowns to Headliner remained such, as you know. On the cover headliner us in a unique video besides Marpa supported Vypsaná fixa, Mydy Rabycad, Kato from Prago Union, deer, or Debbie Wild Tides.

Inside you waiting Headliner, as you know. Why is the title just Marpa, explains very open conversation with him led Honza Vedral. Together they talked not only about the new album Dead Man Walking, the production cost millions, circumstances, Marpa end of Chinaski, upcoming boxing match with rhythm, but also about problems at home and the other demons with which the most ambitious domestic rapper struggled in the last year.

Content is the 49th number headliner actually charged. In an interview with Lucie Drugdová bring the first concrete information about the new album Bara Polakova, Iva Bokova extensively interviewed Joe Satriani, we talked with pop charmer of the Milky Chance, ethereal Caro Emerald, wild Wolf Alice and hippies from Sundara Karma.

Noteworthy Vegyho interrogation, which underwent barrage of questions maniac. Who is the greatest hero of last year's biggest hip-hop beef? Also we bring major materials of great albums and bands Ghost Of You and The Atavists. Margaret Green has prepared a summary of the most important names of contemporary grime scene, including Stormzyho that we got his performance at the Brit Awards.

We are honored that on headliner we welcome some of the authors of Annex Three veterans who disappeared with the death Vojta Lindaur. Josef Vlcek will continue to write about the radio (s) hits the On Air section and continues in a unique series Nightingales of Czechoslovak history of popular music. In the current headliners also we offer the first part of a large portrait of Pavel Zajíček a DG 307. Guests can also enjoy the drawings and texts from Vlastimil Třešňák in his column "Ente".

Headliner to four years can do their tablets and smartphones for free download. Shortly after the release will also appear on the web casopis.headliner.cz. Wish it were to continue, we need your help now. For more on how to become a partner headliners, please visit www.hithit.cz/headliner.

Thank you for your support.
Read more
Collapse
3.8
373 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Nová verze čtečky
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 22, 2017
Size
47M
Installs
10,000+
Current Version
1.0.21
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Mature 17+
Permissions
Offered By
OPTIO CZ s.r.o.
Developer
Praha 3, Žižkov, Husinecká 903/10, PSČ 130 00
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.