Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Mobilní aplikace pro web www.srazenazver.cz umožňující vložit záznam na server přímo v terénu.
Aplikace vznikla za účelem evidence úhynu zvířat v důsledku srážky s dopravním prostředkem. Slouží jednotlivým mysliveckým sdružením, dopravní policii, ochráncům přírody, správcům komunikací, ale i široké veřejnosti. Naplněním databáze pomůžete výzkumu – snažíme se lépe pochopit okolnosti, za kterých dochází k těmto kolizím. Data může po registraci zadávat každý. Pro prohlížení i editaci navštivte webovou stránku http://www.srazenazver.cz.
Pro práci s aplikací je třeba se přihlásit. Pokud nejste registrováni, proveďte tak na stránkách http://www.srazenazver.cz.
Při zadávání nového záznamu vyberte druh zvířete pomocí ikony nebo zadáním textu do našeptávače.
Poloha se doplní automaticky dle GPS ve vašem přístroji.
Pokud nebude signál GPS dostatečně silný, budete po přihlášení do webové aplikace (http://www.srazenazver.cz) vyzváni k upřesnění polohy.
V Nastavení můžete povolit odesílat data pouze tehdy, když budete připojeni k Wifi.
Mobile application for the website www.srazenazver.cz allowing you to upload a record to the server directly in the field.
The application was created to record the death of animals due to a collision with a means of transport. It serves individual hunting associations, traffic police, nature conservationists, road administrators, but also the general public. Filling the database will help the research - we try to better understand the circumstances under which these collisions occur. Anyone can enter data after registration. To view and edit, visit the website http://www.srazenazver.cz.
You need to log in to work with the application. If you are not registered, do so on the website http://www.srazenazver.cz.
When entering a new entry, select the type of animal using the icon or by entering text in the whisperer.
The position is filled in automatically according to the GPS in your device.
If the GPS signal is not strong enough, you will be asked to specify your location after logging in to the web application (http://www.srazenazver.cz).
In Settings you can allow sending data only when you are connected to Wifi.
Read more
Collapse
3.7
13 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Opraveno načítání fotografie z fotoaparátu, posílání dat při změně připojení.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 29, 2020
Size
19M
Installs
100+
Current Version
1.0.14
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.