Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Mobilní verze webu www.srazenazver.cz umožňující vložit záznam do aplikace přímo v terénu.
Aplikace vznikla za účelem evidence úhynu zvířat v důsledku srážky s dopravním prostředkem. Slouží jednotlivým mysliveckým sdružením, dopravní policii, ochráncům přírody, správcům komunikací, ale i široké veřejnosti. Naplněním databáze pomůžete výzkumu – snažíme se lépe pochopit okolnosti, za kterých dochází k těmto kolizím. Data může po registraci zadávat každý. Pro prohlížení i editaci navštivte webovou stránku http://www.srazenazver.cz.
Pro práci s aplikací je třeba se přihlásit. Pokud nejste registrováni, proveďte tak na stránkách http://www.srazenazver.cz.
Při zadávání nového záznamu vyberte druh zvířete pomocí ikony nebo zadáním textu do našeptávače.
Poloha se doplní automaticky dle GPS ve vašem přístroji.
Pokud nebude signál GPS dostatečně silný, budete po přihlášení do webové aplikace (http://www.srazenazver.cz) vyzváni k upřesnění polohy.
V Nastavení můžete povolit odesílat data pouze tehdy, když budete připojeni k Wifi.
Mobile site www.srazenazver.cz allowing to insert a record into the application in the field.
The application was created for the purpose of recording animal mortality due to collisions with means of transport. Serves individual Hunting Association, traffic police, conservationists, administrators communications, but also the general public. Fulfilling database helps you research - trying to better understand the circumstances under which these collisions occur. Data can be entered for each registration. To view and edit visit the website http://www.srazenazver.cz.
To use it is necessary to subscribe. If you are not registered, do so on the website http://www.srazenazver.cz.
When entering a new record, select the type of animal using the icon or entering text into the search suggestions.
Location will be completed automatically according to your GPS device.
If no GPS signal is strong enough, you will after logging into the web application (http://www.srazenazver.cz) asked to clarify the position.
In the settings you can enable to send data only when you are connected to Wifi.
Read more
Collapse
3.5
14 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
December 9, 2018
Size
9.6M
Installs
100+
Current Version
1.0.11
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.